פונה מתחם גרוטאות ענקי שהוחזק על ידי פולשים בדרום תל אביב

רשות מקרקעי ישראל תתבע דמי שימוש בקרקע מהפולשים, שהשתמשו בשטח של 30 דונם ליד משרד הרישוי בחולון לאחסנת גרוטאות וחלקי חילוף לרכב ■ במהלך פינוי הקרקע נהרסו גם חמישה מבנים לא חוקיים ■ עיריית תל אביב תקים בשטח המפונה גינה ציבורית

רז סמולסקי

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) פינתה אתמול בעזרת משטרת ישראל שטח של כ–30 דונם בדרום תל אביב שהוחזק על ידי אזרחים שפלשו למתחם. המתחם מכונה "מתחם הרכב", שכן הוא משמש לאחסנת גרוטאות וחלקי חילוף של כלי רכב. המדינה פועלת זה 26 שנה כדי לפנות את השטח הזה, שנמצא בבעלות המדינה ורשות הפיתוח. בשלב הבא מתכננת רמ"י לתבוע דמי שימוש בקרקע.

מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע של רמ"י תפסו חזקה בשטח של כ–30 דונם בסמוך לרחוב הלוחמים ליד משרד הרישוי בחולון - מתחם שנמצא בשטח המוניציפלי של תל אביב. הפולשים אף השתלטו על חלק מהשטח של משרד הרישוי, בשטחים המקיפים את מבני משרד התחבורה. במסגרת התפיסה נהרסו גם חמישה מבנים לא חוקיים. בתום הפינוי אמורה עיריית תל אביב להפוך את המתחם לגינה ציבורית, עד לקבלת החלטה על הייעוד והשימוש בקרקע.

הליך הפינוי של המתחם החל ב–1989, עם תביעות נגד הפולש חמיס דלק ונגד חברה בבעלותו - חמיס דלק ובניו. בתביעות שהוגשו תוארה השתלשלות הפלישה לקרקע וניסיונות האכיפה. בכל פעם שהוגשה נגד דלק תביעת פינוי, הוא הסכים לפנות את החלקות ולאחר מכן פלש אליהן בחזרה. במהלך השנים הגיעה המדינה להסדר פשרה עם חמיס ובניו לפינוי הדרגתי של הקרקע ולתשלום דמי שימוש לרמ"י, אך הפולשים לא קיימו את ההסכם.

צילום: רשות מקרקעי ישראל

"פלישה לקרקע בסדר גודל חסר תקדים"

חמיס ובניו טוענים לבעלות חוקית על הקרקע. במהלך הדיונים שנערכו בבית המשפט בנוגע לתביעות המדינה, בנו של חמיס, דרויש, הפליג בסיפוריו עד ל–1799 - השנה שבה נפוליאון בונפארטה כבש את יפו וטבח בתושבי העיר, בהם הסבא־רבא שלו, דרויש הראשון, שנהרג באזור המתחם. כ–150 שנה לאחר מכן, ב–1943–1944, רכש דרויש השני, סבו של הפולש לקרקע, את שטח המתחם. לטענת המשפחה, סבו של דרויש גידל תוצרת חקלאית על הקרקע, ומ–1969 התחיל להשתמש בה לעסקי הברזל והרכב. דרויש ואחיו יוסף הצטרפו לעסק המשפחתי ב–1976, ובשנות ה–90 העביר סבם לידם את העסק, לאחר שדילג בשרשרת הירושה על בנו חמיס. הבנים דרויש ויוסף טוענים כי אביהם חמיס הורחק מן המשפחה לאחר שהמיט עליה קלון, ולכן אין לו זכויות בקרקע.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בית המשפט קיבל את טענות המדינה שלפיהן האדמה שייכת למדינה ולאיש אין זכויות בה. מאז 1989 פועלת המדינה לפינוי הקרקע, כשמאז מי שהציג עצמו כבעל הזכויות בקרקע היה חמיס דלק, ולא בניו. בית משפט השלום בתל אביב, בראשות השופט אריאל צימרמן, קבע באחת מפסיקותיו בתיק זה בשנה שעברה כי דרויש הסב, גם אם התקשר בחוזים לרכישת הקרקע לפני 70 שנה, מעולם לא זכה להכרה רשמית בזכויות אלה, והמקרקעין מוסדרים ורשומים בטאבו על שם המדינה ורשות הפיתוח. לפי פסק הדין, גם האחים יוסף ודרויש לא פעלו כדי לעגן את הזכויות שירשו מסבם במשך 30 שנה.

שי קרפ, סגן מנהל החטיבה לשמירת הקרקע ברמ"י, מסר כי "מדובר בפלישה לקרקע בסדר גודל חסר תקדים, שנעשתה בתחכום ובעזות רבה. מעבר לפלישתם, הגדילו המסיגים והשתלטו על קרקע המשמשת משרד ממשלתי. חמיס ייתבע לשלם לקופה הציבורית כל אגורה שהרוויח מהקרקע הציבורית שעליה השתלט, בתוספת עלויות הפינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker