ניצחון "אספני הדירות"

משקיעי הנדל"ן הכבדים הביסו את הממשלה: 5,760 ישראלים מחזיקים ביותר מחמש דירות

כך עולה מנתוני רשות המסים שהתבססה על עסקות שדווחו לה, מבלי לכלול את המשקיעים שרוכשים דירות באמצעות חברות ונאמנים, ואלה שרושמים דירות על שם קרובי משפחה ואנשי קש כדי להסוות את רכישות הנדל"ן

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

כישלון כבד במדיניות הממשלה להילחם במשקיעי הנדל"ן. עוד זו הצהירה על רצונה להכביד את עול המיסוי על המשקיעים ואף העלתה את מס הרכישה לבעלי יותר מדירה אחת, רשמו משקיעי הנדל"ן הכבדים בישראל, אלה שמחזיקים בבעלותם מספר דירות, גידול משמעותי. מנתוני רשות המסים עולה, כי בתוך חצי שנה עלה מספר בעלי 5 דירות ומעלה ב-6.4%. 5,760 משקיעים מחזיקים כיום ב-5 דירות ומעלה לעומת 5,411 משקיעים שהחזיקו ב-5 דירות באוגוסט האחרון; כשמדובר בשיאני המשקיעים, התופעה בולטת אף יותר - 331 משקיעים מחזיקים ב-10 דירות ויותר בבעלותם, גידול של כמעט 7% לעומת אוגוסט 2014, ואילו 185 משקיעים מחזיקים ב-9 דירות, גידול של יותר מ-13%.

מדובר בנתוני מינימום. רשות המסים התבססה על עסקות שדווחו לה, מבלי לכלול את המשקיעים שרוכשים דירות באמצעות חברות, נאמנים, ודאי שלא אלה שרושמים דירות על שם קרובי משפחה ואנשי קש כדי להסוות את רכישות הנדל"ן המאסיביות שלהם, כך שרוב ההון השחוק המושקע בנדל"ן אינו כלול בסטטיסטיקה הזו.

לאור זאת נראה, כי תופעת "אספני הדירות", שצוברת תאוצה במהירות, נרחבת הרבה יותר מהמדווח, מה גם שהמידע שנמסר מרשות המסים אינו כולל ירושות, עסקות פרצלציה ובעלי דירות שהם תושבי חוץ וחברות. בידי משרד האוצר, למשל, נתונים שמצליבים הכנסות מדווחות של משקיעים עם הדירות שרכשו בשנים האחרונות, מהם עולה פעמים רבות חוסר התאמה מעוררת תהיות, לפיה כמות גדולה של משקיעים מדווחים על הכנסות נמוכות.

ואולם מי שמצהיר על העסקות שהוא מבצע, נכלל בקטגוריה של המשקיעים המקצועיים, אלה שבמרבית המקרים מדווחים על העסקות שהם מבצעים ועל הכנסותיהם.

המסקנה הבלתי נמנעת מהתנהלותם של אלה היא שכדאי להשקיע בנדל"ן, גם לאחר העלאת מס הרכישה בתחילת 2014, על ידי שר האוצר היוצא, יאיר לפיד, ממדרגת מינימום של 3.5% למדרגה של 5%.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
הוד השרוןצילום: דודו בכר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker