עיריית תל אביב בוחנת רכישה של מתחם התחנה המרכזית הישנה

העירייה רכשה את חוברת המכרז למתחם - שבו יוקמו בניינים בשטח של 280 אלף מ"ר, רובם למשרדים ולעסקים, וכ–1,000 דירות ■ מחיר המינימום של הקרקע המוצעת למכירה הוא כ-400 מיליון שקל, אך סביר שערכה יעלה עם אישור התוכנית בוועדה המחוזית

רז סמולסקי
רז סמולסקי

בצעד נדיר, עיריית תל אביב שוקלת להתמודד במכרז לרכישת מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל אביב. המכרז צפוי להיסגר החודש, ולפי פרסומים מדובר בחטיבת קרקע שמחיר המינימום שלה הוא כ-400 מיליון שקל.

הקרקע המוצעת למכירה מתפרשת על פני כ-40 דונם בין הרחובות מנחם בגין, הגליל, הגדוד העברי ושדרות הר ציון. המתחם כולו מחולק לחמש חלקות, שכחלק מהמכרז ניתן לקנות את כולן יחד או רק אחת מהן. המכרז נסגר ב–14 במאי, אך כונס הנכסים ביקש להאריך את המועד עד ל–31 בחודש.

עם הקמת התחנה המרכזית החדשה לפני כ–20 שנה, איבדה התחנה הישנה את תכליתה. בשני העשורים האחרונים היא משמשת כמגרש חניה, יש בה כמה דוכנים לממכר ירקות ובגדים וכ–12 מבנים. המבנים מאוכלסים בכמה בתי עסק, ולצדם דיירים מוגנים ואנשים שעם השנים תפסו לעצמם חזקה במגרשים באופן בלתי־חוקי — שהזוכה במכרז יידרש לפנותם.

באזור מתגוררת אוכלוסיה חלשה וענייה, ויש בו ריכוז גדול של מהגרי עבודה, פליטים ומחוסרי בית. בשנים האחרונות מנסה עיריית תל אביב לפתח ולשקם את האזור, ולשם כך העבירה לשטח הסמוך לחטיבת הקרקע שנמכרת במכרז, את בית הספר לאמנויות מנשר ואת בית להקת בת שבע.

התחנה המרכזית הישנה בת"אצילום: דניאל צ'צ'יק

לקרקע יש כ–30 בעלים ו–45 בעלי עניין, הגדול מביניהם הוא עיריית תל אביב שמחזיקה בכ–16 דונם. חלק מהמגרשים בבעלות העירייה נרכשו עוד בשנות ה–30, כך שמדובר בקרקע בבעלות שניתן לעשות בה שימושים מסחריים, ולא רק את השימושים הצרים של קרקע מופקעת, שחייבת להיות מיועדת למטרות ציבוריות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם המחזיקות הנוספות בבעלות על הקרקע נמנות חברת משולם לוינשטין, בשליטת שאולי לוטן, שרכשה ביוני 2011 5.8 דונם ב–20.2 מיליון שקל; ויורשי משה שפיר, יוזמי התחנה המרכזית הישנה; וחברת נאור בע"מ — חברה בת של חברת האוטובוסים דן.

אזור התחנה המרכזית הישנה מוצע למכירה במסגרת הליך כינוס נכסים ופירוק שיתוף על ידי הכונס עו"ד מרדכי גלוסקה. תהליך הפירוק שאינו מרצון, התחיל ב–2007 לאחר שבמשך שנים בעלי הקרקע הרבים לא הצליחו להגיע להסכמות בדבר פיתוח המתחם. נשיאת בתי משפט השלום מחוז מרכז מינתה את גלוסקא ככונס הנכסים.

חטיבת הקרקע של התחנה המרכזית הישנה היא חלק מתוכנית בת 70 דונם שתיכנן האדריכל דני קייזר, מהנדס העיר תל אביב לשעבר ואדריכל פרטי כיום. התוכנית אושרה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה של תל אביב וצריכה לקבל את אישור הוועדה המחוזית. סביר להניח כי לאחר האישור הסופי ערכה של הקרקע יהיה גבוה יותר.

התוכנית כוללת בנייה של 280 אלף מ"ר, כשהתמהיל הוא 40% לשטחי מגורים ו–60% לתעסוקה ומסחר. בסך הכל יבנו כ–1,000 יחידות דיור, ש–20% מהן יהיו קטנות, 20% גדולות ו–60% דירות בשטח ממוצע של 80 מ"ר.

לאורך דרך מנחם בגין ייבנו מגדלים בני 30 קומות שמיועדים לשימוש מעורב של משרדים (75%) בשילוב מגורים (25%), ושטחי מסחר בקומת הקרקע. הבניינים ברחובות השומרון, הגדוד העברי והגליל ישמשו למגורים, וקומות הקרקע שלהם ישמשו למסחר או למטרות ציבוריות.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "עיריית תל אביב־יפו רכשה את מסמכי המכרז לצורכי פעילותה כבעלת חלק מהשטח. בשלב זה אין החלטה או כוונה של העירייה להתמודד במכרז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker