יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: "אין סיכוי לירידת מחירים; מי שיכול - שיקנה דירה"

אוהד דנוס תקף את ריבוי ההבטחות והצעדים שבהם נקטו הממשלות האחרונות, שרק גרמו לעליות מחירים מבלי לשנות דבר בתנאי השוק ■ "נוצר חוסר אמון לאחר שהממשלה ירתה לכל הכיוונים"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

"אין סיכוי לירידת מחירי הדירות בישראל בעתיד הנראה לעין. ככל הידוע לי גם בממשלה כבר הבינו את זה וכבר לא מדברים על הורדת מחירים, אלא על ייצוב מחירי הדיור בתוך כמה שנים בלבד" - כך אמר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, בכנס בנושא תשתיות ונדל"ן שנערך שלשום באייר פורט סיטי בלוד.

דנוס הביע אי־אמון ביכולתה של הממשלה לדרבן את כל הגורמים האחראים על שוק הדיור ולשפר את ביצועיהם בטווח הקצר, והצביע על חוסר היכולת הזאת לעומת ההבטחות הרבות שאיפיינו את מהלכי הממשלות האחרונות, כולל הנוכחית.

אוהד דנוסצילום: כפיר סיון

"חוסר אמון הוא מצב מסוכן, והוא נוצר אחרי שהממשלה ירתה לכל כיוון, הבטיחה הבטחות שווא, ורק גרמה לעליות נוספות במחירים. שוק הדיור רותח, והוא רותח בכל היישובים בארץ. מאז המחאה החברתית הממשלה דיברה ודיברה על ריסונים והגבלות, עצרה כמה פעמים את השוק, יצרה ביקושים וגרמה לעוד ועוד עליות מחירים", אמר דנוס.

לדבריו, "צריך להבין - אין כיום אפשרות לייצר יותר מ–40 אלף יחידות דיור בשנה, וזה קשור גם למחסור בתשתיות שעליו מדברים בכנס הזה. בתקופת השיא של אריאל שרון, כשנבנו בשנה אחת 80 אלף יחידות, היה מצב שונה. חברות בנו המון תוך סיכון עמוק, וגם היתה בנייה על קרקעות פרטיות. בשנים האחרונות המדינה נמנעה לעסוק כלל בקרקעות פרטיות ומתעסקת רק באדמות מדינה, מתוך מחשבה שעיסוק בקרקע פרטית נותן פתח לשחיתות. זה הביא לשיעבוד של כל מוסדות התכנון לעיסוק בקרקעות המדינה, ויש ערים רבות, בעיקר במרכז, שהפיתוח שלהן נעצר כמעט כליל עקב עובדה זו".

לאור דבריו אלה, המליץ דנוס לנהוג בהתאם למצב השוק ולא בהתאם להצהרות של פוליטיקאים. "מי שיש באפשרותו - שיקנה עכשיו ולא יחכה", אמר, כשנשאל אם כדאי לרכוש דירה כעת או לחכות לשינוי מגמה בשוק. "ירידות מחירים לא יהיו בשנים הקרובות, ומנגד - עליית מחירים נוספת היא בהחלט אפשרות. אמרתי את זה גם לפני שלוש שנים, לפני שנתיים ובשנה שעברה. היו ששמעו לעצתי, אך רבים האמינו לממשלה והפסידו מאות אלפי שקלים. כיום האמון בממשלה נגמר, וזה הסיכון הגדול. אנשים רוכשים והשוק רותח".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker