דיירים במתחם אסותא הישן: חברי עמותה למען תושבי השכונה לקחו מיליונים לכיסם

79 תושבי מתחם אסותא הישן בתל אביב הגישו עתירה מינהלית נגד שלושה מתושבי השכונה, שקיבלו מהיזמים שהקימו את מגדל אסותא 
16.5 מיליון שקל לרווחת תושבי השכונה ■ לטענת השלושה, הם דאגו שחלק גדול מהפיצויים יוקדש לתושבי השכונה, שנהנים מההישגים שלהם

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

האם 16.5 מיליון שקל שאותם קיבלה עמותה שהקימו שלושה מתושבי מתחם אסותא הישן בצפון הוותיק של תל אביב, מיזם מגדל אסותא, נועדו לכיסם הפרטי של מייסדיה, או לטובת כלל השכונה כפיצוי על הבעיות שחולל המגדל עם הקמתו? במסגרת עתירה מינהלית שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב, טוענים 79 שכנים כי השלושה הטעו אותם, וגנבו את הכספים. ראשי העמותה טוענים כי לא נטלו לעצמם כספים כלשהם שהיו מיועדים לרווחת תושבי השכונה, ולא הטעו אף אחד. עוד טוענים חברי אותה עמותה, כי דאגו שחלק גדול מהפיצויים אכן יוקצו לרווחת תושבי השכונה.

מתחם בית החולים אסותא הישן, ששטחו כ-8.5 דונמים, נמצא בין הרחובות ז'בוטינסקי, יהושע בן־נון, וורמיזה וקורדובה, בצפון הישן של תל אביב. הוא נרכש באפריל 2006 על ידי שעיה בוימלגרין באמצעות בוימלגרין קפיטל תמורת 52 מיליון דולר מידיהם של גד זאבי ודני גולדשטיין. בסוף 2009 נרכש הפרויקט על ידי קבוצת העיר החדשה של רביב צולר ודרור הלוי ב-346 מיליון שקל. התוכנית שאותה קידם בוימלגרין, ואחריו קבוצת העיר החדשה, היתה להקים במקום מגדל של 38 קומות ו-155 יחידות דיור.

צילום: עופר וקנין

תושבי מתחם אסותא הגישו התנגדויות לתוכנית ב-2008, והצליחו להפחית 12 קומות מגובהו, שנקבע ל-26 קומות. ואולם הניסיונות לבטל כליל את התוכנית בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה כשלו. הוועדה המחוזית אף דחתה את בקשתם לערער על החלטתה בפני המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

לאור זאת, עתרו ב-2009 שלושה שכנים: רענן קסל, אורלי בלום ומרים קיעביץ, באמצעות עו"ד און צוק, לבית המשפט לעניינים מינהליים תל אביב, בבקשה לאפשר להם להגיש ערר על התוכנית.

אחת משאלות המפתח שיתבררו בתיק היא האם במהלך העתירה ולאחר מכן השלושה פעלו כנציגי השכנים או שפעלו כאנשים פרטיים. 79 השכנים שהגישו את התביעה נגדם, באמצעות עוה"ד אבי וינרוט ואריאל דינובצקי, טוענים כי לאורך כל הדרך השלושה הציגו את עצמם כפעילי ציבור, המייצגים את שאר תושבי השכונה; השלושה טענו בהליך משפטי קודם כי "העתירה הוגשה כעתירה פרטית על ידי שלושת העותרים, המתגוררים ברחובות הסמוכים למתחם אסותא, ואשר היו עלולים להינזק מאישור התכנית". הם הדגישו כי תושבים רבים אחרים שהגישו התנגדויות קודם לכן לוועדות, לא הצטרפו לעתירה משיקוליהם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כשרכשה קבוצת רכישה את הזכויות בקרקע, ונכנסה בנעליו של בוימלגרין, החליטו הלוי וצולר להיכנס למגעים עם השלושה, במגמה להגיע עמם להסדר שבסופו תימחק העתירה. זאת, בין היתר, כדי למנוע מצב של סחבת משפטית מתמשכת, שתעכב את הפרויקט שלהם.

המגעים נשאו פרי, וב-2010 חתמו השלושה עם חברת העיר החדשה על הסכם פשרה שלפיו בתמורה למחיקת תביעתם, יקבלו סכום של 8.55 מיליון שקל וסכום נוסף של 8 מיליון שקל, שיינתנו לעמותה ללא מטרות רווח שתוקם ותעשה שימוש בכספים לטובת תושבי השכונה. עוד נקבע כי עו"ד צוק, שייצג את השלושה בהליכים המשפטיים, ישמש נאמן ויקבל 800 אלף שקל.

"חילקו מקומות 
חניה למקורבים"

"העובדה שהסכם הפשרה גרר תשלומי מיליוני שקלים למשיבים באופן אישי... נשמרה בסוד ולא דווחה לתושבי השכונה. גם כשביקשו תושבי השכונה, שקיבלו שברי מידע מדיווחי התקשרות וחצאי אמיתות של המשיבים ומידע בדבר הסכם הפשרה שנכרת, הם הוטעו על ידי המשיבים באופן מכוון לחשוב כי הסכם הפשרה כלל אך ורק דאגה לתושבי השכונה וכי זה המרב שניתן היה לקבל עבור סילוק העתירה", נכתב בהמרצת הפתיחה של וינרוט ודינובצקי.

כמו כן עולה על פי העתירה, שהוגשה מטעם 79 השכנים, כי קבוצת העיר החדשה תקצה באמצעות העמותה 150 מקומות חניה, בנוסף ל-100 חניות ציבוריות, שעליהן התחייבה קודם לכן. לטענת התובעים, 150 מקומות החניה "חולקו למקורבי המשיבים בהליך לא שקוף, כאילו מדובר ברכושם הפרטי, כאשר עו"ד צוק גם גובה שכר טרחה של אלפי שקלים מכל מי שנרשם לקבל חניה".

על פי המרצת הפתיחה, המונח "כספי רווחה", שבו השתמשו הצדדים להסכם הפיצויים, משמעו המקורי היה לענות על רווחת תושבי השכונה, ולא על רווחת השלושה בלבד. בעניין זה צוין בהסכם כי מטרת הגשת העתירה וההתנגדויות למגדל היו לוודא, בין היתר, שהוא לא יפגע ברווחת תושבי השכונה. ואולם לטענת התובעים, כל התנהגות חברי העמותה היתה לקבל את הכספים לעצמם.

בשנה שעברה פנו השכנים באמצעות עו"ד וינרוט אל העמותה שהקימו השלושה בדרישה להשיב את הכספים לידי הוועד הציבורי שהוקם למיצוי זכויות תושבי מתחם אסותא. משלא נענו, פנו אנשי השכונה לבית המשפט לעניינים מינהליים, בדרישה לבטל את פסק הדין, שאישר בפועל את דבר הפשרה, והפסיק את הליכי הערעור על התוכנית לאסותא.

בישיבה שנערכה במאי החליטה השופטת מיכל אגמון־גונן כי הסדר הפשרה המדובר לא קיבל מעולם את אישור בית המשפט, וכי בזמנו הצדדים הודיעו כי הגיעו להסדר וביקשו כי העתירה תימחק. מכיוון שאנשי העמותה לוו אז על ידי אדם טבע ודין, השופטת בדיון סברה כי האחרונה נתנה את דעתה להסכם, ועל כן אישרה את מחיקת העתיקה מבלי שההסכם יוצג בפניה.

"מהבקשה ומהתגובות לה התברר, ראשית, שאדם טבע ודין לא בחנה את ההסכם או לפחות בתצהיר שהוגש מטעמה ציינה בתצהירה כי לא זכור לה כי ראתה את ההסכם. כן התברר, כי העותרים המקוריים (קסל, בלום וקיעביץ, א"מ) קיבלו סכום של 8 מיליון שקל באופן אישי, 8 מיליון שקל נוספים לטובת השכונה וכן חניות שחולקו, שגם לעניין זה יש שאלה מי קיבל אותן", כתבה השופטת אגמון־גונן בהחלטתה.

השופטת דחתה את הבקשה לבטל את פסק הדין להסכם הפשרה, ואולם "עם זאת, אני סבורה כי לפחות על פני הדברים עולה שאלה לגבי זכותם של תושבי השכונה לכספים שקיבלו שלושת העותרים, ואני מאפשרת לתושבים להגיש בתוך 30 ימים מהיום הליך אזרחי שבו יועלו כל הטענות שיש להם".

"גורמים אינטרסנטים מפרסמים מידע חלקי"

לפני כשבועיים נערך כנס חירום בין השכנים, שבו הוסברו להם עיקרי ההליכים והחלטת בית המשפט, וכ-80 מהם הצטרפו להמרצת הפתיחה, שאותה הגישו עוה"ד וינרוט ודינובצקי.

בהמרצת הפתיחה טוענים התובעים כי שלושת חברי העמותה ביצעו "גניבת מיליוני שקלים מן הציבור תוך הטעיית בית המשפט והפרת חובת אמון". הם מבקשים להצהיר כי קסל, בלום וקיעביץ שימשו נאמנים עבור תושבי מתחם אסותא, וכי כל הכספים, ההטבות והחניות שניתנו להם הוקצו לרווחת תושבי השכונה והושגו בנאמנות עבור השכנים.

כמו כן מתבקש בית המשפט לקבוע כי השלושה לא היו רשאים ליטול כספים או להעבירם, ולהורות לעו"ד צוק להשיב את הכספים שעליהם הוא משמש נאמן. כמו כן מתבקש בית המשפט להורות לצוק להשיב 800 אלף שקל שקיבל במסגרת ההליך.

המשיבים השיבו כי הגישו הליך פרטי בגין נזקים שנגרמו להם, שבו השקיעו את מיטב זמנם וכספם, למרות ניסיונות של תושבים אחרים בשכונה להניא אותם מההליך. משהתהליך הצליח והם קיבלו פיצויים, לפתע כולם רוצים לשים יד על הכסף ולהיות שותפים להצלחה. הפיצויים שולמו למשיבים על ידי קבוצת הרכישה ובידיעתה, בנפרד ובמובחן מהכספים וההטבות ששולמו וניתנו לכלל תושבי מתחם אסותא.  

בא כוחם של קסל ובלום, עו"ד זהר פדובה, מסר בתגובה כי הם "אינם 'נאמנים' של כלל תושבי השכונה, לא נטלו לעצמם כספים כלשהם שהיו מיועדים לרווחת תושבי השכונה ולא הטעו אף אחד. יש גורמים אינטרסנטיים שמבקשים לפרסם מידע חלקי ולא נכון, להכפיש את שם המשיבים ובדרך זו לנסות ולהלהיט את היצרים.

 "המשיבים, שמחזיקים בכמה דירות בשכונה ושוויתרו על הגשת תביעות וקבלת פיצויים, היו יכולים לקבל פיצויים לעצמם בלבד. ואולם הם דאגו שחלק הארי של הפיצויים יוקדש לרווחת תושבי השכונה. תושבי השכונה נהנו מאוד מההישגים שהם השיגו.

"באשר לחניות, מי שימכרו בעתיד את החניות הם היזמים (העיר החדשה), בעוד שוועד העמותה שהוקם לפני כמה שנים פירסם מודעות בעיתונות הקוראות לתושבי השכונה בלבד להירשם כמעוניינים לרכוש בעתיד חניה, הכל בצורה שקופה וגלויה. במסגרת כתב תשובה שיגישו המשיבים, יפורטו ויוכחו טענותיהם".

עו"ד און צוק מסר בתגובה, כי קיבל את העתירה שלשום, וכי הוא לומד אותה.

לא ניתן היה לקבל את תגובתה של קיעביץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker