זמן המשקיעים |

מישהו נכנס לפאניקה

מה כל כך הפחיד את משרד האוצר שגרם לו להקדים את מס הרכישה למשקיעים בקצת יותר משבוע? פרשנות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

כנראה שבאוצר הבינו, באיחור אופנתי, שהפרשי הזמנים שבין הצהרת הכוונות ופרסום התוכניות, לבין היישום בשטח, הם . וככל הנראה, שהמגמה המסתמנת שם, לגבי הרבעון השני של השנה, שעומד לקראת סיום, היא כה מפחידה, שהוחלט , בתקווה שזה ישנה.

אבל מה, בעצם, כל כך מפחיד? מה מאלץ את משרד האוצר לנסות להקדים את מס הרכישה למשקיעים בקצת יותר משבוע, ולשדר פאניקה? משתי סיבות: התזות המניעות את תוכנית כחלון והמשמעות העממית של ריבוי משקיעים בנדל"ן.

משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

מזה שנים שבממשלות נתניהו השונות מסמנים את המשקיעים כאחד מהגורמים העיקריים  לעליות המחירים, וכגורם שמונע מהזוגות הצעירים לרכשו לעצמם דירה. התזה הזו היתה נכונה בעיקר לשנים 2009-2010, שבהן עליות המחירים היו המהירות ביותר, ואולם מאז הדברים הרבה יותר מורכבים, ומשקיעי נדל"ן מסומנים כיום כגורם מרסן, שמפתח את האלטרנטיבה לרכישת דירה - השכירות. המדד הטוב ביותר לתרומתם לשוק הוא מדד שכר הדירה, שעלה בממדים צנועים בהרבה מאשר . ואולם עדיין בממשלה רואים במשקיעים גורם שיש לרסנו, מה שהביא לצעדי המיסוי המתגבשים.

הבעיה, כאמור, שמשקיעים גמישים בהרבה מהממשלה, ועוד זו נעה בסירבול בדרך ליישם , המשקיעים רוכשים דירות מכל הבא ליד. ברבעון הראשון של השנה שיעורם מכלל העסקות בדירות הגיע ל-28%, שזה השיעור הגבוה ביותר מאז שיא כוחם של המשקיעים בשוק, בשנים 2009-2010. באפריל נמשכה מגמת על דירות, וקבלנים, מתווכים ואנשי שיווק מעידים על התעניינות ערה בצורה בלתי רגילה מצד משקיעים גם בחודשים מאי-יוני, שבאה לידי ביטוי ברכישות מתוגברות גם בחודשים הללו. התוצאה, ככל הנראה, שהרבעון השני של 2015 יהיה אחד מהרבעונים החזקים ביותר מצד המשקיעים, וזו מכה כבדה לשר האוצר כחלון, שיצטייר כאחראי לעניין.

המשמעות העממית של נתוני ההשקעה היא רבה. מרגע שהממשלה הכריזה מלחמה על המשקיעים ואלה ממשיכים לרכוש דירות ואף בקצב מוגבר, הממשלה מצטיירת כמפסידה וכושלת; נושא חשוב נוסף הוא משמעות קצת יותר עמוקה, כי במידה מסויימת משקיעים מהווים מעין מדד עקיף לאמון הציבור במדיניות הממשלה. אם משקיעים היו מאמינים שמחירי הדירות ירדו בעתיד הנראה לעין, היו מצמצמים את הביקושים לדירות. מרגע שהם מגבירים את הרכישות, הם מקרינים חוסר אמון בממשלה ובמדיניותה, מה שעובר בצורה כזו או אחרת לפלחים האחרים של שוק הדירות - משפרי הדיור והזוגות הצעירים, ומדרבן גם אותם לרכוש דירות במהירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואם הממשלה רוצה להאיץ את העלאת המס - כנראה שהגיעו למסקנה, ש"זמן המשקיעים" מזיק במיוחד, ושאי אפשר לתת לשוק להתנהל כרצונו בתקופה שבין ההכרזות על התכניות לבין יישומן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker