מדיניות הדיור

בין מחאת הסרדינים לתוכניות הדיור

קרקע חומה היא קודש למבני ציבור בלבד, ובכל מקום קיים חוסר תמידי בקרקעות אלה ■ זהו חוסר אחריות מוחלט להשתמש בקרקעות אלה לכל מטרה אחרת, ובוודאי למגורים מכל סוג שהוא

אילנה אלרוד

איני יודעת מי הציע לגדעון סער, כשכיהן כשר הפנים, הצעת אחיתופל להפוך קרקע לבנייני ציבור ("קרקע חומה") לקרקע למגורים ומסחר, ומדוע התקבל הרעיון הזה ללא כל מחשבה וביקורת על ידי שר האוצר הנוכחי, משה כחלון, או יועציו. נראה כי התחושה שיצרו הממשלות האחרונות, שלפיה חסרות יחידות דיור וכל האמצעים כשרים כדי למלא את המחסור הזה, עשתה את שלה, ואנו עדים לתופעות של התרופפות עקרונות התכנון הנכון לטובת בנייה מאסיבית.

לפיכך, יש להבהיר: קרקע חומה היא קודש למבני ציבור בלבד, ובכל מקום קיים חוסר תמידי בקרקעות אלה. זהו חוסר אחריות מוחלט להשתמש בקרקעות אלה לכל מטרה אחרת, ובוודאי למגורים מכל סוג שהוא. מדוע קרקע חומה קרויה כך? כי בתוכניות בניין עיר, השטח המיועד לבנייני ציבור מסומן בצבע חום, להבדיל מסימון בצבעים אחרים, המסמלים כל אחד אזור למטרות או לתכליות אחרות. ואולם במציאות של היום נוצרה לגיטימציה למחיקת הצבע הזה, דווקא כשאנו עומדים להזדקק לו מאוד. אנחנו עומדים בפני גלי פרויקטים של התחדשות עירונית ותמ"א 38, שתוצאותיהם יהיו ציפוף של כל הערים באופן מאסיבי, במיוחד באזורים הוותיקים. זאת, בעוד שאין במקביל לציפוף הזה תוספת קרקע לבנייני ציבור, שהצורך שלהם רק יוכפל, כי מדובר באזורים בנויים ומאוכלסים.

מחאת הסרדיניםצילום: עופר וקנין

השטחים לבנייני ציבור מעוגנים בחוק, וכן השימושים המותרים בהם. השטח לכל סוג של בנייני ציבור נקבע על פי תקנים, שהם תוצאה של מחקר וניסיון, כדי לענות על הצרכים של כל סוג שימוש. קיימים מבני ציבור מסוגים שונים: לצורכי חינוך - מעונות יום, גני ילדים, בתי ספר, אוניברסיטאות ומוסדות מיוחדים; לצורכי ספורט - אצטדיונים, מתנ"סים ושטחי משחקים ומגרשי ספורט שכונתיים; לצורכי דת - בתי כנסת, מקוואות וישיבות; לצורכי בריאות - מרפאות, בתי חולים ועוד. השטחים המיועדים לצרכים אלה נחלקים לשטח המיועד לבניינים ולשטח המיועד לחצרות, והשימוש בחצרות אינו נופל בחשיבותו מהשטח המיועד לבניינים.

ניקח את מוסדות החינוך כדוגמה לצורך הגדל והולך במוסדות ציבור. עם החלת חוק חינוך חובה החל מגיל 3, נוצר צורך בתוספת של גני ילדים, שלא הוקצו להם שטחים בעבר. בלית ברירה, הוסיפו בקומות קרקע של בנייני מגורים גני ילדים. אין זה פתרון אידיאלי, אלא פתרון כפוי הנובע מחוסר בקרקע חומה - ואין ללמוד מכך שזאת אפשרות רצויה. בשנים האחרונות גוברת והולכת המחאה הציבורית על הצפיפות בכיתות הלימוד, ומשרד החינוך התחייב להתמודד עם הבעיה. הדרך היחידה להתמודד אתה היא תוספת גדולה של כיתות לימוד - אבל אם יבנו על שטחים חומים, תפחת היכולת להוסיף כיתות.

גם השטחים הקיימים יצטרכו לעבור הגדלת זכויות בנייה, ותידרש בהם בנייה בקומות מעבר למה שמקובל כיום. החצרות במוסדות הלימוד לא יגדלו בהתאם לתוספת התלמידים, והצפיפות על כל השלכותיה הגרועות עומדת לפתחנו. בהגדלת הצפיפות יש גם פוטנציאל להתגברות האלימות, בעיקר בבתי הספר, שכבר כיום יש בהם בעיה שאינה פשוטה לפיקוח. האם תוספת בלתי מבוקרת ובלתי מחושבת של יחידות דיור על חשבון השטחים הציבוריים שווה את כל זה?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הפיכת קרקע לבנייני ציבור למקור הכנסה לעירייה ולממשלה היא פשע שאין עליו סליחה. לא יהיה תחליף לשטח שנמכר, והדבר סותם את הגולל על אפשרויות של גמישות בעתיד. קרקע לבנייני ציבור מתוכננת באופן מיוחד כדי לשרת את האוכלוסייה במרחק קבוע מראש מאזור המגורים, כך שיהיה מרחק הליכה ברגל לגני ילדים, בתי ספר ובתי כנסת - ולכן אין לה תחליף במקום אחר.

אחת האמתלות לקידום הרעיון הזה היא הקמת פרויקטים של דיור בר־השגה. מדובר בתירוץ ובזריית חול בעיניים. דיור בר־השגה אינו חשוב יותר מדיור בכל צורה אחרת, ובוודאי לא מדובר בעילה מספקת לפגיעה בחיי התושבים. לבעיית הדיור בהישג יד יש פתרונות אחרים, כמו הוזלה כללית של הדיור, עזרה בדרכים שונות לזוגות צעירים או חסרי דיור, או שילוב בהתחדשות עירונית, כשלעיריות או לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) יש זכויות בקרקע והן מתכננות מחדש אזורים גדולים.

יש להביא בחשבון שכל פתרון מסוג זה הוא פתרון מסובסד בדרך כלשהי, ולכן הוא לא יכול לבוא על חשבון הצרכים הבסיסיים ביותר של הציבור כיום ובעתיד. קרקע לצורכי ציבור שהופקעה מקרקע פרטית, אם היא אינה משמשת לצורכי ציבור אלא מקבלת ערכים מסחריים - יש להחזירה לבעליה. כך שכאן צפויה עוד התכתשות בלתי נפסקת בבתי המשפט. לפני שיהיה מאוחר מדי, יש להימנע מכל מהלך כזה, הגובל בחוסר אחריות.

הכותבת היא אדריכלית וחברה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker