ההפתעה של נתניה ופתח תקווה: מאות דירות יוקרה ביותר משלושה מיליון שקל

דירות שמחירן גבוה מ-3 מיליון שקל נפוצות למדי בתל אביב ובירושלים, אך עד לפני כמה שנים היו נדירות בערים אחרות ■ יכולים להרשות לעצמכם לקנות? הנה הרשימה שתעזור לכם להחליט איפה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

למרות עליות המחירים שלא פסקו גם בתקופת כהונתה של ממשלת ישראל האחרונה, ניתוח של מפת הדירות היקרות בבנייה רוויה שערך אתר yad2 — ניתוח המתפרסם כאן לראשונה — מעלה כי ב–2013–2014 כמעט שלא חל שינוי במספר הדירות שנבנו בבנייה רוויה ונמכרו במחיר גבוה מ–3 מיליון שקל. בעוד שב–2013 נמכרו 2,385 דירות מסוג זה, ב–2014 נמכרו רק 2,465 דירות כאלה — נתון המשקף עלייה צנועה של 3.3% במספר הדירות שנמכרו. זאת לאחר שהפער בין 2012 (1,688 עסקות מעל 3 מיליון שקל) ל–2013 היה גבוה משמעותית, ושיקף זינוק של 41.3% במספר העסקות מסוג זה.

הנתונים המוצגים כאן נלקחו ממדד הנדל"ן באתר yad2 ומרכזים את עסקות הנדל"ן בסכומים של מעל 3 מיליון שקל בדירות חדשות ובדירות יד שנייה ברחבי המדינה. הנתונים מתייחסים לדירות בבנייני דירות, ואינם כוללים עסקות בבתים צמודי קרקע. בחינת העסקות שבוצעו לפי מיקומן, מעלה כי לא רק שהמספר הגדול ביותר של עסקות במחירים אלה נעשה בתל אביב — נתון שאינו מפתיע, כמובן — אלא שמדובר ברוב העסקות. ב–2014 בוצעו בתל אביב 1,333 עסקות למכירת דירות ביותר מ–3 מיליון שקל — כ–54% מכלל העסקות במחירים אלה. שיעור דומה מתוך כלל העסקות נרשם גם בשנים קודמות.

צילום: חברת בריגה

במקום השני בדירוג נמצאת ירושלים, עם 403 עסקות יוקרה ב–2014 — 16.3% מכלל העסקות שנחתמו מעל רף המחיר של 3 מיליון שקל. גם כאן אין זו הפתעה, אם כי במקרה זה ראוי לציין כי מדובר דווקא בירידה לעומת שנים עברו, הן במספר העסקות והן בשיעורן מתוך כלל העסקות שבוצעו ברף מחיר זה במדינה. ב–2013, למשל, נמכרו בבירה 470 דירות בבנייה רוויה ביותר מ-3 מיליון שקל — כ–20% מכלל העסקות.

בעוד ששוק דירות היוקרה של ירושלים נחלש, שוק היוקרה של נתניה מראה עלייה רצופה, ומציב את העיר בבטחה במקום השלישי, עם 144 עסקות לרכישת דירה ביותר מ–3 מיליון שקל — כמעט 6% מכלל העסקות ב–2014 מעל לרף מחיר זה. מדובר בעלייה של 38.5% במספר העסקות היקרות בעיר לעומת 2013 (104 עסקות), ובעלייה של 55% לעומת 2012 (93).

מיקומה של נתניה דווקא במקום השלישי ברשימה, במקום ערים הנחשבות ליוקרתיות ממנה, כמו הרצליה או גבעתיים, מעיד יותר מכל על חוזקו של אזור היוקרה שהתפתח לאורך קו החוף של העיר, בין שכונת עיר ימים הממוקמת בדרום קו החוף ועד לאזור כיכר העצמאות ואף צפונה משם. לדברי היזם יקי בריגה, המתמחה באזור היוקרה של נתניה, מכירת דירה באזור בטווח מחיר של 3–5 מיליון שקל היא כיום דבר שבשגרה. "כמעט כל דירת 5 חדרים של 150–160 מ"ר, עם מרפסת של 25 מ"ר, הנחשבת למוצר סטנדרטי בשכונת עיר ימים, חוצה את הרף של 3 מיליון שקל או קרוב לכך", אומר בריגה. "אם נוריד את הרף ב–200 אלף שקל, ייכנסו למאזן עוד כמה עשרות דירות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לא מזמן סיים בריגה לבנות את פרויקט מגדל דוד, הסמוך לכיכר העצמאות שבמרכז קו החוף העירוני — שם מכר, לדבריו, את ארבע הדירות האחרונות במחירים שנעו בין 4.5 ל–6 מיליון שקל ליחידה. בימים אלה הוא נמצא בשלבים אחרונים לשיווק פרויקט ים בעיר ימים, שבו נותרו למכירה שתי דירות פנטהאוז, שהמחיר המבוקש עבורן הוא כ–20 מיליון שקל כל אחת, ודירת דופלקס אחת. לדבריו, בניגוד למה שמקובל לחשוב, כיום מתבסס שוק היוקרה בנתניה בעיקר על רוכשים ישראלים, ואילו משקלם של תושבי החוץ, מצרפת בעיקר, פוחת והולך. "אם פעם ההתפלגות של הרוכשים באזור היתה בערך 50% ישראלים ו–50% תושבי חוץ, כיום היא בערך 80% ישראלים ורק 20% תושבי חוץ".

עלייה של 280% במספר עסקות היוקרה בפתח תקוה

בהמשך רשימת הערים שבהן בוצע המספר הגדול ביותר של עסקות מעל ל–3 מיליון שקל ב–2014, אין יותר מדי הפתעות. ערי השרון היקרות — רמת השרון (103 עסקות), הרצליה (91 עסקות) ורעננה (71 עסקות) - תופסות את שלושת המקומות הבאים אחרי נתניה, ואחריהן רמת גן (55 עסקות) עתירת המגדלים.

תל אביבצילום: תומר אפלבאום

כוח עולה ברשימת הערים שבהן נמכרו הכי הרבה דירות יוקרה היא פתח תקוה, עם 53 עסקות ב–2014. לשם השוואה, ב–2012 הסתכם מספר העסקות מסוג זה בעיר ב–19 בלבד — כלומר, בתוך שנתיים עלה מספר העסקות בדירות אלה בכ–280%. בחינת מיקום העסקות בעיר מעלה כי חלק ניכר מהן התבצע בפרויקטי הבנייה החדשה שבאזור שכונת כפר גנים ג'.

העיר הבאה בדירוג, חיפה, מהווה תמונת ראי להתחזקות בפתח תקוה, עם 38 עסקות בלבד למכירת דירות ביותר מ–3 מיליון שקל — נתון הנמוך בכ–30% לעומת 2013, אז נחתמו 55 עסקות כאלה. הוד השרון וגבעתיים — שתי ערים שבהן איש כבר אינו מרים גבה על עסקות בסכומים כאלה — חולקות את המקום העשירי, עם 36 עסקות בכל אחת.

ירון צוברי, סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת קרסו נדל"ן, הבונה כיום כמה פרויקטי יוקרה בתל אביב, בירושלים ובהוד השרון, אומר כי "בחלק גדול מהאזורים של תל אביב, גם הדירות הכי בסיסיות של 4 ו–5 חדרים עוברות את הרף של 3 מיליון שקל — וככל שמתרחקים משם, דירות שמצדיקות סכום כזה צריכות להיות ייחודיות. בהוד השרון ובפתח תקוה, למשל, מחירים כאלה מוצמדים כמעט רק לדירות פנטהאוז. בבאר יעקב, לעומת זאת, אפילו הפנטהאוזים לא מגיעים לסכומים כאלה".

ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

"בגני תקוה יש ביקוש חזק לנכסים ביותר מ–3 מיליון שקל"

ואולם דווקא תחתית הרשימה, שבה מדורגות ערים שבהן רק פנטהאוזים יימכרו ביותר מ–3 מיליון שקל, מסקרנת במיוחד. מבט לתחתית הרשימה יכול ללמד מיהן הערים שבהן מחיר כזה נהפך ליותר ויותר לגיטימי, ושבהן — באופן טבעי, עבור שוק הדיור המאופיין בעליית מחירים מתמדת בשנים האחרונות — מחיר כזה יתחיל להיגבות בקרוב גם עבור דירות מיני־פנטהאוז, דירות דופלקס ודירות גן. בכפר סבא, למשל, שבה נמכרו שבע דירות בלבד ביותר מ–3 מיליון שקל ב–2012, כבר נמכרו 28 דירות כאלה ב–2014. באשדוד, המזכירה את נתניה באזורי הבנייה הרוויה היוקרתית שהתפתחו בסמוך לקו החוף, נמכרו בשנה שעברה 21 דירות ביותר מ–3 מיליון שקל — נתון גבוה רק במעט לעומת מספר העסקות מסוג זה (17) בכל אחת מהשנתיים הקודמות.

יישוב מפתיע יותר, שבשנה שעברה תקע יתד ב"מועדון ה–3 מיליון", הוא גני תקוה, עם 18 עסקות ביותר מ–3 מיליון שקל ב–2014, לעומת חמש עסקות בלבד ב–2012 ושבע עסקות ב–2013. בנס ציונה נרשמו 16 עסקות ב-2014, לעומת תשע עסקות בלבד בשתי השנים שקדמו לה, ובמודיעין נחתמו 14 עסקות לרכישת דירות במחירים אלה ב–2014 — מספר כפול לעומת 2013, וגדול פי שבעה משתי העסקות הבודדות ברמת מחיר זו ב–2012.

שביתת ארנונה בגני תקווה, 2015
גני תקווהצילום: ניר קידר

לדברי אבי טוריסקי, מנכ"ל חברת רותם שני, המוכנות הגוברת לשלם סכומים גבוהים בערי המעגל השני, כמו נס ציונה וגני תקוה, מורגשת היטב במשרדי המכירות של החברה בפרויקט חדש שהיא משווקת כיום בגני תקוה. "לנכסים ייחודיים שנמכרים ביותר מ–3 מיליון שקל יש כיום ביקוש חזק — הרבה יותר טוב ממה שציפינו", הוא אומר. לדבריו, מתוך 12 נכסים ייחודיים המשווקים ביותר מ-3 מיליון שקל נמכרו עד כה שבעה, בהם שלוש דירות מיני־פנטהאוז, שנמכרו בטווח מחיר של 3.1–3.3 מיליון שקל.

אבי צרפתי, סמנכ"ל בחברת הבנייה צרפתי שמעון, מספר כי בקרוב מתכוונת החברה לשווק פרויקט של בנייה רוויה בשכונת ואלי (Valley) בנס ציונה, עם מספר רב של נכסים בטווח מחיר של 3.5–4 מיליון שקל. "מדובר בבניין שנבנה באופן מדורג על צלע גבעה — כך שיותר מחצי מהדירות הן דירות גן או דירות גג, חלקן עם בריכות שחייה", הוא אומר. צרפתי מעריך כי בקרוב תגיע רמת המחירים הזו גם ליישובים נוספים שבהם טרם נודעה, כמו באר יעקב. לדבריו, באחרונה נחתמו שתי עסקות ראשונות ביישוב לרכישת דירות בבנייה רוויה במחירים אלה. "בפרויקט שאנו בונים בשכונת רסידו בבאר יעקב, הפנטהאוזים מוצעים כעת למכירה בכ–2.6 מיליון שקל, במחירי פרי־סייל. אבל עד למועד האכלוס, בעוד כשנתיים וחצי, אני מאמין שהשווי שלהם כבר יגיע לכ–3 מיליון שקל", אומר צרפתי.

נשמע מפתיע? באר יעקב, אחרי הכל, היא יישוב שכרטיס הביקור שלו הוא מחירי דירות נוחים יחסית לאזור המרכז. זו הסיבה שרוכשים מגיעים אליו, בעיקר מערי השפלה היקרות, ובראשן ראשון לציון. על השאלה מי יהיה מוכן להוציא יותר מ–3 מיליון שקל על דירה בבאר יעקב, ובעיקר למה, משיב צרפתי: "עבור רוכשים מראשון לציון, שאחראים לכ–60% מהרכישות ביישוב, פנטהאוז בבאר יעקב הוא חלופה לדירת 5 חדרים סטנדרטית במערב ראשון לציון — ויש כאלה שמבקשים את השטח, הנוחות והיוקרה שדירה כזו מציעה".

מודיעיןצילום: עופר וקנין

גל עופרים, סמנכ"לית השיווק של אתר yad2, אומרת כי "על פי נתוני נדל"ן yad2, אנו רואים שהעלייה הגדולה במספר העסקות במחירים של יותר מ–3 מיליון שקל חלה בין 2012 ל–2013. במרבית הערים שנבדקו חלה ב–2013 קפיצה משמעותית במספר העסקות. ב–2014 ניתן לראות מגמה מעורבת, כשבחלק מהערים, כמו ירושלים, הרצליה ורמת גן, חלה ירידה במספר העסקות, ואילו בערים אחרות חלה עלייה. עם זאת, אנו רואים ב–2014 ערים כמו באר יעקב, שנכנסו לראשונה לרשימה".

עוד ציינה עופרים כי "אתר yad2 מחלץ את הנתונים לגבי העסקות מרשויות המס ומהלמ"ס, ומנגיש אותם לציבור המשתמשים על גבי מפות וטבלאות, כך שמי שמבקש לרכוש דירה, למכור, לשכור או להשכיר, יכול לבצע בדיקה השוואתית של המחירים ושל התשואות, וכן למצוא מידע על השכנים — כמו למשל, גילם, מצבם המשפחתי, רמת ההשכלה שלהם ועוד. נוסף על כך, במדד הנדל"ן באתר ניתן למצוא גם נתוני רמת זיהום אוויר הנלקחים מהבריזומטר וגם טיפים וחוות דעת על האזור, שנכתבו על ידי תושבי המקום".

כפר סבאצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker