שיכון ובינוי, נצבא וטדי שגיא מתמודדים על מכרז לקניית התחנה המרכזית הישנה

לפי הערכות, שווי הקרקע הוא 400 מיליון שקל ■ הקונים ייאלצו להתמודד עם דיירים מוגנים ופולשים, ועם עלות הפינויים ■ חלק מהסוחרים במתחם הציעו למנות שמאי מקרקעין, שיקבע תשלום פיצוי מוסכם תמורת פינוי הנכס

רז סמולסקי

לכנס מתעניינים שערך אתמול כונס הנכסים של התחנה המרכזית הישנה בתל אביב הגיעו בין השאר החברות שיכון ובינוי, נצבא, קנדה ישראל, טדי שגיא, קפיטל גרופ, צביקה גפן, איציק ברוך ורן בלינקס. בשבוע שעבר נחשף כי גם עיריית תל אביב רכשה את מסמכי המכרז, והיא נחשבת לאחת המועמדות הרציניות.

עוד הגיעו לכנס בעלי הקרקע שאולי לוטן, בעל השליטה בחברת לוינשטיין; עו"ד צוריאל; יורם קרן מטעם נאור בע"מ - חברה בת של חברת האוטובוסים דן; ונציג מטעם יורשי משה שפיר. בעלי עניין נוספים שהגיעו היו כונס הנכסים, עו"ד מוטי גלוסקא, שפירט בפני המתעניינים את תנאי המכרז, והאדריכל דני קייזר, שהציג את התוכנית שנמצאת בדיונים בוועדה המחוזית.

הקרקע המוצעת למכירה מתפרשת על פני כ–36 דונם בין הרחובות מנחם בגין, הגליל, הגדוד העברי ושדרות הר ציון. המתחם כולו מחולק לחמש חלקות. במסגרת המכרז ניתן יהיה לקנות את כולן ביחד או רק אחת מהן. המכרז ייסגר ב–31 בבמאי. שמאי המקרקעין עדי נאור הכין שמאות לקראת המכרז, שבה העריך את הקרקע ב–400 מיליון שקל.

התחנה המרכזית הישנה בת"א
התחנה המרכזית הישנה בת"א. בעלי הקרקע לא הגיעו להסכמות על פיתוח המתחםצילום: עופר וקנין

על הקרקע יש 45 בעלי עניין וכ–30 בעלים, כאשר הגדולה שבהם היא עיריית תל אביב, שמחזיקה בכ–16 דונם לטענתה - אם כי העניין שנוי במחלוקת. חלק מהמגרשים בבעלות העירייה נרכשו עוד בשנות ה–30, כך שמדובר בקרקע בבעלות שניתן לעשות בה שימושים מסחריים, ולא רק את השימושים הצרים של קרקע מופקעת. בעלים גדולים נוספים הם חברת משולם לוינשטין, בשליטת שאולי לוטן, שרכשה ביוני 2011 5.8 דונם תמורת 20.2 מיליון שקל; יורשי משה שפיר, שהם היוזמים של התחנה המרכזית הישנה; וחברת נאור בע"מ שמחזיקה חלק מהבעלות על הקרקע.

מלבד בעלי הקרקע יש במתחם התחנה גם פולשים, דיירים מוגנים ושוכרים לתקופות ארוכות. המכרז הוא למכירת הקרקע כמות שהיא, כלומר עם הסוגיות הבלתי פתורות של הדיירים והפולשים ועלות פינויים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בשבוע האחרון הגיש עו"ד אמנון זכרוני, בשם בעלי הדוכנים ברחוב שומרון, מתווה לפינוי הסוחרים תמורת תשלום לבית המשפט. המתווה עדיין לא אושר על ידי בית המשפט, אך הוא מציע כי ימונה שמאי מקרקעין מוסכם, שמעמדו יהיה כשל שמאי מכריע לפי תיקון 84 לחוק התכנון והבנייה. השמאי יבצע שומה פרטנית לכל עסק, יעריך את שווי העסקים לפי השטח שהם מחזיקים בפועל ויקבע תשלום פיצוי מוסכם. תמורת הפיצוי, הסוחרים יפנו את הנכס והוא יהרס. מדובר במתווה שהציעו חלק מהסוחרים, אך הדלת פתוחה בפני סוחרים נוספים שירצו להצטרף להצעה.

התחנה המרכזית הישנה בדרום תל אביב מוצעת למכירה במסגרת הליך כינוס נכסים ופירוק שיתוף על ידי הכונס עו"ד מרדכי גלוסקה. תהליך הפירוק, שאינו מרצון, החל ב–2007, לאחר שבמשך שנים לא הצליחו בעלי הקרקע הרבים להגיע להסכמות בדבר פיתוח המתחם. נשיאת בתי משפט השלום מחוז מרכז מינתה את עו"ד גלוסקא ככונס הנכסים.

חטיבת הקרקע של התחנה המרכזית הישנה היא חלק מתוכנית בת 70 דונם שתכנן האדריכל דני קייזר, מהנדס העיר תל אביב לשעבר ואדריכל פרטי כיום. התוכנית אושרה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של תל אביב, וצריכה לקבל את אישור הוועדה המחוזית. סביר להניח כי לאחר האישור הסופי, ערך הקרקע יהיה גבוה יותר.

כנס המתעניינים להגשת המכרזים, אתמולצילום: עופר וקנין

התוכנית כוללת בנייה של 280 אלף מ"ר, כאשר התמהיל הוא 40% למגורים ו–60% לתעסוקה ולמסחר. בסך הכל יבנו כ–1,000 יחידות דיור, כאשר 20% מהן יהיו דירות קטנות, 20% דירות גדולות ו–60% דירות בשטח ממוצע של 80 מ"ר.

לאורך דרך בגין יבנו מגדלים בני 30 קומות, שמיועדים לשימוש מעורב של משרדים (75%) בשילוב מגורים (25%), ושטחי מסחר בקומת הקרקע. הבניינים ברחובות שומרון, הגדוד העברי והגליל ישמשו למגורים, וקומות הקרקע שלהם ישמשו למסחר או למטרות ציבוריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker