"אנשים אומרים, אם אתאמץ מעט יותר אקנה 4 חדרים במקום 3 חדרים"

חלקן של דירות 3-1 חדרים מכלל רכישות הדירות החדשות ירד מתחת ל-7% , ומספר עסקות המכירה שלהן כיום הוא פחות ממחצית מבשנת 2000 ■ האם יש מי שייהנה מניסיונות הממשלה לבנות יותר דירות קטנות? חבר הנהלה בעמותת אדריכלים מאוחדים בישראל: "זה טוב לתקופות ביניים בחיים, ובעיקר במרכזי הערים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בעוד הממשלה מקדמת תוכניות להקמת דירות קטנות בוועדות התכנון והבנייה, תוך שיתופי פעולה עם הרשויות המקומיות, הציבור מצביע בצורה ברורה לכיוון ההפוך בדיוק: שיעור הדירות הקטנות (1–3 חדרים) מכלל הדירות שנרכשו ב–2014 הוא הנמוך ביותר מאז 1998, ואילו מספרן של דירות 5 חדרים שנרכשו ב–2013 וב–2014 עקף לראשונה את מספרן של דירות 4; וגם מספר הרכישות של דירות בנות 6 חדרים זינק בשנים האחרונות.

על פי סקירת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), שפורסמה באחרונה, ב–2014 נרכשו 1,226 דירות של חדר אחד עד שלושה - נתון הנמוך ב–52% לעומת שנת 2000: באותה השנה היה שיעור הדירות הקטנות מכלל הדירות החדשות שנרכשו 18.3%, לעומת 6.9% ב–2013 וב–2014. ברוב העשור הקודם נע מספר הרכישות השנתי של דירות קטנות חדשות בין 1,500 ל–2,000 דירות.

הנפילה הממשית האחרונה שנרשמה ברכישת הדירות הקטנות היתה דווקא אחרי המחאה החברתית של 2011. דווקא מאז שהממשלה התחייבה להגדיל את היצע הדירות הקטנות, באמצעות תכנון וחיוב קבלנים לבנות דירות כאלה, צנח מספר הרכישות אל מתחת ל–1,300 דירות בשנה, והשפל נרשם ב–2014.

צילום: דודו בכר

רוכשי הדירות לא רק מפחיתים את רכישת הדירות הקטנות, אלא גם רוכשים יותר דירות גדולות. בשנת 2000, 49% מהדירות החדשות שנרכשו היו של 4 חדרים. באותה שנה נרכשו 6,852 דירות 4 חדרים, לעומת 3,718 דירות 5 חדרים - יחס של 2 ל–1 כמעט. לעומת זאת, ב–2014 נרכשו 7,442 דירות 4 חדרים (גידול של 8.6%) ו–7,826 דירות 5 חדרים - יותר מכפליים מספרן 14 שנה קודם לכן. אם נוסיף לכך את הדירות החדשות של 6 חדרים ויותר, שמספרן קפץ ב–58% ב–14 שנה ל–1,375 דירות, נבין שישראל נמצאת בתהליך של נטישת הדירות הקטנות, ואף הבינוניות, לטובת דירות גדולות בהרבה.

לשלב בין שכירות למעבר דירה קל

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ניתן היה לפטור חלקית את הנתונים הללו בטענה כי ממילא בונים פחות דירות קטנות, ולכן גם נמכרות פחות מהן, אך נתון משלים שפירסמה הלמ"ס באחרונה מראה כי הדברים אינם כך. לפי הלמ"ס, משך הזמן החציוני להימצאות דירה בשוק היה כ–11 חודשים ב–2014. הדירות שנמכרות הכי מהר הן בנות 4 חדרים (כ–10.5 חודשים), אחריהן דירות 5 חדרים (כ–11 חודשים), ורק לאחר מכן מגיעות דירות קטנות, שזמן מכירתן החציוני מגיע לכ–13 חודשים. כלומר, הקבלנים בונים מעט דירות קטנות, וגם את המלאי המצומצם הזה הם מתקשים יחסית למכור.

"אני אופטימי", אומר האדריכל חיימי שניידר, חבר הנהלת עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל. "בונים דירות גדולות, כי ראשי ערים רוצים אוכלוסייה חזקה. אני יכול להבין אותם, הם רוצים לפתור את הבעיות שלהם, אבל בשנתיים האחרונות אני רואה את תחילתה של מגמה והבנה שצריך גם דירות קטנות, ואני רואה גם תוכניות מלמעלה".

אבל הצעירים, כפי שמראים הנתונים, לא רוצים דירות קטנות. אז למה לבלבל להם את המוח?

"כנראה שהדירות הקטנות יקרות מדי, ואנשים אומרים לעצמם, 'אם אתאמץ מעט יותר, אקנה דירת 4 חדרים במקום 3. גם תהליך הניוד בין הדירות אינו קל. אם לזוגות צעירים היה קל לעבור מדירות 3 חדרים ל–4 חדרים, הם היו רוכשים דירות קטנות.

"בישראל, זוג צעיר בשנות ה–30 נהפך מהר מאוד להורים עם שלושה ילדים, ויש לו בעיה אמיתית לעבור דירות. לפיכך צריך לעשות משהו שישלב דיור בשכירות עם מעבר קל יחסית לזוגות כאלה לדירות גדולות יותר. ואסור לשכוח גם את האוכלוסייה הבוגרת, שגם היא זקוקה לדירות קטנות יותר. לכן, יש צורך בדירות קטנות, שישמשו בעיקר לתקופות ביניים ובעיקר במרכזי ערים, אבל יש צורך גם במנגנון משלים שיקל מעבר בין דירות".

מנכ"ל חברת השיווק היילנד, אסף כהנר, אומר: "הנתונים מפתיעים אותי, משום שמניסיון, הדירות הקטנות נמכרות במהירות. עם זאת, נכון שכדאי לבדוק תמיד את האופציה לרכוש דירות גדולות יותר מהצרכים המיידיים, ואת זה אני אומר לא פעם לרוכשים שבאים להתייעץ. כשאתה מדבר על פערי מחירים בין דירות 4 חדרים ל–5 חדרים בשכונות החדשות המוקמות כיום בחיפה מערב, בחריש ובמקומות אחרים, הם נעים בין 100 ל–150 אלף שקל כשהדירות על הנייר, וככל שהשכונות מתקדמות הם עולים ומגיעים ל–300–350 אלף שקל.

"כשהתחילו לשווק דירות בשכונת מערב חיפה, הפער בין 4 חדרים ל–5 חדרים היה כ–100 אלף שקל, וכיום הוא כבר 200 אלף שקל, והשכונה עדיין לא בנויה. כשאתה מוסיף על הפערים האלה את העלויות הנגזרות ממעבר דירה, והמיסוי והעמלות שנגבים על רכישת הדירות, אתה מגיע למסקנה שכדאי להתאמץ ולרכוש דירה גדולה יותר כבר בהתחלה".

אז האם נכון לנסות ולשכנע זוגות צעירים לרכוש דירות קטנות?

"יש לא מעט זוגות צעירים לשעבר שרכשו דירות 3 חדרים, ונוכחו מהר בטעותם. אם מדובר בערים כמו תל אביב, רעננה ורמת גן, ששם המחירים גבוהים מאוד, מי שמתעקש לגור שם יתקשה לרכוש דירות גדולות יותר. ביתר המקומות אני ממליץ בחום לזוגות צעירים לשקול לרכוש דירות גדולות יותר".

ממשרד הבינוי נמסר: "לאור משך התכנון והביצוע הארוכים שמאפיינים את ענף הבנייה בישראל, הדירות שנמכרות כיום הן דירות מתוכניות שאושרו במחצית השנייה של העשור הקודם. דירות קטנות שאושרו בתוכניות של הוד"ל נמצאות כיום במקרה הטוב בהליכי בנייה ראשונים, אם בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker