נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

רשות מקרקעי ישראל פרסמה היום (ה') את רשימת 10 מכרזי הקרקע הראשונים שצפויים לצאת בשיטת "מחיר למשתכן", בהיקף כולל של 3,455 יחידות דיור. מבחינה גיאוגרפית, צפוי רובם המכריע של ראשוני המכרזים להתפרסם בערי הפריפריה. המכרזים יפורסמו בימים הקרובים על ידי משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל.

ואלו הם המכרזים: בשכונת כורדני בקרית מוצקין תשווק קרקע עבור 1,028 דירות, באופקים – 334 דירות, בשכונת אורנים במעלות - 192 דירות, בשכונת השחר בדימונה - 110 דירות, בשכונת שריד במגדל העמק 178 דירות, ובשכונת יפה נוף – 76 דירות נוספות, בחריש- 208 דירות, בשכונת אחיסמך בלוד - 593 דירות, בעפולה- 337 דירות וביישוב בית דגן הסמוך לחולון- 399 דירות.

אתר בנייה בחיפהצילום: יובל טבול

שיווק הקרקעות בשיטה זו, לפיה היזם הזוכה במכרז הוא היזם שיציע את מחירי הדירות הסופיים הנמוכים ביותר, נעשה בהתאם להחלטת קבינט הדיור כי כלל קרקעות המדינה ישווקו בשיטת "מחיר למשתכן" – שיטת מכרזי הקרקעות החדשה של המדינה. בשיטה זו יינתן מחיר הקרקע כקבוע, כאשר ההנחות בקרקע ינוע בין 10% באזור המרכז, ועד לגובה של עד 80% באזורי הפריפריה הרחוקה. בשילוב עם מענקי הרוכשים וסבסוד הפיתוח, שיינתנו גם הם בפריפריה, עתיד הצעד לפי נתוני משרד האוצר להביא להוזלה ממוצעת של כ-200,000 שקל לרוכשי הדירות.

בנוסף, הקריטריונים לזכאות לרכישת דירה בפרוייקטים מסוג זה קובעים כי הזכאים לרכוש את הדירות המוזלות הם זוגות צעירים עם ילדים בכל הגילים אשר אין דירה בבעלותם, או זוגות ללא ילדים/רווקים מעל גיל 35 אשר אין דירה בבעלותם.

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור, משה כחלון אמר: "התכנית הינה מהפכה של ממש בשיטת המכרזים שהיתה נהוגה עד היום. לדור הצעיר שלנו יש גם זכויות, לא רק חובות. קורת גג היא זכות בסיסית ומחובתנו לספק לו אותה. התוכנית תייצר היצע מאסיבי של דירות בהנחות משמעותיות אשר מיועדות אך ורק לצעירים – גם בפריפריה וגם באזורי ביקוש".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שר הבינוי יואב גלנט: "מדובר בתוכנית טובה וכוללת שאנו צופים שתעשה את העבודה, תאפשר לזוגות צעירים וחסרי דירה להגיע לדירה חדשה במחיר סביר, ובהדרגה תביא להורדת מחירי הדירות. לראשונה, הממשלה מחויבת באופן מלא לתכנית שנותנת פתרון הן לאזורי הביקוש הן לפריפריה ובעיקר בהיקפים נרחבים שיכללו את כלל מכרזי הבנייה ברחבי הארץ".

משה כחלוןצילום: גיל כהן מגן

מ"מ מנהל רמ"י, עדיאל שמרון: "שילוב מסלול מחיר למשתכן עם מאמצי רמ"י להגביר את השיווקים, ישפיעו על השוק ויסייעו למאמץ הלאומי להגדלת היצע יחידות הדיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker