קצין זוטר מעכב פינוי שדה דב ובנייתן של 16,500 דירות

בשדה התעופה הצבאי בתל אביב לא מוצאים מזה חודשים ארוכים חייל שילווה מתכננים בזמן שהותם בבסיס - וכך מוקפא התכנון לפינוי השדה. השבוע הוכרז על עיכוב של חצי שנה בפרויקט

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קידום התוכנית לבניית 16,500 דירות בשדה דב בתל אביב צפוי להתעכב בחצי שנה לפחות - כך עולה מהמידע שנמסר לחברי ועדת ההיגוי של הפרויקט, שהתכנסו ביום ראשון לישיבה בעניין.

בעוד שלפי לוח הזמנים המקורי שגובש לקידום התכנון בשדה, תוכנית הבנייה בשטח אמורה היתה להגיע לדיון בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל אביב באמצע 2016, התוכנית תובא לוועדה רק ב–2017. אישורה הסופי של התוכנית לא יבוצע לפני 2020.

נוסעים בשדה דב ממתינים לטיסותיהםצילום: ניר כפרי

אחת הסיבות לעיכוב היא הקושי של אנשי מקצוע מתחום התכנון להיכנס לשדה דב, שם פועלת כנף 15 של חיל האוויר. לפי הנוהל שנקבע, צה"ל ומשרד הביטחון היו אמורים לאפשר לגורמים שעבודתם חיונית להכנת התוכניות גישה לשדה, תוך דאגה לסידורי הביטחון הנדרשים. לפי הסיכום, המתכננים והסוקרים היו אמורים להיכנס לשדה תוך שאחד מאנשי הכנף מתלווה אליהם לכל אורך שהותם.

לאחר ישיבה שנערכה לפני חודשיים, שבה השתתפו קצין הפרויקטים של כנף 15, מנהל הפרויקט שנשכר על ידי המדינה, צבי סומך, וקבוצת הסוקרים שאמורה היתה לפעול בבסיס, שלח סומך לקצין את רשימת המועדים שבהם יידרשו הסוקרים להגיע. ב–18 במארס קיבל סומך מהקצין את התשובה הבאה: "תוכנית הסקרים ששלחת מכילה ימי עבודה רבים. אין לנו בכנף תקן או חייל שתפקידו ללוות את הסקרים שציינת. אנשיך יוכלו לתאם אתי את הסקרים, אך לא אוכל להיות עמם יום שלם, אלא כמה שעות, וגם זה כתלות בזמני הפנוי לנוכח תפקידי. צר לי שזה המצב, אך לא ניתן לאפשר לכם להסתובב בכנף באופן עצמאי".

כך, במשך החודשיים שחלפו, לא הצליחה המדינה על כל מערכותיה - הצבא, משרד הביטחון, משרד האוצר והמינהל - להתמודד עם הבעיה, שבפתרונה תלויה אחת מתוכניות הבינוי הגדולות שמתוכננות בישראל בשנים הקרובות, הצפויה להזרים עשרות מיליארדי שקלים לקופת המדינה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפני כמה ימים הודיע סומך למתכננת מחוז תל אביב ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י), גילי טסלר, ולרכז מקרקעין ותכנון באגף התקציבים, צחי דוד, כי "הבעיה לא נפתרה והסקרים אינם מתבצעים. במצב זה לא יהיה מנוס מלהודיע לחברי ועדת ההיגוי כי צפוי עיכוב בלוח הזמנים להכנת התוכנית". הודעה זו הופצה בקרב בכירים ברמ"י ובמשרדי האוצר והביטחון, ומההתכתבויות עולה תסכול באוצר וברמ"י בשל ההתנהלות.

רובע המגורים המתוכנן בשדה דב. הדמיה: אדריכל ארי כהן

נשאלת השאלה אם ההתנהלות של חיל האוויר תמימה, ונובעת מאילוצים אמיתיים, או שמא היא נעשית בתיאום עם משרד הביטחון, הנמצא בעימות (בעיקר עם האוצר) בנושא פינוי בסיסי צה"ל במרכז. בשבוע שעבר הודיע מנכ"ל המשרד, דן הראל, למנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, כי החליט להקפיא את פרויקט שוהם 3 לפינוי בסיסי צה"ל במרכז והעברתם לנגב בשל מחלוקות כספיות.

מהאוצר נמסר: "מהנתונים שהועברו לנו על ידי רמ"י, צפוי עיכוב של חצי שנה לפחות. פנינו למערכת הביטחון לטפל בנושא. נכון לבדיקתנו אתמול, עדיין לא הוחל בביצוע סקרים בשדה דב".

ממערכת הביטחון נמסר: "צה״ל משתף פעולה ככל הניתן בקידום תוכניות אזרחיות מתוכננות, ופועל באופן מלא לקידום פינוי כנף 15. לו״ז הפינוי צפוי להידחות בשל אי־עמידה בהסכם שבמסגרתו משרד הביטחון עתיד היה לקבל תקציב להתנעת הפרויקטים. סקרי תכנון לטובת קידום התכנון האזרחי יטופלו על ידי צה"ל ומשרד הביטחון באופן פרטני למניעת עיכובים".

מרמ"י לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker