ירושלים ערים סביב לה: תוכנית חדשה להקמת עיר של 100 אלף תושבים

התוכנית להקמת "בת הרים", שמקדמים רשות מקרקעי ישראל ומשרד הפנים, מוציאה משלוותם הן את הגופים הירוקים והן את ראש עיריית ירושלים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תוכנית הממשלה להקמת העיר החדשה בת הרים בהרי ירושלים, צפויה להגיע לדיון ביום ראשון הקרוב במועצת מקרקעי ישראל. על פי התכנון, שיזמה רשות מקרקעי ישראל באוקטובר האחרון, העיר צפויה להתפרש על שטח של כ-14 אלף דונם, שיכילו את היישובים הכפריים הקיימים צור הדסה ומבוא ביתר, ולכלול עד 20 אלף יחידות דיור ו-100 אלף תושבים.

אף ששטח התוכנית נמצא כיום בתחום המועצה האזורית מטה יהודה, ואף שפיזית מרוחקת התוכנית כ-2 ק"מ מגבולה הדרום-מערבי של ירושלים, בכוונת המדינה להעביר את השטח לתחום השיפוט של העיר ירושלים, על ידי ועדת גבולות שתמונה לשם כך.

על פי החלטה של ועדת הרשאות התכנון של רשות מקרקעי ישראל מ-22 באוקטובר 2014, הוקצו קרוב למיליון שקל להכנת תוכנית שלד ליישוב החדש. התוכנית הוכנה על ידי משרד אדריכלים חיצוני, וצפויה להיות מוצגת בפני חברי מועצת מקרקעי ישראל ביום ראשון הקרוב - בישיבה שככל הנראה תהיה האחרונה של אורי אריאל כשר הבינוי וכיו"ר המועצה.

צור הדסהצילום: אייל טואג

הקמת יישוב עירוני באזור היא יוזמה ממוחזרת. ב-1999 כבר נשקלה הקמת יישוב כזה, כחלק מתמ"א 35 שהוכנה באותן השנים, אך לבסוף הוחלט להימנע מכך - ולהעדיף את עיבוי המרקם העירוני של ירושלים.

למרות זאת, כבר כיום, במקביל וללא קשר לתוכנית הכוללת להקמת העיר החדשה, דוחפת המדינה תוכניות בנייה לכ-2,500 יחידות דיור נוספות ביישוב צור הדסה - מהלך שצפוי להגדיל אותו ביותר מפי שניים ובלאו הכי להביא אותו לממדיה של עיר קטנה. תוכניות לבניית 1,000 מתוך אותן יחידות הוגשו לפני כמה חודשים לגוף התכנון החדש - הוותמ"ל (הוועדה למתחמי דיור מועדפים), שהוקם במיוחד כדי לאשר מתחמי בנייה גדולים למגורים במהירות. 1,400 יחידות דיור נוספות נכללות בתוכנית מקב"ת מבוא ביתר, המקודמת צפונית ליישוב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"פיתוח מנותק"

מלבד רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון במשרד הפנים, דומה ששאר הגורמים הקשורים בתוכנית לא מתלהבים ממנה - ובפרט עיריית ירושלים, שאמורה "לקלוט" את העיר החדשה; המועצה האזורית מטה יהודה, שבשטחיה מקודמת התוכנית; ותושבי היישוב צור הדסה, שמעוניינים לשמור על צביונו הכפרי והקהילתי.

במכתב ששיגר ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, לפני כחודש לשר הפנים, גלעד ארדן, ולמנכ"ל המשרד, ד"ר שוקי אמרני, הוא תקף בחריפות את היוזמה. "התאכזבתי והופתעתי לגלות שבחודשים האחרונים משרד האוצר, משרד השיכון, רשות מקרקעי ישראל והמועצה הארצית לתכנון ובנייה, מקדמים באמצעות הוותמ"ל באופן אגרסיבי, בלתי אחראי ושלא מתואם עם עיריית ירושלים, תכניות בנייה מסיביות בשטח המוניציפלי של ירושלים ובמטרופולין סביב לה, כמו בת הרים", כתב ראש העירייה.

במכתבו מציין ברקת כי על אף המיתון שחל ב-2014 במספר התחלות הבנייה, בירושלים דווקא חלה עלייה, וכי במשך שנתיים רצופות ירושלים מובילה את מספר התחלות הבנייה בישראל - עובדה שלדעתו מייתרת קידום תוכניות בינוי אגרסיביות בסביבתה.

"התנהלות הוותמ"ל והתוכניות שהיא מובילה פוגעות במגמות החיוביות שהעיר צועדת בהן בשנים האחרונות. מדובר בפגיעה אנושה באתרי הטבע ובשטחים הירוקים", כתב ברקת. "בנוסף מדובר בהקמת שכונות חדשות שימשכו אליהן אוכלוסייה איכותית מירושלים, ובכך יחלישו את ההתחזקות של השכונות בעיר (...) אין זה מקובל כי כוחות חיצוניים שאינם מבינים את האסטרטגיה הלאומית עבור בירת ישראל, יפעלו מעל הראש של עיריית ירושלים ויניעו מהלכים שנויים במחלוקת".

מתנגדים חריפים נוספים הם המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת הטבע, שרואים בקידומה של העיר פגיעה מיותרת בשטחים פתוחים בעלי ערכי הטבע הגבוהים באזור, בפרט כשלטענתם הבנייה בתחומה של ירושלים רחוקה מלהגיע לידי מיצוי.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר, שלח השבוע מכתב לארדן ולאמרני, שבו מחה על התוכנית המקודמת והביע תמיכה בעמדת ברקת. לדבריו, "הרחבת ירושלים מערבה על ידי פיתוח מנותק גיאוגרפית מהעיר תצריך השקעה אדירה בתשתיות, תוביל לפגיעה בשטחים פתוחים ערכיים ובציבור הירושלמי. אני קורא לכם לפעול מיידית לביטול היוזמות המקודמות בצורה לא מחושבת במערב העיר ובדרום מערבה".

בפנייה שנשלחה ליועץ המשפטי של הרשות, עו"ד ינקי קווינט, טוענת החברה להגנת הטבע כי המהלך כולו מקודם בחוסר סמכות ובניגוד לחוק. "מוסדות התכנון דחו כבר בכמה הזדמנויות בעבר הקרוב את יוזמות הבנייה בהרי ירושלים - הן ככלל והן פרטניות ביחס ליוזמת בת הרים והר חרת", כתב עו"ד טל צפריר, היועץ המשפטי של החברה. לטענתו, "ספק כבד מלווה את שאלת סמכותה של רמ"י, ועוד יותר מכך את סמכותה של 'ועדת ההרשאות', ליזום תכנון כזה. תמיהה היא בעינינו כיצד מיזם תכנון שאפתני ומשמעותי כל כך יוצא לדרכו בהחלטה פנימית של עובדי רמ"י בלבד".

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד ציין צפריר כי במסגרת מחקר שנערך לאחרונה, רק בתוך הרקמה העירונית הקיימת של ירושלים כבר קיימות עתודות קרקע לתוספת של 100 אלף יחידות דיור. "אשר על כן, הבסיס העובדתי והתכנוני לעצם הדיון הוא חסר ופגום". לבסוף טען צפריר כי הקמתו של כל יישוב חדש, לא כל שכן עיר, טעונה החלטת ממשלה - שבמקרה זה לא ניתנה.

הוקם מטה מאבק משותף נגד התוכנית

"מוזר מאוד שמינהל מקרקעי ישראל ולא מינהל התכנון, הוא זה שמתכנן אותנו", אומר משה דדון, ראש המועצה האזורית מטה יהודה, לה משתייכים צור הדסה ומבוא ביתר. "גם עם מינהל התכנון יש לי חילוקי דעות לא פשוטים, אבל לפחות זה גוף מקצועי שיושב עם הרשויות. הבעיה היא שהמשאב המרכזי - הקרקע - נמצא בידי המינהל, אז הוא יכול להוציא הרשאות תכנוניות בקלות". עוד אמר דדון כי "מדובר בחוצפה שתוכנית בסדר גודל כזה מקודמת מבלי לשתף אותנו ולפנות אלינו. אנחנו הולכים למאבק עיקש וברור - צור הדסה לא יכולה למנות יותר מ-5,000 משפחות".

במסגרת המאבק הוקם מטה מאבק בתוכניות הבנייה, המאגד בתוכו את החברה להגנת הטבע וגופים נוספים וכן את המועצה בשיתוף הגופים הירוקים. כבר ביום ראשון הקרוב צפוי המטה להפגין מחוץ לישיבת המועצה שתיערך במשרדי משרד הבינוי בירושלים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "בימים אלה ראש העיר בוחן לעומק את הסוגיה, ובקרוב יוחלט על מהלכים נוספים שיינקטו כדי להתמודד עם האתגר שעומד בפני ירושלים".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "כגורם שנדרש לתת פתרונות למשק הדיור ולשווק קרקעות לבנייה, הרשות פועלת גם במרחב ירושלים שנמצא במצוקה חמורה של עתודות תכנון ושיווק לשנים הבאות. במטרה לענות על הביקושים במרחב, נדרש היקף של כ-2,500 יחידות דיור חדשות בשנה. כלומר, כ-50 אלף יחידות דיור לשני העשורים הבאים. הפתרון הוא פינוי ובינוי ותוכניות התחדשות עירונית וכן מתחמי תכנון חדשים. בת הרים היא תוכנית שקודמה לפני כ-20 שנה על שטח בעל רגישות סביבתית יחסית נמוכה. הפרמטרים נבחנים שוב על פי אמות המידה הנהוגות כיום בתחום הסביבתי והתכנון ייעשה בתיאום עם הרשויות הרלוונטיות ובהנחיית ועדות התכנון".

ממשרד הפנים לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker