זה מה שהבהיל את כחלון: מספר משקיעי הנדל"ן זינק ב-74% במאי; יוני - שיא של 15 שנה

נורת אזהרה לשר האוצר: קפיצה ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים ■ המחיר הממוצע לדירה במאי: 1.67 מיליון שקל

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

אולי היה מי באוצר שקיווה כי חודש אפריל, שבו נרשמה ירידה גדולה של כ-30% ברכישת דירות (מ-11 אלף במארס ל-7,600 בלבד באפריל), מסמן רגיעה בשוק, שמאז התפרקות הממשלה הקודמת בנובמבר 2014, רק גאה. אולם חודש מאי הגיע והבהיר, כי רוכשי הדירות רק לקחו פסק זמן קצר בפסח כדי לשוב רעננים ומלאי כוח לחודש מאי, שבו נרשמו 11,500 עסקות, קפיצה של 51% לעומת אפריל. זהו החודש השלישי בהיקפי העסקות שבו, מאז תחילת העשור הקודם, ואולם זו רק הפתיחה, משום שחודש יוני עתיד לשבור את שיאי כל העסקות ב-15 השנים האחרונות לפחות - והכל בכיכוב המשקיעים.

דו"ח שפירסם היום משרד האוצר אינו מותיר ספק לגבי ההשפעות של פרסום מדיניות שר האוצר החדש משה כחלון, על שוק הדירות. המשקיעים, שסומנו על ידי כחלון מלכתחילה כיעד למלחמה באמצעות מיסוי, הקפיצו את שיעורי הרכישות שלהם ב-74% בתוך חודש ומשקלם מסך השוק הגיע ל-29%. שיעור דומה ואף גבוה מעט יותר נרשם בחודש ינואר השנה, ומדובר בשיעורים שמזכירים את השנים 2009-2010 שאופיינו בשיעורי משקיעים גבוהים במיוחד.

שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

אין פלא שלנוכח נתונים כאלה הוקפצו בכירי האוצר והחליטו להקדים את החלת מס רכישה המוגבר על משקיעים בשמונה ימים. בחודש יוני, כאמור, השוק בער אף יותר, ועל פי הערכות האוצר, מדובר ברמה חריגה של עסקות, שעולה על השיא שנרשם בחודש דצמבר 2013, שבו נרכשו כ-14 אלף דירות.

"ניתן להניח כי הגידול המחודש במשקל המשקיעים במאי הושפע מהקדמת רכישות של משקיעים על רקע הכוונה להעלות את מס הרכישה על סגמנט זה של השוק", נכתב בדו"ח האוצר, ואולם אורות אדומים מהבהבים לעומתו של כחלון גם מהזוגות הצעירים, היעד של המדיניות שלו. אלה רשמו גידול של 51% ברכישות יחסית לחודש אפריל, כשהגידול החד הקיף את כל האזורים.

"ניתוח רמות השכר של רוכשי דירה ראשונה בתל אביב מצביע על רמות שכר נמוכות יחסית, הן ביחס לרמות המחירים של הדירות שנרכשו על ידם והן בהשוואה ליחס בין מחירי הדירות לשכר הזוגות הצעירים שרכשו דירה באזורים אחרים. כך בעוד שהשכר הממוצע למשק בית של רוכשי דירה ראשונה בתל אביב בחודש מאי עמד על 14.5 אלף שקל, עמד מחירה הממוצע של הדירה שרכשו על 1.67 מיליון שקל". וקשה להצביע על רמת אי אמון גדולה יותר מצד קהל היעד של שר האוצר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker