אפקט מס הרכישה של כחלון: שיא מכירות ביוני - 16.1 אלף דירות; 40% מהמכירות - למשקיעים

היסטריית המכירות - בתל אביב ובנתניה ■ באוצר מודים: כמות הדירות להשקעה שנמכרו ביוני בלבד - כמו כמות ממוצעת לרבעון

רז סמולסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חודש יוני שבר את כל השיאים מבחינת כמות הדירות שנמכרו ומספר הדירות שרכשו משקיעים בעקבות העלאת מס הרכישה למשקיעים ב-24 ביוני. על פי הנתונים שפירסם היום אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר, בחודש יוני נמכרו 16.1 אלף דירות, מהן 40% (6,400 דירות) נרכשו על ידי משקיעים.

מספר הדירות שנמכרו ביוני זינק ב-42% לעומת מאי, שגם בו כבר היה ידוע על כוונתו של שר האוצר, משה כחלון, להעלות את מס הרכישה על משקיעים. זהו גידול של 13% לעומת השיא הקודם שנרשם בדצמבר 2013, אז נרשם גל מכירות של משקיעים שרצו למכור דירות לפני ביטול הפטור ממס שבח למי שמחזיק דירה שנייה.

המשקיעים באופן צפוי הגיבו במרץ לבשורה כי כחלון מתכוון להגדיל את מס הרכישה על דירות להשקעה. 40% מהדירות שנמכרו ביוני נמכרו למטרות השקעה - כ-6,400 דירות. שיעור זה זה של דירות שנמכרו להשקעה גבוה ב-90% מהשיא הקודם בדצמבר 2013 - כ-31%. באוצר מודים, כי בחודש יוני נרכשה כמות דירות להשקעה שהיא שקולה לכמות רבעונית ממוצעת מאז 2007.

כדי לחדד את עומק ההיסטריה של המשקיעים בדקו באוצר את כמות העסקות בשבועיים הראשונים של יוני לעומת השבועיים האחרונים. הבדיקה העלתה נמצא כי בשבועיים הראשונים שיעור העסאות עמד על 31% ואילו במחצית השנייה של החודש שיעורם של המשקיעים עמד על קרוב ל-50%.

שכונת אם המושבות, פתח תקוה
שכונת אם המושבות, פתח תקוהצילום: עופר וקנין

בתל אביב ההיסטריה היתה גדולה במיוחד, ככל הנראה, מאחר שמדובר בדירות יקרות יותר ולכן המס עליהן כואב יותר למשקיעים. קרוב ל-1,000 דירות (60% מכלל העסקות) נרכשו להשקעה באזור תל אביב - גידול של 120% לעומת מאי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

באזור נתניה, מאז תחילת השנה, נרשם מדי חודש גידול חד בכמות המשקיעים, ובחודש יוני זינקו המכירות ב-100%. כ-2,500 דירות להשקעה נרכשו בנתניה במחצית הראשונה של 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker