שלמה בן אליהו נגד משה כחלון: "הגדלת המיסוי על דירות למשקיעים - רעיון מטומטם"

מנכ"ל משרד הבינוי היוצא: "מיסוי לא מייצר דירות - רק תוספת היצע תוריד את מחירי הדירות. אם נכביד את העול על המשקיעים - שוק השכירות יכפיל את עצמו"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

מנכ"ל משרד הבינוי היוצא, שלמה בן אליהו, תקף היום את יוזמתו של שר האוצר המיועד, משה כחלון, להעלות את המיסוי על משקיעים שרוכשים דירה שנייה ומעלה כדי להוזיל את המחירים. "במילים עדינות זה רעיון מטומטם", אמר בן אליהו בכנס הקבלנים השנתי באילת. "מיסוי לא מייצר דירות. רק תוספת היצע תוריד את מחירי הדירות. מיסוי רק משנה את האחזקה בדירה, אם מישהו יגור בדירה בבעלותו או ישכור אותה. אם נכביד את העול על המשקיעים באמצעות הגדלת מס רכישה ב-25%-20% - שוק השכירות יכפיל את עצמו".

בן אליהו הוסיף כי "אנחנו יודעים ממחקרים שכל השינויים שנעשו במס שבח לאורך השנים - שינויים תכופים גורמים לחוסר יציבות בשוק. אבל אין שינוי לאורך זמן בהתנהגות של האנשים. להעלות מס לרמה של 25% זה כמו לחוקק חוק שלמשקיעים אסור לקנות דירות. אנחנו מאמינים שהמיסים האלה מעוותים. לדעתי בסוף יגדילו את המס אבל לא בשיעור הגבוה שמדברים עליו ובסוף זה לא יביא את הפתרון.

שלמה בן אליהו, בכנס הקבלנים באילתצילום: מרסלו

בן אליהו סיפר כי בחודשים האחרונים הוא ואנשי משרד הבינוי ישבו עם אנשיו של כחלון, שביקשו ללמוד את שוק הדיור וכל חולייה בשרשרת הייצור של הדירה ומה הכשלים בכל חוליה. לדבריו, "המוצר של הדירה, כולו בידי הממשלה. הקרקע, העובדים, המיסוי - הכל קשור בממשלה. הבעיה הראשונה היא שאין לנו היצע מתוכנן. הציבור לא מאמין לממשלה ומקדים ביקוש ואז המחירים עולים. למה הוא לא מאמין? מ-2008 היו הצהרות ושום דבר לא השתנה".

בן אליהו התייחס לפתרונות שהציעו לאנשי כחלון כדי להגדיל את היצע הדיור וניצל את ההזדמנות כדי לעקוץ את ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר: "יש כלכלן בכיר מאוד שחושב שהבעיה היא בצד הביקוש ומי שקורא את הדברים שהוא כותב שואל: מאיפה הוא בא?"

בין הפתרונות שמנה בן אליהו היה שיווק מכרזים בצורה של אופציה באזורים שבהם יש סיכון וחשש של היזמים שלא יצליחו למכור שם דירות. בן אליהו אמר שמשרד הבינוי רוצה לשווק קרקעות במכרזים שבהם היזמים לא ישלמו את מחיר הרקע לאחר הזכייה אלא רק לאחר שנה, שבמהלכה יוכלו לקבל הערכה אם הם מצליחים להוציא היתר בנייה ולמכור דירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שיטת שיווק נוספת שהציע בן אליהו מתייחסת לקרקעות שנמצאות באמצע תהליך התכנון והגיעו לשלב ההתנגדויות בוועדה המחוזית אבל לא קיבלו תוקף. "אנחנו מציעים ליזמים לקנות את המוצר הזה שהוא לא מבושל עד הסוף, לקנות את הקרקע במחיר מופחת ולסיים את התכנון בוועדות התכנון, כמובן בתנאי שמדובר בתוכניות בלי חסמים וללא צורך בהקמת תשתיות" הצעה זו עוררה סערה אצל הקבלנים שכעסו על בן אליהו ששולח אותם להתמודד עם הביורוקרטיה של מוסדות התכנון במקום משרד הבינוי. בן אליהו השיב, שחלק מהקרקעות שישווקו יהיו מתוכננות וחלק לא - וכל יזם יוכל לבחור את הסיכונים שהוא מוכן להתמודד איתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker