משה דץ מתעקש על קו ראשון לים: מערער נגד עיריית חיפה

קבוצת הרכישה בה חבר דץ תכננה להוסיף קומות מגורים למבנה ישן בשכונה, דרך תמ"א 38, אך ועדת השימור העירונית מבקשת לבטל את ההיתרים ולקבוע מדיניות שימור בשכונה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

שימור שכונת בת גלים: המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תדון בימים הקרובים בערר שהגישה קבוצת משקיעים, בראשות משה דץ ושני אחיו בשכונת בת גלים בחיפה, על החלטות הוועדה המחוזית והמקומית לתכנון ולבנייה להטיל מגבלות בנייה בקו הראשון לים, שנמצא בטיילת השכונתית. זאת, לאור הודעת הוועדה המקומית על רצונה לערוך במקום תכנית שימור.

טיילת בת גלים, או בשמה הרשמי, רציף פנחס מרגולין, תוכננה לראשונה על ידי האדריכל ריכרד קאופמן ב-1921 וכוללת מספר גדול של מבנים משנות העשרים והשלושים של המאה שעברה. ואולם, למרות הנתונים המעולים של השכונה - שילוב של קירבה יתרה לים עם מבנים מיוחדים - במשך עשרות בשנים היא הוזנחה. הקמת הטיילת בקו הראשון לים, שאמורה היתה להביא לשיפור במצב - לא הצליחה, ההרכב הסוציו אקונומי של האוכלוסיה ירד והלך, והמבנים היפים הוזנחו ברובם.

רויקט מרגולין, חיפה צילום: הדמיה: שניאק אדרי

בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי במצב. עם עליית מחירי הדירות, וחיפושי אפיקי השקעות ייחודיים מצד משקיעים, גילו אלה את השכונה המוזנחת, והחלו ליזום עליה שורה של פרויקטים, חלקם חדשים, חלקם מבוססי תמ"א 38, וחלקם בנייה על גבי מבנים ישנים.

קבוצת משקיעים אחת כוללת את הזמר והשחקן משה דץ, ואחיו עו"ד ליאור ואילן, שבצוותא עם שלושה משקיעים נוספים רכשו, במסגרת קבוצת רכישה, מבנה ישן חד קומתי ברציף מרגולין 45, הבנוי על מגרש בשטח 870 מ"ר. קבוצת הרכישה תכננה להוסיף מעל קומה זו ארבע קומות מגורים באמצעות כפי שסברה שניתן, לאור תמ"א 38 ואולם חבריה הופתעו לשמוע, כי ועדת השימור העירונית מבקשת לקבוע בשכונת בת גלים מדיניות שלפיה לא יאושרו בקשות להיתר בנייה לפי תמ"א 38.

משה דץצילום: אורן זיו

באוגוסט שנה שעברה הגישו עתירה, בטענה, כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והוועדה לשימור אתרים חורגת מסמכותה בכך שהיא מגבילה את זכויות הבנייה על המגרש ומטילה על הנכס שבבעלותם מגבלות של שימור בשעה שלשכונה אין תוכנית שימור, ואולם בהמלצת בית המשפט לעניינים מקומיים הם מחקו את העתירה, והעבירו את הדיון בעררים, באמצעות עו"ד אורי שילה וליאור דץ, להכרעת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.
לטענת בעלי המגרש, סקר שנערך למבנים לשימור בשכונה מצא 14 מבנים שראויים להגדרה, מתוכם נהרסו ארבעה ואחת הוסר מהרשימ, כך שנותרו תשעה בלבד. רוב המבנים בחזית לים, טוענים המשקיעים, אינם בעלי ערך אדריכלי ייחודי. ואולם מהנדס העיר אריאל וטרמן טען בתגובה, כי ממצאי הסקר אינם רלבנטיים להחלטת העירייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לטענת המשקיעים, נסיונותיהם לקדם תכניות לאורך השנים מ-2008, נחסמו על ידי העירייה, שהטילה מגבלות בנייה, אולם לא קידמה כל תכנית לשימור. לטענת המשקיעים, העירייה חששה מכך, שפרסום תכנית סדורה לשימור מבנים בבת גלים תגרור אחריה תביעות פיצויים מבעלי הנכסים, ולכן נהגה כך.

שכונת בת גלים, חיפה

עיריית חיפה הגיבה בזמנו, כי "קביעת מדיניות תכנונית למתחמים בעלי ערכי שימור היא משימה חשובה ומרכזית בעבודת מוסדות התכנון והבנייה. דין הניסיון להתערב בשיקול הדעת ובסמכויות מוסדות התכנון והבנייה כמו גם הניסיון למנוע את כינוסה של ועדת השימור ­ להידחות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker