סגן ראש אגף התקציבים: "אנחנו מגיעים למצב שבו הקרקע מפסיקה לייצר הכנסות למדינה"

יו"ר התאחדות בוני הארץ ניסים בובליל תקף את צעדי המיסוי המתוכננים: "אבא שקונה דירה לבנו הוא לא משקיע, הוא אדם אחראי שדואג לעתיד המשפחה" ■ ראש מינהל התכנון: "הותמ"ל הוא כלי להתמודדות עם רשויות מקומיות שלא משתפות פעולה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

סגן ראש אגף התקציבים באוצר, ערן ניצן, אמר היום (ד') כי "המדינה כבר לא רואה בתחום הבנייה והקרקעות תחום מכניס, אלא תחום שיש להשקיע. אנחנו הולכים ומתקרבים למצב שבו הקרקעות מפסיקות לייצר הכנסות למדינה. יש לזה השלכות, לא רק חיוביות. אבל זו המדיניות המערכתית".

לדבריו, "משבר הדיור כבר גרם לממשלת ישראל להוציא משאבים חסרי תקדים. 23 מיליארד שקל הושקעו בפינוי בסיסי צה"ל מאזור המרכז, 4 מיליארד שקל לתוכנית נתיב לדירה להסרת מכסים. למעלה ממיליארד שקלים לביצוע החלטות קבינט הדיור. אנחנו שופכים הרבה כסף, והשאלה היא שאלה של זמן. מתי הכסף הזה יחלחל לשוק ויובל להורדת מחירים".

הדברים נאמרו בכנס השנתי לתכנון ובנייה, של משרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', ומרכז הלכה ומעשה. ניצן התייחס לסוגיית מיסוי רוכשי הדירות להשקעה ואמר "הסוגייה משקפת תפיסת עולם לפיה בעלות על דירות מייצרת פערים חברתיים עמוקים. מי שיקבל את ההחלטה זה שר האוצר וממשלת ישראל. זה חלק משורה של צעדים, שתביא לטיפול, אולי זמני בביקוש של דירות להשקעה". עוד אמר ניצן כי "אני לא חושב שיש תוכנית אחת שמישהו יעלה שהמשמעות שלה תהיה הורדת מחירי הדיור. יש שורה של צעדים, כולם נמצאים בקונצנזוס של הגדלת ההיצע".

ערן ניצןצילום: עופר וקנ

יו"ר התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, שהשתתף בפאנל, הגיב לדברי ניצן ואמר כי "כשאבא קונה דירה לילד שלו בגיל 18 - הוא לא משקיע, הוא אדם אחראי שדואג לעתיד של המשפחה שלו. לקרוא לו בשמות זה לא חכם".

יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס, אמר כי "איכשהו הצעדים הראשונים שצצים בכל פעם שמתמנה ממשלה חדשה, הם הצעדים שעתידים להכניס עוד כמה שקלים לקופת המדינה. צריך להתנהל עם שוק הדיור בזהירות מרבית, זה שוק שחטף חבטות וצריך להשתקם. הדברים שערן ניצן אומר פה זה עוד 500 מיליון שקל בשוק המשכנתאות החודשי של רוכשים שירוצו עכשיו לקנות לפני שייגמר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker