המהפכה של כחלון: כל מכרזי הקרקעות יהיו ב"מחיר למשתכן" – 80% מהדירות יימכרו לזוגות צעירים

על כלל רוכשי הדירות במסגרת המכרזים יוטלו הגבלות חמורות במכירת הדירה – איסור מכירה ב-5 השנים הראשונות לאחר הרכישה, וחיוב במס שבח בחמש השנים שלאחר מכן

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

נספח תוכנית העבודה להורדת מחירי הדירות, שצורף להסכם הקואליציוני בין כולנו לליכוד, חושף תוכנית מרחיקת לכת, הכוללת מספר רב של צעדים.

הבולט שבהם הוא קביעה כי כל המכרזים שייערכו על קרקעות מדינה, ללא יוצא מהכלל, יהיו מכרזים מסוג "מחיר למשתכן". מתוכם, ייועדו 80% מהדירות לרוכשי דירה ראשונה, זוגות או בודדים מעל גיל 35 לפי קריטריונים שייקבעו, היתרה למשפרי דיור שיחויבו במכירת דירתם הקודמת, ולמשקיעים לא יתאפשר לרכוש במכרזים אלה דירות כלל. על פי מכרזים מסוג זה, תוקצה הקרקע במחיר קבוע מוזל, ואילו היזמים יתחרו ביניהם על היכולת לספק את מחיר הבנייה המינימלי למ"ר. התוצאה צפויה להיות דירות הזולות במאות אלפי שקלים ביחס למחירן בשוק כיום.

משה כחלוןצילום: רמי שלוש

על כלל רוכשי הדירות במסגרת המכרזים יוטלו הגבלות חמורות במכירת הדירה – איסור מכירה ב-5 השנים הראשונות לאחר הרכישה, וחיוב במס שבח בחמש השנים שלאחר מכן, גם עבור דירות אשר לפי חוקי המיסוי הקיימים אמורות להיות פטורות ממס זה.

עוד על פי התוכנית, יוגדל מאגר דירות הדיור הציבורי, כאשר משרד הבינוי ועמידר יוכלו לרכוש עד 5% מהדירות לדיור ציבורי. ככלל, צפויה עמידר להפוך לאחד הכלים העוצמתיים בשוק הנדל"ן כאשר על פי ההסכם כל נכסי רשות הפיתוח, כ-10% מקרקעות המדינה, יועברו מידי רשות מקרקעי ישראל לידי עמידר. זו תוכל לשווק במכרזים גם קרקעות לא מתוכננות של רשות הפיתוח. בנוסף, תינתן עצמאות לעמידר לקדם ולתכנן דיור ציבורי ב"קרקע חומה" (קרקע עירונית המיועדת למבני ציבור, נ"ב) בשיתוף הרשות המקומית.

עוד כוללת התוכנית יצירת מנגנון פרס/קנס לבעלי קרקעות פרטיים על מנת לתמרץ אותם לקדם בנייה. הנחות ופטורים במס שבח יינתנו לבעלי קרקעות שבהן יימסרו דירות בתוך 5 שנים מחקיקת חוק בנושא. הגדלת מלאי הדירות להשכרה תיעשה על ידי בניית אלפי יחידות דיור להשכרה, תוך שינוי בתפישת ההפעלה של "דירה להשכיר". בין היתר יוקמו פרויקטים של דיור להשכרה על קרקעות חומות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
התכנית עשויה להוזיל דירות חדשות במאות אלפי שקליםצילום: רויטרס

שחרור חסמים מרכזיים בפרויקטי פינוי-בינוי ייעשה על ידי הקמת רשות ממשלתית להתחדשות עירונית, מהלך שבו החלה הממשלה הקודמת. השינוי המרכזי הצפוי ייעשה על ידי הגדרת גובה הפיצוי שלו זכאים המפונים בחוק, בצורה אחידה בכל הארץ. גודל הדירה החדשה ביחס לישנה יוגדר בחוק ע"י תוספת מ"ר, או באמצעות קביעת שינוי גודל הדירה באחוזים. יישומם של הסכמי פינוי-בינוי קיימים ייעשה באופן מיידי, או שיבוטלו. תשלום של היזם ישירות לאחד הדיירים ייאסר בחוק, ונגד העבריינים יינקטו סנקציות. עוד על פי ההסכם, תהפוך הרשות המקומית לבעלת אינטרס באמצעות היטלי השבחה מוגדלים, עד 100% מגובה ההשבחה.

ההסכם קובע מתן אפשרות לחברות ישראליות להתקשר עם חברות זרות לביצוע עבודות קבלניות, תוך מתן אפשרות לחברה הזרה להביא עובדים לארץ. טיפול בריכוזיות בתחום ייצור חומרי הגלם לבניין, בראשם המחצבות, בטון, ברזל ועוד. מנגנון אחיד ייקבע בחקיקה לקביעת העמלות והריביות שיורשו הבנקים לגבות בפרויקטי בנייה.

אתר בנייה בפתח תקוהצילום: מוטי מילרוד
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker