מחדל של משרד הבינוי מונע אכלוס
 של מאות דירות בראש העין

ארבע שנים לאחר שיווק הקרקע ושלוש שנים אחרי שהושלמו תשלומי הפיתוח - כולל התחייבות שנתנה המדינה לממן את השלמת הפיתוח - בשכונת פסגות אפק אין כבישים, מדרכות, תאורה, או חיבור למים וחשמל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בעוד שבכירי הממשלה מטיפים השכם והערב על הצורך להאיץ את קצב בניית הדירות ולהגדיל את ההיצע כחלק מהמאבק במחירי הדיור המאמירים, התנהלות לקויה של אותה הממשלה, ובפרט של משרד הבינוי, מונעת את אכלוסן של מאות דירות חדשות בראש העין. המדובר בדירות הראשונות שבנייתן מושלמת בימים אלה, בשכונת פסגות אפק המוקמת בדרום ראש העין — שכונה שצפויה להיות מוקד הבנייה העיקרי של דירות חדשות באזור המרכז בשנים הקרובות.

על פי הסכם הגג שחתמה המדינה עם עיריית ראש העין, צפויות להיבנות במקום בשנים הקרובות יותר מ–15 אלף דירות. עוד קובעים ההסכמים שהמדינה תעניק "קדם־מימון" על מנת להשלים את פיתוח השטח, ובכלל זה את בנייתם של מוסדות החינוך והציבור, עוד לפני שיאוכלסו הדירות.

אלא שבפועל, לא רק שפיתוח השטח אינו קרוב לסיום — גם הדברים האלמנטריים ביותר, כמו חיבור המבנים לתשתיות מים, ביוב וחשמל, או סלילת כבישים, מדרחוב והצבת תאורת רחוב, לא בוצעו עד היום. לאור האמור, היזמים ורוכשי הדירות נאלצים להתמודד עם מצב אבסורדי: בניית הדירות הראשונות הושלמה — אבל לא ניתן למסור אותן לרוכשיהן משום שהמדינה, ובפרט משרד הבינוי, לא עמדה בהתחייבויותיה לפיתוח השטח, ואף אינה מספקת ליזמים מועד סופי להשלמת ביצוע התשתיות.

שכוונת פסגות בראש העיןצילום: אייל טואג

לדברי גיא לוי, הבעלים של חברת גיא ודורון לוי, החברה כבר השלימה את בניית חלק א' בפרויקט בשכונה, המונה 53 דירות, שלגביהן התחייבה על מועד מסירה לרוכשים ב–30 באפריל. ואולם, כעת מוצאים עצמם גם הרוכשים וגם החברה בפני שוקת שבורה. "במכרז לרכישת השטח ב–2011 נאמר שהמגרשים יימסרו בתוך שנתיים, והשתמע מכך שגם עבודות הפיתוח יסתיימו באותו המועד.

"קיבלנו היתר בנייה באוגוסט 2013, ומאז ועד היום אנחנו עובדים בשטח עם מכליות מים וגנרטורים, בלי תשתיות תקשורת, מים או חשמל. מדובר במגה־פרויקט. השכונה הגדולה ביותר שנבנית כיום במדינה. לא יכול להיות שככה הדברים נראים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי לוי, במשך שנתיים פונה החברה שוב ושוב למשרד הבינוי, בין היתר למנהלת מחוז מרכז במשרד, ד"ר סתוונית שמואלי, בבקשה שיפעלו לחיבור השכונה באופן מיידי לתשתיות, אבל ללא הועיל. "מופעל עלינו לחץ אדיר מצד הדיירים שכבר היו אמורים להיכנס לדירות, אבל עד עכשיו לא הצלחנו לקבל לוח זמנים ממשרד הבינוי לגבי מתי יסיימו להציב את התשתיות. בנוגע למים והביוב, תאגיד המים ומשרד הבינוי מעבירים אותי מאחד לשני כמו יו־יו. חברת החשמל כבר הציבה את הכבלים הראשיים בשכונה, אבל לא חיברו את הבניינים, ואף אחד לא יודע להגיד מתי זה יקרה".

בעוד שלושה חודשים אמור לוי למסור 180 דירות נוספות. חברות הבנייה דונה, קירת, פלסים וקבוצת רכישה אמורות למסור עוד 600–700 דירות באוגוסט־ספטמבר. "בספטמבר הקרוב, כשתיפתח שנת הלימודים והרוכשים יבינו שעדיין אין להם דירות, יהיו פה הפגנות", מעריך לוי. "זה מחדל מהשורה הראשונה. אם משרד הבינוי היה רוצה — התשתיות היו מוכנות מזמן".

היזמים סקפטיים לגבי האפשרות שעד אז יצליח משרד הבינוי לעמוד בהתחייבותיו לפיתוח השטח. "יזמים שרואים שאין שום סיכוי למסור דירות באוגוסט, יאטו את קצב הבנייה ויתאימו אותו לזמני מסירה בדצמבר־ינואר", אומר אוהד סבן, סמנכ"ל דונה שאמורה למסור 132 דירות באוגוסט. "אין מדרכות, אין כבישים, אין תאורת רחוב, והסבירות שכל אלה יהיו מוכנים בזמן נמוכה מאוד", הוא מוסיף. "העיכוב הזה בלוחות הזמנים חמור, במיוחד לאור העובדה שבמסגרת המכרז למכירת השטח נגבו מהיזמים הכספים עבור הפיתוח במלואם, שלוש שנים מראש".

ראש עיריית ראש העין, שלום בן משה, מנסה למצוא פתרון וכבר כינס במשרדו כמה פעמים את נציגי כל הגופים הרלוונטיים על מנת לנסות לזרז את העבודות. היום אמורה להתקיים פגישה נוספת, שבה מקווים היזמים כי יקבלו לוחות זמנים מחייבים לסיום העבודות.

מדוברות עיריית ראש העין נמסר כי: "העירייה מטפלת בנושא הרישום לבית הספר והגנים, אבל השלמת תשתיות השכונה אינה בשליטתה. אנחנו מקווים ומאמינים שבתקופה הקרובה הדברים ייפתרו".

ממשרד הבינוי נמסר: "אנו עושים בימים אלו מאמץ למסירת מערכות המים והביוב והפעלתן. העיכובים בעבודות הפיתוח נובעים בעיקרם משביתה ממושכת של חברת החשמל, אשר עיכבה את חיבור החשמל לבתים ומפגיעה בתשתיות מים של קבלני המבנים עצמם. בימים אלה פועלים גורמי המקצוע במשרד, בשיתוף פעולה עם חברת החשמל וקבלני התשתיות להשלמת כלל התשתיות בהקדם האפשרי.

"בנוסף, קבלני משרד הבינוי עובדים בשבועות האחרונים על סלילה של כבישים ומדרכות ועל הצבת עמודי תאורה לקראת האכלוס הקרב. בכל הנוגע למוסדות החינוך, על פי מידע שהתקבל מהרשות המקומית האחראית על הקמתן, קצב התקדמות הקמת מבני החינוך תואם לזמני האכלוס הצפויים. הסכם הגג נחתם רק בשנה שעברה. יחידות הדיור שיאוכלסו בקרוב הקרובים הינן כתוצאה משיווקים טרם חתימת הסכם הגג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker