הכלכלן הראשי לשעבר באוצר: "תוכנית הדיור של כחלון - איומה"

ד"ר מיכאל שראל, מבקר את תוכנית הדיור של כחלון: "הצעירים של היום ישלמו יותר מסים בעתיד או שיקבלו שירותים חברתיים טובים פחות, כי אין ארוחות חינם"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בעוד רבים וטובים שקשורים לענף הנדל"ן שותקים או מדברים בנימוס, לנוכח העוצמה האדירה שמשה כחלון עומד לקבל בממשלה הקרובה, ד"ר מיכאל שראל - שהיה הכלכלן הראשי באוצר והתפטר במארס 2014 בעקבות הצגת תוכנית מע"מ 0% של יאיר לפיד — לא מהסס לבקר את תוכנית הדיור של כחלון בחריפות, ובמיוחד את השימוש בכלי מחיר למשתכן.

"מחיר למשתכן הוא סבסוד קרקעות בהיקפים גדולים. מדובר באובדן הכנסות איום ונורא, כי בטווח הרחוק הוא יבוא על חשבון הוצאות והכנסות של המדינה. הצעירים של היום ישלמו יותר מסים בעתיד או שיקבלו שירותים חברתיים טובים פחות, כי אין ארוחות חינם. מדובר גם בחוסר שקיפות קיצונית, כי בניגוד להוצאות והכנסות הרגילות של הממשלה, המתפרסמות, כאן, כביכול, זה לא נמדד במונחים של גירעון. המדינה משתמשת בכלי פיסקלי לא שקוף ולא הוגן", אומר שראל.

לדבריו, "לבסוף, כדי לממש את מחיר למשתכן, הממשלה תצטרך לקבוע סטנדרטים ומפרטים לדירות הנבנות, שמשמעם מפלצת של רגולציה ופיקוח שקוראת לשחיתות ולחוסר שקיפות. זו שיטה איומה. קשה לי לראות יתרונות בשיטה הזו, למעט יתרונות פוליטיים שנגזרים ממנה. היא גם מנוגדת למצע של כחלון, שהיה לדעתי מצע מצויין. אמנם לא הסכמתי עם כולו, אבל הוא כלל הרבה דברים טובים. אבל לא הופיע שם מס רכישה גבוה למשקיעים וגם לא מחיר למשתכן".

מיכאל שראלצילום: אייל טואג
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker