"הגדלת מס רכישה על דירות להשקעה עלולה לפגוע בשוכרים"

בענף הנדל"ן קיבלו את תוכניות הדיור של כחלון בתגובות פושרות ■ מנכ"ל התאחדות בוני הארץ: "ההחלטות יכולות לסייע להפחתת מצוקת הדיור - אך עלולות לפגוע בהיצע השכירות" ■ מנכ"ל תמיר פישמן: "נדרש טיפול מהפכני ביצירת היצע"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

תוכנית הנדל"ן של שר האוצר, משה כחלון, התקבלה באופן פושר בקרב אנשי נדל"ן ומיסוי. חלק מהביקורות גורסות שהצעדים העיקריים נוסו בעבר ללא תועלת, וחלק מצביעות על בעיות בהצעות החדשות.

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אליאב בן שמעון, אמר כי "ההחלטות יכולות לסייע באופן משמעותי להסרת חסמים ולהאצת הבנייה להפחתת מצוקת הדיור. עם זאת, ההחלטה להגדיל את מס הרכישה על דירות להשקעה עלולה לפגוע דווקא בזוגות צעירים, במחוסרי דירות ובסטודנטים שוכרי הדירות, שאין ביכולתם להשיג הון עצמי לשם רכישת דירה — וששכר הדירה שהם משלמים צפוי לעלות כתוצאה מירידה בהיצע הדירות להשכרה. נכון יעשה השר אם ידחה החלטה זו עד למצב שבו ימוסד ויפעל כאן שוק שכירות משוכלל וזמין, שיבטיח היצע דירות זמין לשכירות במחירים סבירים״.

אלדד תמיר, מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן, אמר כי "התוכנית מאכזבת מאוד. היא אינה נוקטת יעדים ומטרות ברורים, תוך הצבת לוחות זמנים. לרוב, תוכניות שאינן ברורות אינן מדידות — וצפויות לא להצליח. מעבר לזה, התוכנית אינה מהפכנית, והיא יותר המשך של אותם דברים שעליהם מדברים כבר הרבה זמן. העלאת מסים תגרור לטעמי עלייה במחירים, כל עוד אין טיפול מהפכני ביצירת היצע גדול ומספק. לכן, התוכנית תקום וטיפול על היכולת להציף את השוק בכמויות גדולות של קרקעות במקומות הנכונים ובזמן מהיר. כל שאר הסעיפים בתוכנית חסרי משמעות, במקרה הטוב".

אליאב בן שמעוןצילום: כפיר סיון

המיסוי הכלול בתוכנית גרר ביקורת בקרב עורכי דין המתמחים בתחום. עו"ד ניר הורנשטיין, שותף ומנהל מחלקת מיסוי נדל"ן במשרד אלתר, אינו מתפעל: "הצעד של העלאת מס הרכישה נוסה כבר פעמיים: ברפורמת הפטישים של שר האוצר דאז, יובל שטייניץ, וברפורמה מ–2013. בשני המקרים הצעד לא הוכיח את עצמו. מס הרכישה כבר עכשיו גבוה מאוד — ואין מקום להעלאה. הפתרון הנכון טמון בהגדלת ההיצע למכירה וביצירת שוק מוסדר להשכרה למגורים, תוך יצירת סביבה בטוחה לשוכרים. צעדי המס לא יוסיפו דירות, רק יעמיסו חסמים לא מוצדקים".

עו"ד משה מזרחי, לשעבר היועץ המשפטי של רשות המסים וכיום שותף במשרד משה מזרחי נח קריגל, סבור כי העלאת מס הרכישה למשקיעים ל–8% לא תשנה דבר. "מיהם האנשים שקונים דירות להשקעה? לא מדובר בדנקנר או תשובה, אלא באנשים שרוצים לחסוך לפנסיה. פעם כשהיית חוסך לפנסיה, המדינה הייתה נותנת אג"ח מיועדות לפנסיה עם תשואה צפויה. כיום האלטרנטיבה היא לשחק בבורסה. אם השר יצליח וכל מחזיקי הדירות יצטרכו להסיט את כספם למקומות אחרים, כספי הפנסיה שלהם יילכו לבורסה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

משפטנים מעירים עוד כי לצמצום תקופת הפטור ממס שבח בדירות ירושה יש השלכות בעייתיות. עו"ד מיכאל טאוסיג, המתמחה בדיני משפחה וירושות, סבור שמדובר בצעד שיגדיל את הסכסוכים בין יורשים. לדבריו, "לפעמים עקב ריב בין היורשים ומחלוקת בקשר לתוקף צוואה, זכויות היורשים נקבעות על ידי בית המשפט בפסק דין שניתן אחרי כמה שנים. זאת בפרט אם נביא בחשבון גם את הזכות לערעור של המפסיד במשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker