כחלון במלכוד: נתניהו ודרעי סיכמו כי לחרדים תהיה עדיפות בזכאות לדיור בר השגה

ההסכם הקואליציוני עם ש"ס כולל מכה קשה למעמד הביניים ■ הקריטריונים לזכאות לדיור בר השגה ישתנו כך שיינתנו נקודות זכות עבור "שנות ותק בנישואים" ■ גורמים במערכת הפוליטית מעריכים: "תסריט כזה אינו בא בחשבון מבחינת כחלון"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לצד מאות מיליוני השקלים שהובטחו לשותפות הקואליציה, את מרב תשומת הלב בתחום הדיור תופס כעת הסיכום שבין הליכוד ובין ש"ס כפי שבא לידי ביטוי בהסכם הקואליציוני – ולפיו ישונו פעם נוספת הקריטריונים לזכאות לדיור בר השגה. על פי ההסכם, הקריטריונים שהיו נהוגים בשנת 2012 ישובו להיות תקפים. על פי הקריטריונים הללו, שהגדיר שר הבינוי והשיכון לשעבר אריאל אטיאס, יינתנו נקודות זכות עבור "שנות ותק בנישואים", ויימחק סעיף "מיצוי כושר ההשתכרות", שעליו המליצה ועדת טרכטנברג, וששר האוצר לשעבר יאיר לפיד פעל להוסיף בעת כהונתו.

מדובר בשני שינויים שאמורים להעניק יתרון משמעותי לציבור החרדי-דתי, הנוטה להתחתן מוקדם יותר מהציבור החילוני. מי שעלול למצוא עצמו במלכודת לא פשוטה בעקבות ההבטחה הקואליציונית לש"ס, הוא שר האוצר המיועד משה כחלון. כחלון הגיע גם הוא לסיכום בתחום הדיור בר ההשגה עם הליכוד, ולפיו כלל קרקעות המדינה ישווקו במתכונת "מחיר למשתכן", 80% מהם לחסרי דירה, ובהתאם לקריטריונים שייקבע משרד הבינוי לזכאות. כעת, משילוב של הסיכום עם כחלון והסיכום עם ש"ס נגזר אבסורד, ולפיו 100% מקרקעות המדינה ישווקו באופן מוזל - ותוך מתן עדיפות לציבור החרדי.

בסביבת כחלון סירבו היום להתייחס רשמית לנושא. אולם במערכת הפוליטית העריכו כי מבחינת כחלון תסריט שכזה אינו בא בחשבון. עם קבלת השליטה ברשות מקרקעי ישראל, לכחלון אכן יהיו הכלים כדי למנוע את אישור השינוי בקריטריונים – סמכות הנתונה בידי מועצת מקרקעי ישראל, הממונה על הרשות. מנגד, בממשלה כה צרה, יהיה זקוק כחלון לתמיכת החרדים על מנת לאשר רפורמות שאותן הוא מעוניין לקדם.

בתוך כך, אמר אתמול ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), המשמש גם יו"ר משותף של השדולה לדיור חברתי בכנסת, כי יפעל לקדם עם חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה הצעת חוק ולפיו יוותר סעיף מיצוי כושר ההשתכרות קריטריון קובע לפחות עבור זכאות הרכישה לחלק מהדירות המוזלות, וכן כי בכוונתו לפנות אל היועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון, לגבי חוקיות שינוי הקריטריונים.

יריד דיור בגני התערוכה
יריד נדל"ן בגני התערוכה בתל אביבצילום: ניר קידר

"נוביל מלחמת חורמה בכנסת על הניסיון לשנות את הקריטריונים בדיור ולהפלות מחדש זוגות צעירים עובדים", אמר שמולי. "גם כחלון וגם הח"כים הצעירים בליכוד צריכים להסתכל בעיניים של הבוחרים שלהם לפני החלטה מבישה כזאת. גם המגזר החרדי סובל מבעיות דיור קשות ואין שום מניעה שיהנה ממכסה מסוימת שתיועד לו, אבל לא על חשבון הרוב שעובד ומשרת".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

סעיף נוסף בהסכם הקואליציוני עם ש"ס דווקא זכה לברכות מצד גופים חברתיים, והוא הסיכום לפעול לתוספת דירות לדיור הציבורי. בנושא זה אגב קיימת הסכמה בין ש"ס וכולנו. על פי ההסכם עם הליכוד, יתווספו 700 דירות למלאי הדירות בדיור הציבורי מדי שנה, כאשר המימון לכך ייעשה מתקציב המדינה, ולחילופין על ידי הקצאת 5% מהדירות שישווקו על ידי יזמים בבנייה חדשה לדיור הציבורי.

בפורום הדיור הציבורי, המקדם בניית דירות ציבוריות חדשות, בירכו על סעיף הזה. "ההסכם הקואליציוני על הקצאת 5% מממלאי הדיור החדש לטובת דיור ציבורי הוא חשוב ומעורר תקווה, ואם חוק זה ייושם, ייבנו הרבה יותר מ-700 דירות כל שנה", נמסר.

"עם זאת, המנגנון של קניית הדירות על ידי עמידר בשוק הפרטי, עלול להתגלות כיקר יותר, מאשר ההצעה המקורית של חוק אטיאס להוסיף 5% זכויות בנייה ליזמים לטובת דיור ציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker