השלטון המקומי דורש מהפכה בתמ"א 38: "היישום פרוע וברוטלי"

ארגוני השלטון המקומי דוחפים שינויים מרחיקי לכת, ובראשם הכפפת פרויקטי תמ"א 38 לתוכנית־על עירונית להתחדשות וביטול הפטור מהיטל השבחה ■ "אנשים לא יוכלו להמשיך לחיות ברחובות צרים ופקוקים שהועמסו עליהם דירות ללא פרופורציה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ארגוני השלטון המקומי, ובהם מרכז השלטון המקומי ופורום ה–15, יוזמים מהלך לשינוי פניה של תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים (תמ"א 38) - כעשור לאחר שזו החלה לפעול. הסיבה לכך, לטענתם, היא שבצורתה הנוכחית, יישום התוכנית פוגע קשות במרקם העירוני ובאיכות החיים של תושביה ומערער את יציבותן הכלכלית של הרשויות. זאת, בעוד שהמטרה הרשמית של התמ"א — חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה — דווקא אינה מושגת, עם פחות מ–5% מיחידות דיור בבניינים ישנים שעברו חיזוק בעקבותיה.

בנייר עמדה שהגישו הגופים, בדיונים הנערכים כיום במינהל התכנון בירושלים על התיקון הרביעי לתמ"א, מוצע כי מעתה יהיו שני מסלולים נפרדים. המסלול הראשון יתמקד בחיזוק יסודות הבניינים והוספת ממ"דים בלבד. מסלול זה לא יכלול תוספת זכויות בנייה.

המסלול השני יתמקד בהתחדשות עירונית, ובו תותר תוספת יחידות דיור — אך רק בכפוף לתוכנית התחדשות עירונית שתחויב כל אחת מהרשויות לתכנן עבור עצמה. במסלול זה יבוטל כמעט לחלוטין הפטור מהיטל ההשבחה שקיים כיום בפרויקטים מסוג זה, כדי לספק לרשויות מקורות תקציביים למימון בניית מבני ציבור, מוסדות חינוך, וכן שדרוג תשתיות מים וביוב, המתחייבים מהגידול המסיבי במספר יחידות הדיור הנגזר מיישומה של התמ"א.

"צריך לקרוא לילד בשמו - תמ"א 38 היא כבר מזמן לא תוכנית לחיזוק מבנים, היא תוכנית להתחדשות עירונית", קבע איתן אטיה, מנכ"ל ארגון פורום ה–15 המאגד את הערים העצמאיות.

לדברי אטיה, "אם זאת המטרה, צריך ליישם אותה מתוך התייחסות להיבט של התכנון העירוני. לעומת זאת, אם יימשך היישום הפרוע והברוטלי של היוזמה שאנחנו רואים כיום, זה יוביל לפגיעה קשה בערים ובסופו של דבר לכמישה שלהן. אנשים לא יוכלו להמשיך לחיות ברחובות צרים ופקוקים שהועמסו עליהם דירות ללא פרופורציה. לכן חשוב מאוד לקבוע פרוצדורה נכונה יותר, שתקדם התחדשות עירונית מצד אחד, אבל גם תיתן משקל לצרכים של העיר שמסביב לפרויקט מצד שני".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

העבודה על התיקון הרביעי לתמ"א 38 החלה לפני כחודש, ביוזמת שר הפנים היוצא גלעד ארדן, על ידי "ועדת עורכים" (כינוי לצוות מתכננים של תוכניות מתאר ארציות — נ"ב) בראשות האדריכלית רונית מזר. אתמול הוצגו בראשונה בפני הוועדה עקרונות התוכנית של השלטון המקומי על ידי מהנדס העיר תל אביב עודד גבולי, נציג פורום ה–15 בוועדה, ועל ידי מהנדס העיר נתניה, המכהן כיו"ר ארגון מהנדסי הערים, אבנר אקרמן. דיון נרחב יותר בעקרונות המוצעים ייערך בישיבתה הבאה של הוועדה הראשית, במאי.

"אנחנו חושבים שהתיקון הרביעי הוא הזדמנות מצוינת לתקן את מחלות הילדות של התמ"א", אמר אקרמן 
ל–TheMarker. "חשוב להדגיש שאנחנו לא קוראים לביטולה וברור לנו שהיא לא הולכת להיעלם, אבל אנחנו כן דורשים שיוכנסו בה שינויים שיאפשרו לנו לחיות אתה. אני חושב שזו שערורייה שיש תוכנית מאושרת עם כל כך הרבה השלכות על אופי הבינוי העירוני, מבלי שפעם אחת ישבו עם מהנדסי הערים ובדקו מה זה עושה לעיר. לכן אנחנו דורשים לחזור לערים שמתפתחות על פי תכנון ולא על פי שוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker