תמורת 700 דולר תוכלו לשכור כפר ולהיות סגני ראש המועצה ליום אחד

קרישטוף פאייר חיפש דרך להציל את מגייר - הכפר הקטן ביותר בהונגריה - מגורלם של כפרים רבים שנכחדו במדינה, ולא רק באמצעות סובסידיות ממשלתיות ■ בסופו של דבר, מצא ראש המועצה רעיון מקורי: הפיכת הכפר לאטרקציית נופש באמצעות השכרתו בשלמותו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

התוכנית של קרישטוף פאייר להפוך את מגייר, הכפר הקטן ביותר בהונגריה, לגן עדן כפרי־תיירותי לא הצליחה כפי שקיווה. ההזמנות היו מועטות, השיפוצים אטיים, הכסף חסר. אך אז צץ במוחו רעיון חדש: במקום להשכיר את קומץ הקוטג'ים הזמינים בכפר אחד־אחד, מדוע לא להשכיר את הכפר במלואו? "אנשים ממילא משתמשים בכפר כולו, אז למה לא?" אומר פאייר, שבאחרונה החל את כהונתו השלישית כראש המועצה המקומית מגייר, שאוכלוסייתה מונה 18 נפשות, לאחר שזכה ב–100% מהקולות בכפר ("תוצאות כמו של פוטין ברוסיה", כדבריו).

וכך, תמורת 700 דולר בלילה, כמעט כל אחד יכול להפוך לסגן ראש המועצה הרשמי של מגייר, לשלוט על שבעה קוטג'ים משופצים, שיכולים להכיל עד 40 איש, על בית המועצה המקומית, האסמים המקומיים המלאים בתרנגולות, פרות וכבשים, כלב הכפר הצמרירי צ'יקס, גזיבו, מנגל, צי אופניים עתיקים משופצים, פאב פרטי וקפיטריה, המוקפים בשדות, שבילים, יערות וגני ירק. יש אפילו מגרש כדורסל מקורה, אך כדי להשתמש בו צריך לפנות מארזים רבים של נקניקיות חריפות, בשר חזיר, תפוחי אדמה וארגז של בצלים צהובים קטנים. כסגני ראש המועצה, השוכרים יוכלו לשנות את שמות שני הרחובות בכפר ולקבל שלט רחוב רשמי, שאותו אף יוכלו לקחת עמם הביתה.

"זה התחיל כבדיחה", אומרת ברברה באלוג, מנהלת איגוד של עשרה מלונות משפחתיים קטנים וכפר אחד, החולקים את מאמצי הפרסום שלהם. "מדהים כמה אנשים מתעניינים בכפר המוזר הקטן שלנו", אמרה. הרעיון, שפורסם ב-23 בפברואר באתר מורשה, תפס תאוצה במדיה ההונגרית, ומשם התפשט לדיווחים חדשותיים ברחבי אירופה ואף במקומות רחוקים יותר.

הכפר מגייר בהונגריהצילום: אי־פי

פאייר מושך בכתפיו כשהוא יושב בראיון על כוס קפה בסניף מקדונלד'ס, לצד הכביש בפרבר של בודפשט, שבו הוא מנהל עסק לתיקון ציוד כבד של בנייה. "קיווינו שנזכה לקצת תשומת לב, אבל בהחלט לא ציפינו לתשומת לב שכזו", הוא אומר. "בכל זאת, אנחנו יושבים באמצע שומקום". לפני שנה, לדבריו, היה לרוב מקבל שתיים־שלוש פניות ביום בנוגע להשכרת בתים בכפר. "אתמול קיבלתי יותר מ–400 פניות", אומר פאייר. בעשרת הימים הראשונים היו 17 הזמנות, כולל של קבוצה גדולה מהולנד. אנשים ביררו לגבי קיום חתונות בכפר, כמו גם חגיגות יום הולדת, אירועי הכשרה של חברות ואף מסיבות תחפושות, כולל מסכות ושמלות ערב. "שום דבר כבר לא מפתיע אותי", אומר פאייר.

"אולי בשלב מסוים גם התושבים יעמדו להשכרה"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הדרך למגייר מבודפשט נפרשת דרום־מערבה במשך כשעתיים, ועוברת דרך אזור היינות סומלו, חוצה את נהר מרקל, ומתפתלת אל תוך מקבץ הבתים המהווה את הכפר. גוסטב אגלי, מנהל התחזוקה בן ה–62 של הכפר, עובר בין משרדי המועצה הישנים לאתר הבנייה של סאונה חדשה. "כדי שזה יהפוך לכפר נופש אמיתי, יש עוד הרבה עבודה", הוא אומר ומצביע על גדר מתנדנדת בקרבת לול ציפורים המוחזק בתיל וצמחים. "זה הפרויקט שלי לשבוע הבא", הוא מוסיף.

קרישטוף פאייר, ראש המועצה של הכפר ההונגרי מגיירצילום: אי־פי

החימום בכפר מגיע משריפת עץ ומדי פעם מתנור חשמלי. כיריים מבוססות גז בכפר הן בודדות. החיבור היחיד לאינטרנט הוא קישור WiFi חלש במשרדי המועצה. יש טלוויזיה אחת, ואין טלפונים קוויים. אגלי פותח את הדלת לבית המועצה בן 150 השנה, פוסע אל עבר שולחן הקבלה ומצלצל בפעמון. אניקו בקוניי, מנהלת המשרד והעובדת היחידה בכפר במשרה מלאה, יוצאת מחדר אחורי קריר. ללא אורחים, המבנים נותרים קרים - מה שמאלץ את אגלי ובקוניי ללבוש את מעיליהם גם בפנים.

האוויר מבושם בעץ שרוף. קרני צבאים ומזכרות ציד אחרות מעטרות את קירות החדרים הקטנים, המופרדים בפתחים עבים אך נמוכים, שמאלצים את אגלי ובקוניי להתכופף במעבר בין חדר לחדר. הציורים במקום נוטים להיות דתיים או עממיים. פסלי קש תלויים מתקרת האסם, המשמש כיום קפיטריה ובר. מיץ תפוחים, ריבות וסירופים מקומיים עומדים למכירה במקום, ופסנתר ישן נח כנגד קיר אבן עבה.

מגייר, שהוגדר רשמית על ידי הונגריה ככפר הקטן במדינה במונחי שטח ומספר מבנים, נמצא בסכנת הכחדה, כמו עשרות כפרים מרוחקים אחרים שננטשו על ידי הדור הצעיר. "רציתי לוודא שגורלנו לא יהיה כגורל הכפרים האחרים האלה", אומר פאייר.

ואולם כשהעלה את רעיון ההשכרה של כמה מבתי הכפר לתיירים, נתקל פאייר בספקנות רבה. כשהתושבים ראו את הכסף שהצליח ראש המועצה לגייס מהאיחוד האירופי ומגופים אחרים לתמיכה בפרויקט שלו, ושיפוץ המבנים התחיל - התלונות פסקו. "קצת הופתעתי מההודעה כי בכוונתם להשכיר את הכפר כולו", אומר לאחוס איגנש, בן 50, שהגיע לכפר לפני 16 שנה, "אך אני מרוצה, מכיוון שזה מביא עוד יותר תיירים. אולי בשלב מסוים גם אנו התושבים נעמוד להשכרה".

כפריים בהונגריהצילום: אי־פי

פאייר הגיע לראשונה למגייר ב–2004, כדי לבחון נכס שבבעלות משפחתה של אשתו. הוא שיכנע חבר לרכוש נכס אחר בכפר, ולאחר מכן עוד אחד ועוד אחד. לאחר כמה שנים, לשורה של מכרים של פאייר היו בתי נופש במגייר. פאייר גם מנהל שתי להקות הונגריות ידועות - "Sex Action" 
ו–"Hollywoodoo". הפרויקט הראשון שלו במגייר היה השקת פסטיבל מוסיקה שנתי בשבוע האחרון מדי יוני, המושך למקום כ–1,000 מחנאים.

ב–2006 נבחר פאייר לראשות המועצה, ובמהרה הפך למומחיות הגשה של בקשות לסובסידיות ומענקים ממשלתיים. עד כה זכה בסובסידיות בסך כ–700 אלף דולר עבור הכפר. "ב–2010 זכינו בסכום הגבוה לנפש של סובסידיות איחוד אירופי בתוך הונגריה", הוא אומר בגאווה.

בחורף הנוכחי, כש–13 מבין 20 המבנים בכפר כבר שופצו, החליט פאייר להשיק את תוכנית השכרת הכפר במלואו. התוכנית עובדת כקואופרטיב, שבו חברים בעלי הבתים בכפר. במקרה הבלתי־סביר שאי פעם יהיו גם רווחים מהפרויקט, אומר פאייר, כספים שלא יושקעו בחזרה בכפר - יחולקו בין הבעלים.

כפר בהונגריהצילום: אי־פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker