מצוקת הדיור הציבורי נולדה ממדיניות מכוונת

דיור ציבורי הוא חלק מסל השירותים הסוציאליים שמעניקה כמעט כל מדינה בעלת כלכלה מפותחת ■ אלף משפחות זכאי הדיור הציבורי נטולי הדירה ייאלצו להמשיך להמתין בסבלנות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

המחדל העצום של המדינה בתחום הדיור הציבורי, שבו עשרות אלפי משפחות מושמות ללעג בעצם הגדרתן כזכאיות לדיור שלעולם לא יקבלו, אינו תולדה של תפקוד לקוי של פוליטיקאי או פקיד זה או אחר, וגם לא של חברת עמידר המושמצת. תפקוד יעיל יותר של הגופים האמונים על הנושא עשוי היה אמנם להביא לתוספת של כמה מאות יחידות דיור למאגר, ואין לזלזל בכך, אך מכאן לא נולד מינוס של 30 אלף דירות.

מחסור מהסוג הזה הוא תולדה של מדיניות ארוכת שנים, הנפרשת על פני עשורים, שבמסגרתה החליטה המדינה בדעה צלולה לכרסם ברשת הביטחון הסוציאלית שלה בתחום הדיור, עד כדי הפיכתה ללא אפקטיבית. במסגרת המדיניות הזו, הופסקה החל משנות ה-80 בנייה או רכישה של דירות לדיור הציבורי. במקביל, חוק הדיור הציבורי יושם באופן חלקי והרה אסון, כשלצד מכירה מאסיבית של עשרות אלפי נכסים, לא נרכשה או נבנתה ולו דירה אחת. תקציבי שיפוץ הדירות הקיימות צומצמו גם הם למינימום לא ריאלי - מה שהוביל להפיכת חלק מהמבנים למפגעים אסתטיים, בטיחותיים ותברואתיים, ולגריעתם ממאגר הדיור.

רבים בציבור הרחב, וכן בקרב מקבלי ההחלטות, כלל אינם מבינים את הצורך בדיור ציבורי, ורואים בו מיזם סוציאליסטי שאבד עליו הכלח, שסופו להביא יותר נזק מתועלת. במידה רבה תרם לדימוי השלילי האופן השגוי שבו יושם הדיור הציבורי בישראל, כאשר נבנה בחיפזון במתחמי ענק, שמאוחר יותר נהפכו למוקדי עוני, פשיעה ואבטלה. רמת התחזוקה הנמוכה מצד הרשויות המקומיות והחברות המשכנות הוסיפה גם היא ליחסי הציבור השליליים. מצב זה מוביל רבים לחשוב שחיסולו המוחלט של הדיור הציבורי הוא צעד בדרך לכלכלה ליברלית ויעילה יותר.

הפגנה דיור ציבורי בפ"תצילום: תומר אפלבאום

ואולם תפישה זו היא מוטעית. דיור ציבורי הוא חלק מסל השירותים הסוציאליים שמעניקה כמעט כל מדינה בעלת כלכלה מפותחת, ליברלית ככל שתהיה. גם ארה"ב ואוסטרליה מחזיקות במאגר של דיור ציבורי עבור השכבות החלשות, ומדינות רווחה חזקות יותר, כמו הולנד ומדינות סקנדינביה, מחזיקות במאגר המגיע ל–30% מכלל הדירות במדינה. הוויכוח במדינות המערב הוא על מספר הדירות ועל היקף אוכלוסיית היעד, ולא על עצם קיומו של דיור ציבורי, שנחשב לרשת ביטחון חברתית הכרחית. התובנה שמשמעות היעדרו של דיור ציבורי היא קטסטרופה חברתית ברורה לכל בר דעת - חוץ מלקובעי המדיניות בתחום בישראל.

מאז ימי המחאה החברתית בקיץ 2011, שהחזירה את הדיור הציבורי לתודעה ולתקשורת, נראים לראשונה ניצני שינוי ביחס לנושא. הגדלת מאגר הדיור אף מופיעה במצע מפלגת כולנו, שהעומד בראשה - שר האוצר, משה כחלון - מונה לעמוד בראש המשרד שנחשב בעשורים האחרונים למתנגד העיקרי להרחבת המאגר. האופטימיות בקרב זכאי הדיור והפעילים החברתיים אף התעצמה עם הכרזת שר הבינוי, יואב גלנט, על כוונתו לייעד עד 5% מכלל הדירות שייבנו על קרקעות מדינה לדיור הציבורי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, קשה לראות בשלב זה תרחיש שבו מפנה המדינה את משאביה לטיפול אינטנסיבי במשבר. כחלון, האיש שאמור לממן מהלך כזה, מחויב כעת בראש ובראשונה ליוזמת "מחיר למשתכן", שגם לה עלויות רבות, ולא ידוע על הצעת החלטה בנושא שצפויה להגיע לאישור קבינט הדיור או מועצת מקרקעי ישראל. נראה כי 30 אלף משפחות זכאי הדיור הציבורי נטולי הדירה ייאלצו להמשיך להמתין בסבלנות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker