בלי דיון ואנשי מקצוע: כך מחליטה המדינה אילו שטחים חקלאיים יופשרו לבנייה - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בלי דיון ואנשי מקצוע: כך מחליטה המדינה אילו שטחים חקלאיים יופשרו לבנייה

חברי הוועדה לשמירה על הקרקע החקלאית, שגילו שהמהלך לעדכון גבולות מבוצע מעל ראשם, מוחים: "מביאים לנו עובדה מוגמרת" ■ ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, עומדת בראש צוות העדכון, אף שהיא מנועה מעיסוק בקיבוצים בשל ניגוד עניינים ■ שוורץ: "זה הליך טכני"

תגובות

עבודה לקביעה מחודשת של גבולות כלל השטחים החקלאיים בישראל מעוררת מחלוקת חריפה בתוך מינהל התכנון. זאת, מכיוון שעבודה זו, שצפויה להיות בעלת השלכות מרחיקות לכת לקביעת אפשרויות הבנייה בשטחים הפתוחים, מבוצעת על ידי צוות חיצוני למערכת התכנון ולא בוועדה המוסמכת לכך - הוועדה לשמירה על קרקע חקלאית (הולקחש"פ), שבפניה תוצג התוכנית בשבועות הקרובים כעבודה מוגמרת.

בכך למעשה תרוקן הוועדה - הנחשבת לסמכות התכנונית העליונה בישראל בנושא קרקעות חקלאיות ושטחים פתוחים - מסמכויותיה. את המפות החדשות עורך צוות חיצוני לוועדה בראשותה של ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ.

ניר קידר

בדיון שנערך בתחילת מאי בוועדה לשמירה על קרקע חקלאית, עודכנו לראשונה חבריה במהלך המתבצע מעל לראשם, ובחדר פרצה מחאה חריפה. בין המוחים היה נציג הקיבוצים בוועדה, רפי עשת, שתהה "מדוע יוצגו כאן המפות רק אחרי שכבר תגובשנה לאור מה שהחלטתם? בעצם, אם מביאים לכאן את המפות לאחר שהן כבר על פי החלטתכם, אז מה אנחנו אמורים לומר בעניין הזה?". עוד מחה עשת על הגישה הריכוזית שבה נעשים הדברים: "מפת ההכרזה היא לא פחות מכל תוכנית מתארית ארצית או מחוזית. בכל התוכניות האחרות יש תהליכים של התייעצות ושמיעת הציבור הרחב. דבר כזה היה צריך לפתוח".

גם נציג רשות הטבע והגנים, הלל זוסמן, זעם ואמר: "צריך שיירשם כי חברי הוועדה לשמירה על קרקע חקלאית הביעו מחאה חזקה על ההתנהלות בתהליך ושאנחנו דורשים, בצורה שאינה משתמעת לשני פנים, שהתהליך הזה לא יימשך בדרך זו - ויובא לדיון בהתייעצות כפי שראוי".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הבעייתיות עם שוורץ

ואולם, מעבר לביקורת על טבעו הריכוזי והלא שקוף של ההליך, העובדה כי דווקא שוורץ היא זו המובילה את עדכון המפות, מעוררת סימני שאלה גדולים אף יותר. זאת, משום שעל שוורץ חלות, מתוקף הסכם ניגוד העניינים שלה, מגבלות חמורות בכל הקשור לעיסוק בתכנון במרחב הכפרי - שבאופן טבעי מרבית הקרקע החקלאית מרוכזת בו.

כפי שפורסם בעבר, היותו של בן זוגה של שוורץ, דודי רוסו, בעל עסק המתמחה בקידום תוכניות בנייה במרחב הכפרי, הוביל לכך שביוני 2014 ניסח היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הסכם ניגוד עניינים חדש ומחמיר עבורה שעיקרו איסור על עיסוק בהחלטות הנוגעות לתכנון במרחב הכפרי - המשפיעות על מושבים וקיבוצים. בהסכם נקבע כי על שוורץ "להימנע מטיפול בהוראות החלות במישרין על מושבים וקיבוצים, ושמשנות את המצב התכנוני הקיים לגבי השטח המותר לבנייה, שינוי הייעוד הקרקעי והשימושים המותרים בקרקע".

אך האם ניהול עבודת עדכון גבולות השטח המוגדר כקרקע חקלאית מהווה הפרה, לכאורה, של הסכם ניגוד עניינים זה? על פניו נדמה שהתשובה חיובית, בהינתן כי כל שטח שההגדרה "קרקע חקלאית" תוסר ממנו יהפוך באופן מיידי לשטח בעל סבירות גבוהה בהרבה לפיתוח. עם זאת, יש להדגיש שבעצם עבודת עדכון השטחים אין משום קידום תוכנית בנייה.

דוגמה לבעייתיות שבהצבת שוורץ דווקא בצומת רגיש זה מספקת פרשה שאירעה בפברואר, כאשר ב–TheMarker נחשף מקרה שבו שוורץ ניהלה דיון במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, שעסק בקידום מרכז אזורי בקרקעות מושב שדה משה הסמוך לקרית גת - מושב ששכר בעבר את שירותי בן זוגה לקידום הפרויקט. ההחלטה על קידום הפרויקט אושרה מבלי שאיש מהנוכחים ידע על ניגוד העניינים, לכאורה, שבו היתה שוורץ.

באוקטובר הוגשה תוכנית מטעם המושב להקמת תחנת דלק, אך זו נפסלה על ידי הוועדה לשמירה על קרקע חקלאית - בשל היותה של הקרקע בייעוד חקלאי. ואולם, אילולא אותו שטח היה מוגדר כחקלאי, הקמת תחנת הדלק כלל לא היתה נדרשת לאישור הוועדה. כעת תהיה זו שוורץ שתכריע אם ייעודה של הקרקע יישאר כזה.

אמיל סלמן

קביעות אינטרסנטיות?

בימים אלה מנהלת עמותת אדם טבע ודין מאבק משפטי לביטול התוכניות שאושרו בשדה משה, וכן להעברת שוורץ מתפקידה בשל ניגודי העניינים שבהם היא מצויה, לטענתם. בארגון הופתעו לשמוע ששוורץ ממונה ישירות על עדכון גבולות הקרקעות החקלאיות: "במצב רגיל, אי־אפשר היה להאמין שמי שעומדת בראש מערכת התכנון ממנה את עצמה לאחראית על קבלת החלטות בעניין שמשפיע ישירות על עסקי משפחתה, במקום לדאוג להצבת חומה בצורה בינה לבין עניין זה", אומר אלי בן ארי, היועץ המשפטי של העמותה. "אין זה משנה אם מדובר בביטול הכרזה של קרקעות מסוימות או בקביעת קריטריונים כלליים לגבי ביטול הכרזות, שכן תמיד מרחף החשש שהקביעות ייעשו תוך התאמה לאינטרס המשפחתי".

מטעם שוורץ נמסר: "מנהלת מינהל התכנון פועלת על פי הסדר ניגוד העניינים המחמיר שנקבע לה ואינה חורגת ממנו. עדכון מפות 'הכרזה על קרקע חקלאית' הוא הליך טכני וארוך הנמצא בחיתוליו, ונדרש לביצוע גם לפי החלטת בית המשפט העליון מ–2012. עיקרו של ההליך הוא גריעה של שטחים בנויים ומתוכננים לבנייה ולפיתוח, ממפות ההכרזה שהוכנו בשנות ה–60, ועודכנו באחרונה לפני 25 שנה במחוזות חיפה והצפון, ולפני 15 שנה במחוזות ירושלים והמרכז. המועצה הארצית לתכנון היא שתאשר את העדכון, ועורך אותו בעבורה צוות מקצועי במינהל התכנון המתייעץ עם הולקחש"פ, ומדווח אחת לכמה חודשים למנהלת מינהל התכנון.

"העדכון אינו רלוונטי להסדר ניגוד העניינים של מנהלת מינהל התכנון מאחר שלא מדובר בתוכנית או במסמך מדיניות, לא בקביעת 'ייעודי קרקע', שימושים מותרים או זכויות בנייה, ואף לא בשיקולים תכנוניים. ההליך הוא טכני בעיקרו ומתבסס על מצב קיים בפועל או מתוכנן. באשר לניסיונות החוזרים ונשנים לקשור תוכנית ספציפית למנהלת מינהל התכנון - ראשית, המושב איננו לקוח של בן זוגה ולא היה בדיון. שנית, ממלאת מקום מנהלת מינהל התכנון בדיון דווקא המליצה על דחיית התוכנית".

ממשרד המשפטים נמסר: "עניין עדכון ההכרזות על שטחים חקלאיים לא היה מוכר לנו עד לקבלת פנייה זו והוא ייבדק".

עופר וקנין


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#