ביורוקרטיה תל אביבית בלי הפסקה

הכאוס התכנוני בתל אביב מחזק את עליות המחירים

עפר טויסטר, מיטל טויסטר־רוזנטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפר טויסטר, מיטל טויסטר־רוזנטל

בראשית היתה תמ"א 38, שנועדה לתמרץ חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה, באמצעות הקניית זכויות בנייה כנגד חיזוק מבנה. בסעיף 23 לתמ"א 38 נקבע כי ניתן להתקין באזור מסוים תוכנית מקומית שעניינה חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה, שהוראותיה יחליפו את הוראותיה של תמ"א 38.

הוועדה המקומית תל אביב יזמה תוכניות מקומיות כאלה בשניים מהרבעים בעיר - רובע 3 (ממערב לאבן גבירול, בין נחל הירקון לרחוב בוגרשוב) ורובע 4 (ממזרח לאבן גבירול, בין נחל הירקון לרחוב שאול המלך). הוועדה המחוזית הפקידה את התוכניות להתנגדויות, ואכן הוגשו להן התנגדויות רבות, בין היתר על ידי הוועדה המקומית עצמה.

הוועדה המחוזית מינתה חוקרת, ששמעה את ההתנגדויות ונתנה את המלצותיה. הוועדה המחוזית קיבלה את המלצות החוקרת, למעט תיקונים קלים, ובכפוף לתיקון נוסח התוכניות לפי המלצות אלה, אישרה את התוכניות.

רחוב אבן גבירול בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

על החלטת הוועדה המחוזית לאשר את התוכניות הוגשו עררים לוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, עוד לפני שנכנסו התוכניות לתוקפן. עררים אלה נשמעו על ידי הוועדה, שעתידה לתת בקרוב את החלטתה. ניתן להניח שבהחלטה זו יעברו התוכניות שינויים נוספים לפני שייכנסו לתוקף, וכלל לא ברור אם בכך יסתיימו ההליכים התכנוניים והמשפטיים בעניין.

בינתיים, האי־ודאות חוגגת. לפי חוק התכנון והבנייה, לא ניתן לאשר היתר בנייה שסותר תוכנית מופקדת, אלא באישור הוועדה המחוזית. משכך, ללא אישור הוועדה המחוזית, לא ניתן להוציא כיום היתרי בנייה הסותרים את הנוסח המופקד של תוכניות הרובעים, אף שנוסח זה כבר עבר שינויים רבים. הוועדה המחוזית, הרואה בנוסח שאושר על ידה כנוסח הרלוונטי, נוהגת לאשר היתרים החורגים מהתוכנית המופקדת אך עומדים בתוכנית המאושרת, ואינה מאשרת לרוב היתרים החורגים מהתוכנית המאושרת. בנוסף, כל עוד לא נכנסו תוכניות הרובעים לתוקף, כל התוכניות הקודמות עומדות בתוקפן, והיתרי בנייה חייבים לתאום גם להן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מה קורה ביתר הרובעים בעיר? הוועדה המקומית נהגה להחליט אילו זכויות תמ"א 38 יוקנו ברובעים על בסיס מסמכי מדיניות שהיא פירסמה. לפני כמה חודשים, בעקבות עתירה שהוגשה בנוגע לבקשה להיתר שהגישה חברת התחדשות אורבנית ייזום ונדל"ן (שיוצגה על ידי משרד עוה"ד עפר טויסטר), קבע בית המשפט המחוזי כי אין לשלול זכויות שמקנה תמ"א 38 על בסיס מדיניות גרידא, שאינה בעלת מעמד סטטוטורי (על קביעה זו הוגש ערעור לבית המשפט העליון, שעודנו תלוי ועומד).

בעקבות קביעה זו, התחילה הוועדה המקומית לייזום לפרסם הודעות לפי סעיפים 77–78 לחוק התכנון והבנייה, שעניינם בפרסום הודעה על הכנת תוכנית ובקביעת תנאים להוצאת היתרי בנייה במהלך הכנת התוכנית. אלא שגם כאן הדברים אינם פשוטים. תמ"א 38 קובעת מסלול מחמיר לפרסום הודעות לפי סעיפים 77–78 לחוק על ידי הוועדה המקומית, מקום שבו ההודעות מתייחסות להכנת תוכנית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה. מטרתן של הדרישות המחמירות היא לוודא ששלילת זכויות תמ"א 38 תיעשה רק בכפוף להליך של שיתוף הציבור. מאחר שהסעיף הרלוונטי בתמ"א 38 מתייחס להודעות שפורסמו על ידי הוועדה המקומית, פונה הוועדה המקומית לוועדה המחוזית, בבקשה שזו תפרסם את ההודעות. הודעות כאמור פורסמו כבר ביחס לרמת אביב הישנה ולרחוב אבן גבירול, וצפויות להתפרסם בקרוב גם בנוגע לרובע 5 ולחלק מרובע 6.

המסלול שנוקטות הוועדה המקומית והוועדה המחוזית לצורך פרסום ההודעות האמורות אינו נקי מספקות, ואין זה ברור כלל אם כוונתם של מתקיני התמ"א היתה כי ניתן יהיה להימנע מהתנאים המחמירים שנקבעו בתמ"א בדרך של פנייה לוועדה המחוזית. בעניין זה תלוי ועומד בימים אלה ערר שהוגש למועצה הארצית לתכנון ולבנייה על ידי משרד יגאל ארנון ושות'.

תוצאתם הברורה של הדברים היא שבחלק ניכר מתל אביב, בדגש על מרכז העיר המשווע לחיזוק, להתחדשות ולתוספת יחידות דיור - הוצאת היתרי בנייה היא משימה מורכבת וארוכה, הכרוכה בחלק ניכר מהמקרים בהליכים משפטיים מייגעים. קשיים אלה מחזקים את העלייה במחירי הדיור המאמירים ממילא.

הכותבים הם ממשרד עפר טויסטר עורכי דין,
 המתמחה בדיני תכנון ובנייה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker