גיל עובדיה

המשא ומתן להקמת הממשלה נמצא בשלבים מתקדמים, כשאחד הדברים הבולטים שיאפיינו את הממשלה הבאה הוא קבלת דרישתו של משה כחלון, שר האוצר המיועד, לקבל "ארגז כלים" שיאפשר לו לטפל בצורה יסודית במשבר הדיור.

ההסכמות בין הליכוד למפלגת כולנו כוללות את מסירת תיקי האוצר, הבינוי, כולל רשות מקרקעי ישראל, והגנת הסביבה למפלגתו של כחלון. בנוסף, יקבל כחלון שליטה על מינהל התכנון ממשרד הפנים. כך הוא ירכז תחת ידיו את כל שרשרת הטיפול הממשלתית בנושא הדיור. זהו שינוי ארגוני משמעותי, שיאפשר לו לא רק להתוות מדיניות דיור ברורה, אלא גם לממש אותה במינימום הפרעות מצדם של חבריו לממשלה.

אלא שבכך אין די. התוהו ובוהו בזירה הממשלתית של תחום הטיפול במשבר הדיור אינו נחלתה שלה בלבד. אותו תוהו ובוהו קיים בזרוע המחוקקת, קרי הכנסת, בעוד שלוש ועדות לפחות מטפלות בסוגיות הנוגעות לתחום הדיור. ועדת הכלכלה אחראית על רשות מקרקעי ישראל. בסיכום פעילותה היא מתארת את מרכזיותה כביכול בשוק הנדל"ן: "שוק הנדל"ן מהווה אתגר מרכזי בפעילותה של הוועדה. הוועדה פועלת בתחום השיכון לקידום יוזמות שיספקו פתרונות דיור ויקלו על רוכשי הדירות, מובילה רפורמות מבניות בתחום המקרקעין ומסייעת במאמץ הלאומי להוזלת הקרקע והבטחת קיומו של מלאי דיור בר השגה לאוכלוסייה". ועדת הפנים והגנת הסביבה האחראית על השלטון המקומי, בניין ערים, תהליכי תכנון ובנייה ואיכות הסביבה. ועדת הכספים לא רק עוסקת בנושאי מיסוי המקרקעין, אלא גם משמשת במה מרכזית לקידום רפורמות במשק בכלל, ובענף הנדל"ן בפרט.

כמעט בלתי אפשרי יהיה במבנה הנוכחי לקדם רפורמות רציניות ומקיפות בתחום הדיור, ולעגן אותן בחוק, כשהסמכויות מפוזרות ונדונות בו זמנית בשלוש ועדות שונות של הכנסת. אלא שכאן לא מסתיימת הבעייתיות. תחום העיסוק של שלוש הוועדות הוא רחב היקף, כך שסדר היום שלהן אינו מאפשר דיון מקצועי ומעמיק הנדרש לסוגיה כה מורכבת כמו של טיפול במשבר הדיור. כך, למשל, ועדת הכלכלה מטפלת גם במסחר ותעשייה, תחבורה, תקשורת, משאבי טבע ועוד. ועדת הפנים והגנת הסביבה מטפלת גם היא במגוון נושאים כמו ביטחון הפנים, משטרת ישראל, שב"ס, דתות ועוד. ועדת הכספים, מטבע הדברים, תתמקד בהעברת תקציב המדינה לשנה הנוכחית ולשנה שאחריה לפני שתוכל להתפנות לנושאים דחופים נוספים.

משה כחלון ובנימין נתניהו בכנסתצילום: אמיל סלמן

שוק הנדל"ן אינו מחכה לפתרונות שיבואו יש מאין, והתוצאה היא המשך עליות המחירים, המשך של שיווקי קרקעות בקצב אטי, בנייה בקצב לא מספק ומצוקה שבאה לידי ביטוי בהתרחקות החלום לרכישת דירה בקרב מספר גדל והולך של זוגות צעירים. במחקר שביצענו באחרונה על היקפי המחסור בשוק הדיור, גילינו כי בהינתן קצב הבנייה כיום ובקצב הגידול של האוכלוסייה, יתרחב מחסור הדירות ליותר מ–200 אלף עד 2020. זו לא פחות מקטסטרופה כלכלית, משקית וחברתית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כחלון נראה כמי שנערך להתמודד עם משבר הדיור באמצעות תוכנית חירום ממשלתית. חובה על חברי הכנסת להירתם למאמץ הלאומי הזה, ולבצע מהלך שיאפשר איחוד של הטיפול במשבר הדיור בוועדה אחת - בין אם ועדה מיוחדת לטיפול במשבר הדיור, ובין אם ועדה משותפת לוועדות הכספים, הכלכלה והפנים והגנת הסביבה. ועדה ייעודית תוכל לתת את המענה הנדרש מצדה של הכנסת לקידום יוזמות החקיקה שיידרשו כדי לשנות את מצבו של שוק הדיור, בדגש על הגדלת היצע הדיור בר ההשגה והחזרת השפיות לשוק הנדל"ן ולמחירי הדיור.

הכותב הוא מנכ"ל־שותף בקבוצת הייזום E-wave נדל"ן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker