"לצמצם את מעורבות משרד הביטחון בהליכי תכנון ובנייה אזרחיים"

דו"ח לוקר: האינטרס הביטחוני גובר על האינטרס הלאומי ולמשרד הביטחון השפעה תכנונית ישירה על 40% מקרקעות המדינה ■ כך למשל, בסמוך למפעלים ומחנות צבאיים מסוימים ישנם הגבלי בנייה לגובה - כדי שלא ניתן יהיה להשקיף על המבנים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"צורכי הביטחון של מדינת ישראל מביאים להטלת מגבלות על שימוש אזרחי במשאבים לאומיים, ומחייבים הענקת זכויות שימוש בקרקעות המדינה בהיקפים ניכרים למערכת הביטחון". בהתייחסות ראשונה מסוגה, מכירה ועדת לוקר בעודף הסמכות שיש למערכת הביטחון ביחס למערכת התכנון והבנייה האזרחית בישראל ולשימוש בתקשורת ובמרחב המקוון.

בפרק בדו"ח העוסק במיצוי השימוש במשאבים הלאומיים, מציעה ועדת לוקר לצמצם את החיכוכים בין המערך הביטחוני למערך האזרחי, בין השאר באמצעות צמצום ייצוגה של מערכת הביטחון בוועדות התכנון והבנייה. זאת במטרה להביא לאיזון נכון יותר בין האינטרס הביטחוני לאינטרסים המשקיים, תוך הכרה בצורכי הביטחון של המדינה.

צילום: אלון רון

משרד הביטחון מחזיק 
בכ-40% מקרקעות המדינה, אך יש לו השפעה תכנונית ישירה גם על 40% נוספים - באמצעות סמכותו להטיל מגבלות על שימוש אזרחי בקרקעות שלדעת מערכת הביטחון מצויות במקומות רגישים. כך למשל, בסמוך למפעלים ביטחוניים ולמחנות צבאיים מסוימים לא ניתן לבנות למגורים, וגם כשמותר, במערכת הביטחון מגבילים את גובה הבנייה כך שלא ניתן יהיה 
להשקיף מהדירות אל השטחים הביטחוניים.

"למשרד הביטחון יש אפשרות להגביל שימוש במשאבי קרקע אזרחיים בכ-40% משטחי מדינת ישראל. המשרד יכול להביא להגבלת שימוש בקרקע או לאסור אותו כליל, כאשר על פי שיקול דעתו השימוש עלול לפגוע בביטחון המדינה", נכתב בדו"ח. "משרד הביטחון אף מיוצג בגופי התכנון המדינתיים ויש לו השפעה על החלטותיהם של גופים אלה". למשרד הביטחון יש גם סמכויות נרחבות בתחום התקשורת והשימוש בתשתיות טכנולוגיות לאומיות בתחום המקוון.

עובדות אלה מוכרות, אך בראשונה מודה גוף ביטחוני בכך שהמערכת הביטחונית שוקלת אך ורק את ההיבטים הביטחוניים בעת גיבוש עמדותיה בנושאי תכנון ובנייה, מבלי להביא בחשבון את האינטרס הלאומי הכולל ואת הצורך לקדם תכנון ופיתוח על קרקעות. "ככל שהתנגדות של מערכת הביטחון לפיתוח מתקבלת, עלול להיווצר עיכוב, לעתים משמעותי, בפיתוח משאבי קרקע, שלו השלכות כלכליות, גם כאשר באיזון הכולל ראוי היה לקדם את הפיתוח ולו במחיר עלות מסוימת למערכת הביטחון", נכתב בדו"ח.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ההמלצות של הוועדה בתחומי השימוש במשאבים לאומיים קובעות עוד כי יש לייעל את תהליכי קבלת ההחלטות בהליכי התכנון והרישוי ואת ממשקי העבודה בין מערכת הביטחון לבין גופי התכנון האזרחיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker