"תוכנית הדיור החדשה של כחלון תצריך העלאת מסים ושעבוד של תקציב המדינה"

בענף הנדל"ן מגיבים לתוכנית של כחלון, ולפיה כל המכרזים שייערכו על קרקעות מדינה יהיו מסוג "מחיר למשתכן", ו-80% מהדירות בהם ייועדו לרוכשי דירה ראשונה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"מחיר למשתכן היא תוכנית טובה, שסבלה כעבר משתי בעיות עיקריות – היא ייצרה דירות שיועדו בעיקר למגזרים מסוימים, ועשתה זאת בהיקפים נמוכים" - כך אמר בצהריים (ב') יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס. דנוס התייחס לתוכנית הדיור של כחלון שנחשפה אתמול במסגרת ההסכם הקואליציוני שחתמה מפלגת כולנו עם הליכוד.

הסעיף הבולט בתוכניתו של כחלון הוא הקביעה כי כל המכרזים שייערכו על קרקעות מדינה, ללא יוצא מן הכלל, יהיו מכרזים מסוג "מחיר למשתכן". מתוך המכרזים הללו, 80% מהדירות ייועדו לרוכשי דירה ראשונה, היתרה למשפרי דיור שיחויבו למכור את דירתם הקודמת, ולמשקיעים לא יתאפשר לרכוש במכרזים אלה דירות כלל.

"ברור שכאשר המדינה רוצה להשפיע על המחירים בכלל השוק, יש לבצע שיווקים מסוג זה בהיקפים גדולים, ולקוות שמחירי הדירות בבנייה חדשה ישפיעו על המחירים בשוק דירות היד שנייה, שמספר העסקות בו מדי שנה גדול בערך פי שלושה", אמר דנוס.

משה כחלוןצילום: אי־פי

דנוס הוסיף: "דרושה נחישות רבה ונכונות לשעבד את תקציב המדינה לטובת העניין. בהיעדר הכנסות המיליארדים מהקרקע, המדינה תצטרך לחשוב על מקורות הכנסה נוספים, ואולי אף לקבוע העלאות מסים".

בהסכם נכללה גם התוכנית לבזר את קרקעות המינהל בין כמה גופים ובהם עמידר, חברת ערים, חברת דירה להשכיר, והרשויות המקומיות, ומתן אפשרות לחברות בנייה זרות להיכנס לשוק הבנייה בישראל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גם נשיא התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים לשעבר), ניסים בובליל, התייחס לתוכנית של כחלון. "אנו שמחים לראות שהשר החדש נכנס לתפקידו ביתר שאת במטרה לפתור את מצוקת הדיור הבוערת", אמר. "חשוב שהשר יעמיק בסוגיה וילמד את הצרכים של אזרחי ישראל, לפני קבלת החלטות גורליות".

לדבריו, "יש לרתום את ראשי הרשויות המקומיות לשיתוף פעולה בתחום ההתחדשות העירונית בפרט ובבנייה בכלל, כחלק מהטיפול בחסמים הרבים העומדים בפני מי שמבקשים לבצע פרויקטים אלו ועל מנת לעודד התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ לרווחת וביטחון הדיירים. דבר נוסף הוא לפתור את המחסור הבלתי נסבל בעובדים זרים, שמעכב התקדמות פרויקטים רבים ובכך מעכב את מסירת הדירות לרוכשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker