הנתונים שכל מי שמתעניין בנדל"ן חייב לדעת: היכן תושבי החוץ רוכשים דירות?

נתוני משרד הבינוי חושפים: בשנים האחרונות גילו תושבי החוץ אלטרנטיבות זולות לירושלים ולערי החוף

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מי הערים המבוקשות ביותר לרכישת דירות על ידי תושבי החוץ? מנתוני האגף לניתוח כלכלי של משרד הבינוי עולה, כצפוי, כי ירושלים היא המבוקשת ביותר, מבחינת שיעור תושבי החוץ שרכשו דירות בעיר בשנה שעברה, ואחריה עוד ערים שמזוהות עם תושבי חוץ - נתניה, תל אביב ורעננה. ואולם, הבאות בתור ברשימה זו הן ערים שפחות זוהו בעבר עם תושבי החוץ - אור עקיבא ובית שמש - מה שמלמד כי גם תושבי החוץ משנים את דפוסי רכישת הדירות שלהם בשנה האחרונה.

שיעור הרכישות הגבוה ביותר על ידי תושבי חוץ ב–2014 הוא בירושלים (11.2% מהדירות שנמכרו), ואחריה נתניה עם 8.7% ותל אביב עם 8.5%. במקום הרביעי מדורגת בית שמש, שבה 6.95% מהדירות נמכרו לתושבי חוץ, ואחריה רעננה (5%), אור עקיבא ואילת (4.7%) ואשדוד (4.4%). בממוצע ארצי, 2.6% מכלל הדירות בישראל בשנה שעברה נמכרו לתושבי חוץ.

עם זאת, יש גם ערי חוף שלא הצליחו למשוך אליהן את תושבי החוץ בשנה שעברה, כמו חיפה, שבה רק 0.7% מהדירות שנמכרו בשנה שעברה נרכשו על ידי תושבי חוץ, וראשון לציון, עם שיעור של 1% בלבד. לאשקלון יצא שם של עיר מבוקשת בקרב תושבי החוץ, אך מנתוני משרד הבינוי עולה כי ב–2014 רק 1.7% מהדירות שנמכרו בעיר נרכשו על ידי תושבי חוץ.

פרויקט Lagoom בנתניה

דפוסי רכישת הדירות על ידי תושבי החוץ מונעים משלושה פרמטרים עיקריים: קרבה לאוכלוסייה דתית, קרבה לחוף ים וקרבה לתל אביב. חיפה וראשון לציון הן ערי חוף, שלאורך רצועת החוף שלהן כמעט שאין בתי מגורים. נהריה, לעומת זאת, עונה על דרישת המגורים בקרבת החוף, אך היא רחוקה מתל אביב, ואולי לכן רק 0.6% מהעסקות בנהריה בשנה שעברה נעשו על ידי תושבי חוץ. בחדרה שיעור רוכשי הדירות תושבי החוץ דומה לזה שבאשקלון (1.6%) - כך שנראה כי טווח הביקוש שלהם מתרכז בין אשדוד לנתניה.

אמיר כהן, מנהל מכירות ארצי בחברת י.ח דמרי, שבונה בין היתר בירושלים ובנתניה, לא מופתע מהנתונים. "תמיד הגיעו לירושלים הרבה תושבי חוץ", הוא אומר. "בשנתיים האחרונות היתה יותר בנייה, וגם בנייה מגוונת יותר, אז חתך הרוכשים התרחב. בעבר, לירושלים הגיעו תושבי חוץ בעיקר לאזורי יוקרה במרכז העיר וקרוב לעיר העתיקה, אך כיום יש פרויקטים חדשים גם בשכונת ארנונה. המחירים שם נמוכים יחסית לפרויקטים בממילא, למשל, וזה מאפשר לאוכלוסיות נוספות לרכוש דירה בעיר". לדבריו, 100% מרוכשי הדירות בפרויקט לגסי, שבונה דמרי במתחם כפר דוד שבשכונת ממילא בירושלים, הם תושבי חוץ. כעת יש שם גם כמה ישראלים שנמצאים במשא ומתן על רכישת דירות, אך עד כה איש מהם לא חתם על הסכם מכר. לדברי כהן, הרוכשים תושבי החוץ הם בעיקר מארה"ב. "האמריקאים שרוכשים דירות בירושלים הם אנשים שמחוברים לדת. לצרפתים, לעומת זאת, חשוב לגור ליד קהילה צרפתית גדולה וחשובה להם גם הקרבה לים, ולכן נתניה מדברת אליהם", הוא אומר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"העשירים קונים פנטהאוזים ברחוב הירקון בתל אביב"

לעומת ירושלים, אור עקיבא לא נחשבת למקום שמושך תושבי חוץ. ואולם לפי הנתונים של משרד הבינוי, שיעור הרכישות על ידי תושבי חוץ באור עקיבא ב–2014 היה 4.7% - כמעט פי שניים מהממוצע הארצי (2.6%). הבחירה של תושבי החוץ באור עקיבא נובעת בעיקר מהקרבה שלה לים. "מבין תושבי החוץ יש עשירים יותר, שקונים פנטהאוזים ברחוב הירקון בתל אביב, למשל, ויש פחות עשירים, שמחפשים דירה במחיר אטרקטיבי קרובה לים", אומר דדי ריזל, מנכ"ל קבוצת שכטר, הבונה באור עקיבא. "בפרויקט שלנו, 'נוף ים קלאב', המחירים עדיין אטרקטיביים. דירה ממוצעת נמכרת ב–1.25–1.3 מיליון שקל, והדירות הזולות ביותר עולות 1.06 מיליון שקל". ריזל מוסיף כי מתוך 102 דירות שנמכרו בפרויקט עד כה, 13% נרכשו על ידי תושבי חוץ, רובם המכריע מצרפת, ומתוכם כשמונה מתכוונים לגור בישראל.

י.ח דמרי בונה כמה פרויקטי מגורים בנתניה - בשכונת היוקרה עיר ימים הסמוכה לחוף הדרומי של העיר, וגם במרכז העיר ובצפונה. "בפרויקטים שלנו בנתניה הצרפתים מהווים פלח הרבה יותר משמעותי, והאמריקאים נמצאים במיעוט", אומר כהן, מנהל המכירות הארצי של החברה. "בשכונת עיר ימים הבריטים והצרפתים הם פלח די שווה בגודלו, אך יש גם מעט אמריקאים. באוזרים אחרים, זולים יותר, אנחנו רואים רוכשי דירות צרפתים ודרום־אפריקאים, אבל אמריקאים לא מגיעים לשם. הרוכשים הרוסים אוהבים את הפרויקטים ליד הים, ובהם הם מעדיפים את הדירות המיוחדות והפנטהאוזים".

גם חנן סגל, סמנכ"ל השיווק בחברת דיזנגוף סחר, המקימה את פרויקט Lagoon על קו מצוק החוף בנתניה, אינו מופתע מכך שנתניה נמצאת בראש רשימת הערים שתושבי החוץ רוכשים בהן דירות. הוא מעריך כי 30%–35% מהדירות ב–Lagoon נמכרו לתושבי חוץ, ומתוכן 70% נמכרו לצרפתים ולרוסים, והיתר נמכרו לבריטים, ברזילאים, בלגים ותושבי מדינות אחרות. בפרויקט זה נמכרו דירות במחיר ממוצע של 3 מיליון שקל. "אם המחיר הממוצע היה 1.5 מיליון שקל, אני חושב שהפילוח היה נשאר אותו דבר ואולי אפילו היינו רואים יותר רכישות על ידי תושבי חוץ", אומר סגל. "יש הרבה תושבי חוץ שמחפשים דירות ב–300 אלף יורו, ואין לי מה להציע להם".

נתון מפתיע יותר הוא שרוב הדירות שנרכשו בשנה שעברה - גם על ידי ישראלים - הן למטרת מגורים ולא השקעה. "גם אני הופתעתי שרוב האנשים קנו את הדירות למגורים", אומר סגל. "הרבה מתושבי השרון או מתושבי ירושלים בגילאי 50 ומעלה רוצים לגור ליד הים. יש לנו גם רוכש דירה מכפר שמריהו, שרצה לגור ליד הים. היה לו כסף לרכוש דירה גם בתל אביב, אבל הוא העדיף את נתניה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker