אחד המקומות הפופולריים ביותר להשקעה בישראל: הכירו את הבניין ששובר שיאים

ב-18 שנות קיומו של בית שיאים בבאר שבע בוצעו בבניין 100 עסקות נדל"ן, משכירי הדירות בו נהנים מתשואה של 4.5% - 5% בשנה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מי שרוצה ללמוד מה קרה למחירי הדירות בבאר שבע בעשור האחרון, מוזמן לעקוב אחרי בית שיאים, מגדל מגורים בן 18 קומות מעל לקומות חניה ומסחר.

המגדל הוקם ב-1996 ומתנשא מעל ללשכת הגיוס, ברחוב יד ושם 24, על גבול שכונה ג'. לא פחות מ–100 עסקות נדל"ן נרשמו בו ב–18 השנים האחרונות - יותר מחמש עסקות בממוצע בשנה. לא פעם אירע שדירה אחת החליפה יותר מיד אחת באותה שנה. לכן, ניתן להסתכל על המגדל הזה כעל תמצות של המתרחש בשוק הנדל"ן להשקעות בבאר שבע כולה.

השקעות בבאר שבע אינן דבר חדש - ובית שיאים הוא דוגמה טובה לכך. המגדל הוקם על ידי חברת שיאים חדשים שבבעלות הקבלן יצחק בן עמי, כחלק מקומפלקס משולב של מבנה בן תשע קומות - שמשמש לדיור מוגן, ושבשלב מאוחר יותר נמכר לחברת אלמוג כ.ד.א.י, שהעניקה לו את השם "בית אלמוג" - ושל המגדל בן 18 הקומות, שנבנה על מגרש של 2.9 דונמים. המגדל יועד מלכתחילה על ידי החברה היזמית לדירות סטודנטים. התוכנית דיברה על 216 דירות, ששטחן לא יעלה על 40 מ"ר כל אחת.

צילום: אליהו הרשקוביץ

"המגדל הזה, שתוכנן בשיתוף פעולה עם העירייה, היה הראשון שחצה את רף ה–20 קומות בבאר שבע, ביחד עם מגדל שהוקם באזור אחר בעיר, שנקרא 'מגדל ספיר'", מספרת מתכננת הבניין, האדריכלית אריקה לאוב. "החשיבה שעמדה בבסיסו היתה שיש לצופף את הבנייה ולהגדיל את מספר הקומות, עקב השטח הקטן יחסית של המגרש". כך, הבניין כולל חניונים תת־קרקעיים וקומה מסחרית, שבה פועלים בין היתר חנות מינימרקט, חנות מחשבים ואף מספרה.

המגדל כולל כמה סוגי דירות: דירות של  1 - 3 חדרים, בהן דירות סטודיו של 24–26 מ"ר ודירות פינתיות של 36 מ"ר. בכל קומה יש 12 דירות. הקמת הבניין הושלמה ב-1998, אבל במהלך הבנייה נקלעה חברת שיאים חדשים לקשיים - מה שגרר התפשרות על חומרי גמר. "חומרי הגמר היו אמורים להיות טובים ועמידים יותר, וכמו לכל אדריכל היו לי תוכניות לגבי הגימורים, אבל בסוף נאלצתי להתפשר", מספרת לאוב. מצבה של החברה המשיך להידרדר, ובהמשך חדלה לפעול תחת בן עמי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הבניין הניב למשקיעים תשואה 
של כ-20% בשנה האחרונה

צילום: אליהו הרשקוביץ

בניגוד למגדלים אחרים שעברו את העשור הראשון לחייהם, ושמצבם התחזוקתי מידרדר והולך, בית שיאים נראה טוב לגילו. הוא גם משרת בצורה טובה יותר את השוכרים, שרובם סטודנטים, לעומת דירות רגילות. באתר האינטרנט הייעודי שמספר על הבניין הזה מפורטות מעלותיו: "שער כניסה עם קודן, מכולת בתוך הבניין, לובי מושקע, חדר כביסה, חניה תת־קרקעית של הבניין וארבע מעליות. אזור מעולה, מרחק הליכה לאוניברסיטה, קרוב למרכז העיר ולקרית הממשלה".

מכל מקום, מעקב אחרי שוק הדירות הפנימי של הבניין מעלה כי בסוף שנות ה-90 הגיעו מחירי הדירות החדשות לשיא של אותם ימים. מחיריהן של דירות 2 חדרים בבניין עלו אז לרמות של 250 אלף שקל ומעלה, והגיעו לשיאם ב-1999, עם מחיר ממוצע של 274 אלף שקל - שיא שנשבר רק 13 שנים לאחר מכן.

החל משנת 2000 נקלע שוק הנדל"ן בבאר שבע למשבר כבד, שגרם לירידות של עשרות אחוזים במחירי הדירות בעיר. בבית שיאים הדבר בא לידי ביטוי בירידה של כמעט 40% במחיריהן של דירות 2 חדרים, לשפל של 171 אלף שקל ב-2007. ואולם לקראת סוף העשור שעבר, השתנתה המגמה לחלוטין ומחירי הדירות במגדל, כמו גם בבאר שבע כולה, רשמו עלייה מרשימה.

ב-2012 חצה המחיר הממוצע של הדירות את השיא הישן מ-1999, ובשנה שעברה הוא הגיע כבר לשיא של 366 אלף שקל - פי 2.1 ממחיר השפל של 2007. עם זאת, מתווכים מקומיים מדווחים כי בבניין מתבצעות גם עסקות גבוהות בהרבה, במיוחד בדירות הגדולות יותר.

לא רק המחירים בבית שיאים משקפים את מה שקורה בשוק ההשקעות בבאר שבע. גם מספר העסקות השנתיות בבניין מעיד על הדינמיקה של השנים האחרונות: בעוד שב-2008 נרשמו בו ארבע עסקות בלבד, ב-2009 המספר כמעט שולש ל–11, ומאז המגדל כמרקחה, ומספר גדול מאוד של עסקות מבוצעות בו מדי שנה. השיא הושג ב–2013 שבה נרשמו בבניין 17 עסקות. שנה זו היתה גם שנת שיא מבחינת מספר העסקות השנתי ברמה כלל־ארצית (כ–114 אלף).

ומה מבחינת משקיעים? "יש ביקושים טובים לבניין, ודירות גדולות בו יכולות להימכר כיום ב–500–520 אלף שקל", אומר המתווך יהודה אמיר מתיווך ברק. "הבניין שמור, רוב האוכלוסייה שם סטודנטים והיתר רווקים או גרושים".

מה לגבי עלויות ניהול ואחזקה בבניין?

אמיר: "הבניין מנוהל על ידי חברת ניהול, והעלויות מגיעות לכ–180 שקל בחודש. העלויות משולמות בדרך כלל על ידי בעל הבית לחברת הניהול, ולאחר מכן הוא גובה אותן מהשוכר באמצעות הכללתן בשכר הדירה. לעתים מעדיפים הצדדים שהשוכר ישלם את עלויות האחזקה בעצמו".

שכר הדירה עבור דירות הסטודיו הקטנות בבית שיאים מגיע ל- 1,300 - 1,400 שקל בחודש, ועבור דירות 2 - 3 חדרים - 1,800 שקל בחודש. משכירי הדירות נהנים מתשואות של 4.5% - 5% בשנה, שאולי עלולות לאכזב את מי שמכיר את באר שבע מלפני שבע־שמונה שנים - אבל במצב הנוכחי הן נחשבות גבוהות מאוד. ואכן, המשקיעים מוסיפים לנהור למגדל ההשקעות.

מה צפוי למחירי הדירות בבית שיאים? לדברי מתווכים, משקיעים ממשיכים לנהור אליו, בדיוק כמו שנוהרים לדירות בשכונות ג' וד' בבאר שבע. באין אלטרנטיבה טובה יותר להשקעה, המשקיעים מוכנים להסתפק בתשואות שוטפות נמוכות יותר - אבל יחד עם עליות המחירים השנתיות, הם הגיעו בשנה האחרונה לתשואה כוללת של כ-20%. אין הרבה מקומות שבהם יכלו המשקיעים לקבל תשואה גבוהה יותר.

צילום: אליהו הרשקוביץ

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker