הצעירים והוריהם התנפלו על הדירות בקרית גת - ב-950-850 אלף שקל

העסקות במארס, החודש בו נערכו הבחירות, יהפכו את הרבעון הראשון של 2015 לאחד משני הרבעונים עתירי העסקות מאז תחילת העשור הקודם

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בחודש פברואר נרכשו אמנם כ-10,500 דירות, ירידה של כ-3% יחסית לחודש ינואר, ואולם עדיין מדובר בחודש השביעי מבחינת היקף העסקות שנרשמו בו בחמש השנים האחרונות. בחודש מארס, שבו נערכו הבחירות, נרשמו עסקות רבות בהרבה, מה שיהפוך את הרבעון הראשון של 2015 לאחד משני הרבעונים עתירי העסקות שנרשמו החל מתחילת העשור הקודם. כך עולה מנתוני האוצר שפורסמו במסגרת סקירת ענף הנדל"ן למגורים בחודש פברואר. עם זאת, לאוצר אין עדיין את מלוא הנתונים על מארס, כך שטרם ניתן לסכם במדויק את החודש ואת הרבעון הראשון של השנה.

בפברואר נמשכה המגמה שהחלה עוד באוקטובר 2014, שבמסגרתה נרשמה קפיצה משמעותית במספר העסקות לרכישת דירות. באוקטובר, בסוף השנה שעברה, הגידול הוסבר בהתמסמסות קידומו של חוק מע"מ 0 של יאיר לפיד ובסיום מבצע צוק איתן. עם זאת, נראה כי מגמת הגידול - שהגיעה לשיא בחודש נובמבר 2014, שבו נרשמו כ-11,500 עסקות, ומאז נשמרות רמות גבוהות של יותר מ-10,000 עסקות בחודש - קשורה גם לסיבות אחרות, ובראשן, ככל הנראה, חוסר האמון של הציבור במוטיווציה וביכולת של הממשלה - הן הקודמת והן הבאה - להוריד את מחירי הדירות.

קרית גתצילום: אלי הרשקוביץ

משקיעי הנדל"ן, שרשמו גידול של 35% בינואר, הם שהובילו את הירידה במספר העסקות בחודש פברואר, עם ירידה של 16%, ובסך הכל משקלם בשוק ירד ל-26% בחודש פברואר. הזוגות הצעירים, לעומת זאת, רשמו עלייה של כ-4%, לאחר שבינואר הם רשמו ירידה של 19% במספר הרכישות שביצעו.

התופעה המעניינת ביותר שבאוצר גילו היתה ההתנפלות של הצעירים על הפרויקטים שמתוכננים בקרית גת. עם זאת, על פי הערכת האוצר, מי שעומד מאחרי חלק גדול מרוכשי הדירות בקרית גת הם כנראה ההורים, או משקיעים, שרוצים לחסוך מעצמם את מס הרכישה הגבוה המוטל על מי שעל שמו רשומה כבר דירה אחת ויותר. מחירה של דירת ארבעה חדרים בפרויקטים החדשים בקרית גת נע בין 850 ל-950 אלף שקל.

לפי נתוני האוצר, באזור באר שבע (הכולל גם את קרית גת) נרשם גידול חד של 121% ברכישת דירות חדשות. בכך הגיע מספר העסקאות בדירות חדשות באזור באר שבע בחודש פברואר ליותר מ-1,000 דירות, הרמה הגבוהה ביותר שנרשמה באזור זה לפחות מאז 2002. על פי האוצר הגידול החד ברכישת דירות חדשות באזור באר שבע בחודשים האחרונים חל על רקע תחילת שיווקם של מספר פרויקטים גדולים, בפרט בקרית גת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
רכישת דירות באזור באר שבע צילום: מקור - משרד האוצר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker