בסופה של התמחרות דרמטית: נצבא תרכוש התחנה המרכזית החדשה עבור 320 מ' ש'

מדובר בסכום הגבוה ביותר מפי שתיים מהצעתה המקורית של נצבא על נכסי התמח"ת; עמוס לוזון הציע 315 מיליון שקל, אך פרש לאחר שנצבא הגישה הצעתה הסופית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בסופה של דרמה גדולה הבוקר בבית המשפט המחוזי בלוד, הוכרזה לפני זמן קצר מפעלי תחנות – חברה בת של נצבא - כרוכשת של נכסיה של חברת התמח"ת, המצויה בהקפאת הליכים, אשר מחזיקה בכ-52% מכלל שטחי המסחר בתחנה המרכזית החדשה בדרום תל אביב. עבור הנכסים, בהיקף של מאות אלפי מ"ר בנוי, תשלם נצבא 320 מיליון שקל. נצבא עצמה נחשבת לנושה מובטחת של החברה עד לסכום מסוים.

הבוקר (ה') התייצבו שלושה מציעים להתמחרות הסופית באולמו של השופט בנימין ארנון, כאשר לצד נצבא הגיעו חברת הנדל"ן שבבעלות עמוס לוזון וחברת עמרם אברהם. כפי שקבע לפני מספר ימים השופט, החלה ההתמחרות החלה ב-200 מיליון שקל, אך הסכומים טיפסו במהירות. ב-270 מיליון פרש אברהם מההתמחרות. לוזון עוד הגיש הצעה על סך 315 מיליון שקל, ולאחר הפסקה להתייעצות שביקשה נצבא, היא שבה עם הצעה על סך 320 מיליון שקל. לוזון ביקש אף הוא הפסקה להתייעצות, אולם לאחר מכן הודיע כי לא יגיש הצעה גבוהה יותר, והצעתה של נצבא, על סך 320 מיליון שקל, היא המנצחת.

התחנה המרכזית החדשה, אחד ממתחמי הנדל"ן המסחרי הגדולים במדינה, נפתחה לפעילות בשנת 1993. ב-2012 נכנסה חברת התמח"ת, המחזיקה בלמעלה מחצי משטחי המסחר והאחסנה בתחנה להקפאת הליכים, לאחר שצברה חובות בהיקף של יותר מ-200 מיליון שקל. על פי השומה המעודכנת שביצע עבור הנאמנים משרד השמאים אהוד המאירי ושות', עומד שווי נכסי התמח"ת על כ-270 מיליון שקל. בין היתר מחזיקה החברה בשטחים מסחריים בהיקף של כ-34 אלף מ"ר במתחם התחנה המרכזית, וכ-3,000 מ"ר נוספים של שטחי אחסנה.

צילום: דודו בכר

הסכום שאותו צפויה לשלם נצבא כעת הוא למעלה מכפול מהסכום שהציע החברה במהלך התמחרות שקיימו נאמני התמח"ת – עו"ד יוסף בנקל ורו"ח עליזה שרון וחיים קמיל - לפני כחודש. אז התמודדה נצבא מול מציע אחד בלבד, איתן שמיר, שלא הקשה עליה יתר על המידה, וזכתה בהתמחרות בסכום של 153 מיליון שקל.

אלא שלאחר אותה התמחרות הגיעו הצעות גבוהות יותר מטעם אברהם ולוזון, והאחרון אף טען להתנהלות לקויה של הנאמנים, שמנעה ממנו מלהשתתף. ביום ראשון דן השופט ארנון בנושא, והחליט על התמחרות נוספת שתיערך, כאשר הפעם המחיר ההתחלתי יהיה 200 מיליון שקל, וכי זו תהיה פתוחה לכל מציע חדש שיבקש לגשת. בהתמחרות זו שנערכה היום ניצחה כאמור נצבא, עבור סכום יותר מכפול. המרוויחים צפויים להיות מן הסתם רשימת נושי החברה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי עו"ד צבי שוב, המייצג את בעלי החנויות במתחם התחנה המרכזית החדשה הנמנים גם הם על נושי החברה, שהתנגדו להצעה המקורית לרכישת התחנה: "אנחנו שמחים שהתקבלה בסופו של דבר עמדתם המקורית של בעלי החנויות, שלא היה מקום לאשר את הצעת המכר הראשונית בגובה 200 מיליון שקל. הסכום שנקבע בהתמחרות יאפשר לקופת הנאמנים לשלם את החוב המובטח, ומגדיל את הסיכוי גם של בעלי החוב הלא מובטחים כמו בעלי החנויות לכבל חלק גדול יותר מהחוב אליהם, ואנחנו מקווים שהכסף ילך למטרות הנכונות. הרכישה תהווה זריקת עידוד למתחם, שמעבר לזהות הבעלים, סבלה שנים מבעיות תכנוניות. חשוב שיהיה גורם שיקדם עכשיו את ענייני התחנה, עם הסדר נושים מסודר".

עו"ד יוסף בנקל, שצורף לפני מספר חודשים כנאמן מטעם בית המשפט להליך, הגיב בסיפוק: "בית המשפט קיבל את עמדותי לאורך כל הדרך, וכתוצאה מהגיבוי שהוענק לי הגענו למצב שבו הנושים הבלתי מובטחים, שעל פי ההצעה הקודמת היו מקבלים אולי 20% מסך החוב, צפויים לקבל כעת את החוב שחבה להם החברה במלואו, ובנוסף לכך גם בעלי המניות של החברה יקבלו סכומי כסף נכבדים. אני יכול רק לברך על הסיום המוצלח למאבק לא פשוט שניהל בית המשפט למקסום התמורה לנושים הבלתי מובטחים".

צילום: ניק קלארק
צילום: אי־פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker