תכנון ובנייה

פתרון משבר הדיור עובר דרך התייעלות בבנייה

דו"ח שפירסם המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה בארה"ב הראה כי 15.8 מיליארד דולר הולכים לאיבוד מדי שנה, כתוצאה מחוסר יעילות בהעברת נתונים בשלבי התכנון, ההקמה והניהול של מבנים מסחריים

אריק שיבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק שיבי

רפורמת הדיור ששר האוצר, משה כחלון, אמון עליה, שואפת לטפל בהגדלת היצע הדירות ובריסון הביקוש לדירות. ואולם נראה כי פחות דגש ניתן להתייעלות וליישום חדשנות בענף הנדל"ן - כזאת שתוריד משמעותית את עלויות הבנייה, תאפשר ניהול ובקרה מרוכזים של כל פרויקט, תצמצם טעויות בנייה שמעכבות את הפרויקטים ואת מתן אישורי האכלוס, ובנוסף תביא לחוויית לקוח טובה בהרבה מזאת שאנו רגילים לה כיום.

דו"ח שפירסם המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה בארה"ב הראה כי 15.8 מיליארד דולר הולכים לאיבוד מדי שנה, כתוצאה מחוסר יעילות בהעברת נתונים בשלבי התכנון, ההקמה והניהול של מבנים מסחריים, מוסדות ומפעלים. בישראל, על פי ההערכות, טעויות בינוי מתומחרות מראש על ידי הקבלנים והיזמים בסכום המוערך ב–5%–7% מעלות הפרויקט - מה שמעלה מראש את ההשקעה.

צילום: בלומברג

חשבו, למשל, מהן העלויות של טעות נפוצה כמו בניית קיר בדירה במיקום לא נכון - זמן עבודה שבוזבז בבנייה ובפירוק, חומרי גלם יקרים ועלויות רבות של פינוי פסולת בנייה (שלא לדבר על פגיעה באיכות הסביבה). בשיטות מתקדמות ניתן לצמצם את העלויות האלה לכ–1% בלבד - שיעור נמוך במיוחד, שניתן לחסוך ולגלגל לכיסם של הרוכשים, מבלי לדבר על העיכובים בהשלמת הפרויקטים עקב טעויות.

שיטות הבנייה בישראל בקרב רוב היזמים והקבלנים, ובעיקר אופן ניהול הפרויקט, מיושנים ודומים לתהליכים שהיו קיימים לפני יותר מ–20 שנה. בעוד מדינות רבות כבר עברו לשיטות ניהול בנייה חדשות ומתקדמות יותר, נדמה שדווקא בישראל, שנחשבת למעצמת חדשנות ויזמות, נשארו קצת מאחור, ובענף עובדים עם תקנים ישנים שאינם מביאים לידי ביטוי את החדשנות הקיימת בשאר העולם.

אחת השיטות המובילות כיום בעולם, שאומצה כבר בהצלחה על ידי מדינות כמו ארה"ב, צרפת, בריטניה, דרום קוריאה וסין, היא שיטת Building Information Modeling) BIM), העוסקת בייעול של תהליכי תכנון ובנייה. בשיטה זו, נתוני הפרויקט נשמרים ומשתלבים במערכת ממוחשבת אחת, וניתן לצפות בכל מרכיבי הפרויקט או הבניין, לרבות תשתית אינסטלציה, מיזוג וחשמל, לפני התחלת בנייתם. כך יש יכולת לדמות בנייה עוד לפני הביצוע, ולפעול בתיאום מלא בין כל הגורמים המעורבים לאורך כל שלבי הפרויקט, במטרה להבטיח את השלמתו במועד, בתכנון ובעלויות שנקבעו. נוסף על כך, ניתן לזהות חריגות מיותרות בתקציב הפרויקט, ולמנוע אותן מבעוד מועד. אם תרצו, אלה הם חדשנות והיי־טק בשירות ענפי הבנייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שיטה זו, שנתמכת על טכנולוגיה מתקדמת, כבר מסייעת לארגונים ולאנשי מקצוע במגזרי הבנייה, ההנדסה והתשתיות בכל העולם, לשפר, להוזיל ולהאיץ תהליכי עבודה בעשרות אחוזים. על פי ההערכות, מדובר ב–30% חיסכון בזמן ביצוע הפרויקט מרגע התכנון ועד לסיומו - זמן ששווה הרבה מאוד כסף. במדינות שאימצו את השיטה כבר מחייבים את הקבלנים בחלק מהפרויקטים לבנות בשיטה זו, במטרה ליהנות מהיתרונות שהיא מציעה.

כשמשאת נפשו של כל שר אוצר בשנים האחרונות היא להוריד את עלויות הבנייה לקבלנים וליזמים, בדרך להורדת מחירי הדיור והוזלת פרויקטי התשתית, ייעול שיטות התכנון והבנייה הוא דרך מצוינת להשיג את היעד הנכסף. בישראל, נכון להיום, ניתן להצביע רק על חברת בנייה אחת שאימצה את עקרונות BIM בצורה מלאה, וכל היתר יזוזו כנראה רק כשיחויבו לעשות כך על ידי הממשלה.

כאן בדיוק מקומה של המדינה לנהוג כפי שנהגו במדינות אחרות, ולקבוע בחוק את הסטנדרטים המתקדמים לניהול פרויקטי בנייה. הלקוח הישראלי מודע לעלויות הגבוהות בענף הבנייה, ויעריך כל יזם, וכמובן את הרשויות, שיפעלו לצמצם אותן ואת משך הבנייה מצד אחד, ומצד שני יעניקו לו חוויית קנייה טובה יותר, עדכונים בזמן אמת על הפרויקט וסיכוי רב יותר להיכנס לדירה בזמן. בדרך, גם אפשר לסייע בכך בפתרון משבר הדיור.

הכותב הוא מנהל טכנולוגיות תחום אדריכלות ובנייה בחברת תים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker