משקיעי הנדל"ן מסתערים על השוק: "מכרנו 150 דירות בשבוע, כולם רוצים לחתום עכשיו"

בעקבות ההודעה על הקדמת ההעלאה של מס הרכישה, שוק הנדל"ן רותח: "הבאנו עוד אנשי מכירות, ביקשנו ממשרדי עורכי דין לתגבר בכוח אדם"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

החלטת ועדת הכספים לאשר את מדרגות המס החדשות למשקיעים כבר מהשבוע, במקום מ-1 ביולי, הכניסה את הקבלנים והמשקיעים להילוך חמישי.

מדרגות המס אמורות להרחיק את המשקיעים מהשוק, וההקדמה של תוקפן בשבוע היתה אמורה למנוע גם ביצוען של עסקות בדקה ה-90. ככל הנראה במשרד האוצר התקבלו דיווחים על ריבוי חריג של עסקות ערב כניסת המדרגות החדשות לתוקף, ולכן הזדרזו להקדימן. אלא שבמקום לבטל עסקות, נראה כי משקיעים ויזמים מסיימים עבודה של שבוע ביומיים ומסתערים על השוק.

צילום: אייל טואג

"פתחנו חמ"ל ותיאמנו חתימה של 25 חוזי מכר ביום. ביומיים שנותרו לנו נעבוד כל יום עד חצות ונסגור עסקות", מספר ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר לשיווק נדל"ן. "זה קורה לנו בשלושה פרויקטים. אני נמצא עכשיו בפרויקט שהתחלנו לשווק לפני שבעה ימים, ומכרנו 150 דירות. שליש מהן נמכרו למשקיעים, ותיאמנו להם חתימה על חוזים עד 1 ביולי, בערך 5–6 עסקות ביום במחיר ממוצע של 1.1 מיליון שקל".

כדי להפוך את אתר המכירות לפס ייצור של חוזים, היזמים והמשווקים מתגברים את אתרי המכירות באנשי שיווק ומביאים גם עורכי דין, כמו באור עקיבא, שם תיגבר שמול את אתר המכירות בחמישה עורכי דין, ועוד חמישה נמצאים במשרדים בעזריאלי.

כולם רוצים לחתום עכשיו

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"עשו למשקיעים מארב וכולם רוצים להקדים את הרכישה. כל ההתקשרויות, כל התהליכים והמשאים ומתנים שהבשילו, הוקדמו. כל המתעניינים בדירה הגיעו לקנות", העיד נדב בריח, סמנכ"ל חברת נווה העיר לשיווק נדל"ן. לדבריו, "הבאנו עוד אנשי מכירות, ביקשנו ממשרדי עורכי דין לתגבר בכוח אדם. זה כבר לא ברמה של התעניינות - כולם רוצים לחתום עכשיו. בדרך כלל אנשים מתעניינים, נרשמים, משלמים דמי רצינות, ועכשיו מדלגים על כל השלבים וקופצים לחתימה".

"היה לנו לקוח במשא ומתן שביקש להגיע לחתום על חוזה בלי להירשם ורכש דירת 5 חדרים ב-1.7 מיליון שקל. הוא מבין שאם ימתין עוד יום זה יעלה לו עוד 3%, וזה הרבה מאוד כסף. הוא לא נרשם, לא שם דמי קדימה. הוא בא וביקש לחתום על חוזה", אמר בריח. לדבריו, הלחץ גבוה יותר בפרויקטים שבהם מחירי הדירות מגיעים עד 1.7–1.8 מיליון שקל.

פרויקט באור עקיבאצילום: ניר שמול

באתרי מכירות היזמים נכונים תמיד למכור, ומתמודדים עם הלחץ של המשקיעים להקדים רכישות. בשוק הדירות יד-שנייה המצב שונה - המשקיעים לוחצים, אבל המוכרים לא תמיד יכולים או רוצים לשתף פעולה.

מנכ"ל אנגלו סכסון תל אביב, רועי הרוש, ציין כי יש מוכרים שלא מתרגשים מזה בכלל, וכמו תמיד יש כאלה שרוצים למכור ואחרים שרוצים שישכנעו אותם למכור. "הקונים רוצים לקנות מהר, והמוכרים מרגישים שיש ביקוש אז הם מעלים את המחירים".

באחת העסקות ראה הרוש את הלחץ לסגור עסקה מהירה לפני כניסת מדרגות המס החדשות לתוקף. מדובר על נכס ביפו שמוצע למכירה ב–6 מיליון שקל, והקונה היה מוכן לשלם עוד 100 אלף שקל כדי לסגור את העסקה לפני תקנת המס, שהיתה מוסיפה לה 170 אלף שקל. "יש קונים שאומרים במפורש שהם נכנסים למשא ומתן בהבנה שחותמים לפני התקנה, ואם המוכר ועורך הדין שלו לא בנויים לעמוד בלוח הזמנים הזה אין טעם להתחיל לדבר", הוסיף.

עורכי הדין העלו גם הם הילוך בעסקות מכר ובקבוצות רכישה. "מס הרכישה החדש רלוונטי גם על קבוצות רכישה, אבל בניגוד לפרויקטים יזמיים רגילים, בקבוצות הרוב המוחלט של הקונים זה משקיעים. אלה קבוצות שעובדות פרק זמן מסוים, אבל אם חשבנו שיהיה לנו שבוע לסגור אותן, אז עכשיו יש לנו יומיים", אמר עומרי שילה, שותף נדל"ן במשרד פישר, בכר חן. "לאחת הקבוצות קבענו חתימה במהלך שבוע הבא, והקדמנו אותה".

"זה יוצר טירוף במערכת, שיוצר השקעה במשאבים - עבודה במסה גבוהה שהיתה אמורה להיות מפוזרת על פני תקופה והיא כולה מרוכזת ביום אחד, והופכים עולמות כדי לסגור את העסקות הדחופות. אנחנו עובדים עד שההסכמים נסגרים", אמר.

פרויקט פינוי בינוי בקרית אונוצילום: אייל טואג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker