בנק ישראל צופה: יציבות של מחירי הדירות בשנתיים הקרובות

על פי הערכת הוועדה המוניטרית בראשות הנגידה פלוג, צפוי גידול משמעותי בגמר הבנייה בשנתיים הקרובות, אשר יבלום לחצים לעליות מחיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, מעריכה כי בשנתיים הקרובות צפויים מחירי הדירות לשמור על יציבות, כך עולה מסיכום דיוני הריבית של הוועדה לחודש אפריל, שפורסם היום (ב'). זאת, בשל הגידול שחל ב-2014 בנתון "גמר הבנייה", כלומר מספר הדירות שבנייתן הסתיימה וצפויות להתאכלס, שמספרן הגיע כמעט ל-45 אלף.

הוועדה ציינה אמנם כי "מסתמנת עלייה מחודשת בפעילות ובמחירים בשוק הדיור המתבטאת במספר גבוה של עסקות ובעליה בהיקפי המשכנתאות", אולם הוסיפה כי "הגידול המהותי במלאי הדירות בשל העלייה בגמר הבניה, עליה שצפויה להתמיד בשנתיים הקרובות בשל התחלות הבנייה הגבוהות בשנתיים האחרונות, צפוי להוות כוח כנגד לחצים אפשריים לעליות המחירים". ב-2014 נרשמו 43.6 אלף התחלות בנייה, נתון מעט נמוך יותר מ-2013, אך עדיין גבוה יחסית.

עוד עולה מדיוני הוועדה כי בדצמבר-ינואר עלו מחירי הדירות ב-0.8%, וב-12 החודשים שהסתיימו בינואר הם עלו ב-4.5%. "לאחר שמספר העסקאות עלה בחודשיים הקודמים, בינואר הוא ירד, תוך עלייה בהיקף העסקאות של משקיעים, ולכן גם בחלקם בסך העסקות", נכתב בסיכום, "נתוני המלאי ממשיכים להצביע על רמה גבוהה - קצב המכירה של דירות חדשות נותר גבוה, כמו גם מספרן של הדירות החדשות למכירה, למרות המשך מגמת הירידה המתונה בו".

"המשק חוזר לסביבת הצמיחה של השנתיים נאחרונות"

זוגות צעירים ביריד משכנתאותצילום: דניאל בר און

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה בסוף חודש מארס, פה אחד, להותיר את ריבית הבסיס במשק (0.1%) ללא שינוי, למרות התמונה המעורבת העולה מהאינדיקטורים השונים המתארים את הפעילות הריאלית בכלכלה הישראלית, כיוון שחשבה כי המשק חזר לסביבת הצמיחה של השנתיים האחרונות, צמיחה של 2.5%-3% לשנה, ובשל חוזקו של שוק העבודה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חברי הוועדה תמכו בהותרת הריבית על כנה, לאחר הפחתת הריבית ב-0.15% בחודש שעבר, מאחר ולהערכתם השפעתה של הפחתת הריבית טרם מוצתה, וכיוון שהעלייה בציפיות לאינפלציה וסביבת הצמיחה אינם תומכים בשינוי סביבת הריבית, בפרט נוכח הסיכונים הנשקפים משוקי הנכסים ובהם שוק הדיור ושוק האג"ח הקונצרניות.

היום פירסם בנק ישראל חלקים מפרוטוקול ישיבות הוועדה המוניטארית שלו בה נקבע כי הריבית במשק באפריל תישאר ללא שינוי. מהפרוטוקול עולה כי לאחר שני מדדי מחירים חודשיים נמוכים מאוד, 0.9%- בינואר ו-0.7%- בפברואר, שבחלקם היו תוצאה של ירידת מחירי המים, החשמל והדלק, חזרו תחזיות החזאים לאינפלציה לשנה קדימה, כמו גם תחזית חטיבת המחקר של הבנק, אל תוך תחום יעד הממשלה, אינפלציה שנתית של 1%-3%, בקרבת הגבול התחתון של היעד.

בישיבת הוועדה העריכו חבריה כי מגמת תיסוף השקל שקדמה להפחתת הריבית בפברואר ל-0.1% נבלמה, ואף חל פיחות בשער החליפין הנומינלי האפקטיבי של השקל.

לדעת חברי הוועדה, מסתמנת עלייה מחודשת בפעילות ובמחירים בשוק הדיור המתבטאת במספר גבוה של עסקאות ובעליה בהיקפי המשכנתאות. עם זאת, הגידול המהותי במלאי הדירות, בשל העלייה בגמר הבניה, עליה שצפויה להתמיד בשנתיים הקרובות בשל התחלות הבנייה הגבוהות, צפוי לשמש ככוח נגדי ללחצים אפשריים לעליות מחירים. עוד צוין כי ב-2014 נרשמו 43.6 אלף התחלות בנייה, ומספר היחידות שבנייתן הסתיימה עמד על רמה גבוהה של 44.8 אלף יחידות דיור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker