ענף הנדל"ן מגיב לקבינט הדיור: "לכל ממשלה יש המלצות חדשות לשינויים, הציבור אדיש"

העברת סמכויות התכנון למשרד האוצר מקבלת תגובה פושרת: "לכולם יש כוונות טובות אבל אין תיאום" ■ דב חנין יוזם ישיבת חירום נגד המהלכים בכנסת: "פתרון המשבר לא עוברת דרך השתקת הציבור"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ההחלטות שקיבל קבינט הדיור והדיון הסוער שקדם להן עוררו תגובות רבות בקרב גורמים הקשורים לענף הבנייה והתכנון, בהם קבלנים, עורכי דין, מתכננים ושמאים. התגובות היו מעורבות, כאשר גם מי שבירך על השינויים, כבר למוד ניסיון מר מהעבר לגבי האפקטיביות של צעדי הממשלה, שלעתים מזיקים יותר מאשר מועילים.

אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בת"א - יפו בת-ים, אמר כי "ההחלטה על הקמת מטה הדיור ותוך כך העברת מנהל התכנון ממשרד הפנים לאוצר, הינו מהלך חשוב, המאחד את כלל הבירוקרטיה תחת קורת גג אחת ופותח את הדרך להסרת חסמים שונים". עם זאת ציין לוי כי "בכל ממשלה חדשה אנו רואים המלצות לשינויים ארגוניים, אך פעמים בודדות אנו רואים את יישומן בשטח. גם קבינט הדיור הקודם התגאה באינספור החלטות חשובות, אך בפועל יצר חוסר ודאות, העלאת מחירים ותקיעות בשוק הנדל"ן.הציבור כבר אדיש, אינו עוקב אחר ההמלצות השונות ואינו מאמין ביכולת של מקבלי ההחלטות להוציאן לפועל - עד שלא ייווכח כך במו עיניו".

אבישי בן חיים, מנכ"ל חברת רוטשטיין, אמר כי "הצעד שנעשה היום הוא צעד ראשון מתוך מספר צעדים אבל הוא לא מספיק. זה אפילו לא מגרד את החוליה הראשונה בשרשרת. מעבר לעניין של שחרור קרקעות- יש לשחרר את החסמים בוועדות המחוזיות ובעיקר בוועדות המקומיות בכל הנוגע לקבלת היתרי בניה על זה תוסיפו גם את בעיית העובדים בענף. כפתיח זה טוב אבל עדיין לא הגענו למנוחה ולנחלה".

מיקי זיסמן מנכ"ל חברת קרדן נדל"ן: "אחת הבעיות הגדולות ביותר של הענף עד היום היתה ריבוי התכניות והמדיניות המשתנה חדשות לבקרים. יש הרבה גופים ולכל אחד כוונה טובה אבל אין יד מכוונת וגם אין תיאום וסנכרון. אני מאמין שלחיבור סמכות ואחריות יש סיכוי גדול יותר להצליח, על אף שברור שלדבר יש גם סיכונים ברורים הנובעים מריכוזיות יתר. שר האוצר לקח על עצמו אחריות אישית כבדה מאוד ואנחנו מקווים שיעמוד בה".

אבישי בן-חיים

ואולם מבין היזמים היה גם מי שגינה את המהלך. כך למשל, גלעד יפרח, מבעלי חברת גלעד מאי הבונה בפריפריה, תקף: "צעד זה הוא סתימת הגולל האחרון על קבורת חלון הדיור בפריפריה. הוא ייצר ביקושים חזקים עוד יותר לדיור במרכז הארץ ולא יפתור בעיות דוגמת תעסוקה ונגישות תחבורתית לפריפריה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גם מחוץ לשורות הקבלנים ספגו החלטות הקבינט בעיקר ביקורת. בארוע שערכה היום עמותת מרחב, המקדמת את העירוניות בישראל,הציגה העמותה נתונים על קצב שיווק נמוך מאד של הממשלה של מתחמים עליהם סוכם בהסכמי גג, וביקרו את כוונת הממשלה להמשיך בקו תכנוני המעודד פרבור. "הכוונה לבנות שכונות שלמות מתוקף הסכמי הגג נכשלת פעמיים. ראשית, בחוסר היכולת לממשם ובהעדר יכולת לספק מענה למשבר הדיור. שנית, בהיותם מחדל תכנוני מתמשך של בניית שכונות פרברים מוטות רכב פרטי שימיתו את מרכזי הערים ויגרו לנזק כלכלי, חברתי וסביבתי ארוך טווח. אנו קוראים לחברי קבינט הדיור לבחון מחדש את התכנון הפרברי של השכונות החדשות, ולשנות את העדפותיה מתכנון על שטחים פתוחים להפניית המשאבים אל תוך הערים".

עו"ד רון צין ממשרד שביט, בר און, גלאון, צין, יגור ושות' תקף את ההחלטות ואמר: "מדובר בהחלטה בעייתית שהתקבלה ללא חשיבה מספקת. הסוד והעיקרון הבסיסי של תכנון הוא איזון. העדפת השיקול של פיתרון מצוקת דיור על פני כל שיקול אחר, דוגמת תשתיות מספקות, מספר כיתות לימוד הולם, מערכות כבישים מתאימות, רווחה ועוד, הינו פסול בעיני. על כן, טוב עשה היועמ"ש בכך שהבטיח את השמירה על שיקול הדעת העצמאי של מוסדות התכנון".

ח"כ דב חנין (חד"ש, הרשימה המשותפת), יו"ר משותף בשדולת הדיור והשדולה הסביבתית- חברתית, תקף את החלטת קבינט הדיור היום, להעביר את מנהל התכנון לאוצר: "מערכת התכנון עומדת לאבד לגמרי את כוחה ועצמאותה ולהוות למעשה חותמת גומי של הממשלה. עצמאותן של ועדות התכנון השונות תיעלם, ובמקומה תיווצר מערכת תכנונית ריכוזית ודיקטטורית, הכפופה לחלוטין להחלטות השלטון המרכזי, ולמשרד האוצר בפרט, מבלי לאפשר לדעות השונות להשפיע על התכנון העתידי בישראל ועל המרחב הציבורי שלה.

"פתרון משבר הדיור לא עובר דרך השתקת קולו של הציבור ושלילת יכולתו להתנגד לפרויקטים דורסניים והפיכת נציגיו בועדות התכנון לפקידים חסרי שיקול דעת עצמאי הכפופים לחלוטין לאינטרסים הכלכליים של בעלי ההון". לפיכך הודיע חנין כי יקיים ביום רביעי בכנסת מפגש חירום נגד מהלכים אלה תחת הכותרת "נגד דיקטטורה במערכת התכנון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker