הסופרטנקר שלא המריא: מה באמת עשו הח"כים כדי להקל על מצוקת הדיור

הח"כים לא הפסיקו לדבר עליו, המפלגות מבטיחות לפתור אותו בקדנציה הבאה ואפילו ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה בשבוע שעבר שלא טיפל בו מספיק ■ בעזרת המשמר החברתי בדקנו כיצד הצביעו המפלגות המרכזיות בהצעות חוק בנושא משבר הדיור בכנסת האחרונה

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי

משבר הדיור היה אחד הנושאים המרכזיים על הפרק בממשלה האחרונה. ברגעיה האחרונים לקראת הבחירות ובעקבות דו"ח המבקר - גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה כי מדובר בנושא שהוא לא מספיק טיפל בו. בעזרת המשמר החברתי, בדקנו איך הצביעו המפלגות המרכזיות בהצעות החוק הבולטות בנושא הדיור - שעלו להצבעה בכנסת היוצאת.

רפורמת הפרגולות:
לא עונה על היעדים

הצעת החוק לקידום הרפורמה שכונתה "רפורמת הפרגולות", לא היתה אלא חוק תכנון ובנייה חדש. היוזמה נולדה לאחר שנוסח קודם, שכונה "רפורמת המרפסות" ירד מעל הפרק. ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, פיתחה תחת שר הפנים לשעבר אלי ישי, ואחר כך תחת השר לשעבר גדעון סער, את הרפורמה שלה שמתיימרת להגדיל את סמכויות התכנון של ועדות התכנון המקומיות, לבטל את הצורך בהוצאת היתרי בנייה עבור אלמנטים כמו פרגולות, דודי שמש, מכולות, מחסנים וגדרות, ולחייב את המדינה בקביעת יעדים ליצירת דיור בר־השגה ולתקצובם.

שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, ושר השיכון, אורי אריאלצילום: עופר וקנין

ואולם, לא מעט טענות נגדיות הושמעו כלפי החוק, שלפיהן בפועל הוא דווקא יקטין את סמכויות הוועדות המקומיות, יגדיל את הביורוקרטיה, ובסופו של דבר לא יענה על היעדים שהועידו לו יוזמיו במשרד הפנים.

סטטוס: ההצעה אושרה

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חוק הותמ"ל: פתרון לטווח ארוך, ולא מיידי

חוק נוסף לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור, המוכר יותר בכינויו "חוק הותמ"ל", יזם יאיר לפיד כשר אוצר. על פי החוק שאושר, הוקם גוף תכנון ארצי חדש - הוועדה לקידום מתחמים מועדפים (ותמ"ל), שפועל בסדר זמנים מקוצר על מנת להביא לאישור מהיר של תוכניות בנייה למגורים בהיקף גבוה.

מטרותיו של החוק, כפי שהוגדרו, היו הגדלת היצע יחידות הדיור, יצירת היצע דיור להשכרה לטווח ארוך וכן יצירת היצע דיור להשכרה במחיר מופחת. אך הביקורת על החוק היתה רבה, והושמעו טענות שלפיהן מדובר בוועדה דרקונית, שכמעט ולא ניתן להתנגד לקביעותיה. מצד שני, התוכניות שהיא מאשרת הן לטווח ארוך, בעוד שבעיות היצע הדיור מחייבות פתרון מיידי.

סטטוס: ההצעה אושרה

חוק מע"מ 0%: 
ממתין לכנסת הבאה

חוק מע"מ 0% היה חוק הדגל של יאיר לפיד. החוק קבע כי זוגות צעירים שירכשו דירות חדשות במגבלות מחיר מסוימות, יזכו להקלה בצורה של ביטול הצורך להוסיף מע"מ למחירן. מטרת החוק היתה להקל על זוגות צעירים לרכוש דירות, ואולם, החוק זכה לביקורת קשה מכל הכיוונים.

כלכלנים התריעו כי החוק יגרום לעלייה בביקושים לדירות וילחץ להעלאת מחירים. כמו כן, נמצא כי עלותו למשק היא כ–3 מיליארד שקל בשנה, ובמהלך קידום החוק לא נמצאו לו המקורות הכספיים למימושו.

סטטוס: ההצעה נתקעה אחרי קריאה ראשונה, וניתן לקדמה בכנסת הבאה

קיצור הפטור מארנונה: ספג ביקורת משפטית

החוק לקיצור תקופת הפטור מארנונה לבניין שנהרס או ניזוק, נולד כיוזמה של כמה חברי כנסת מסיעות שונות - ובהם סתיו שפיר (המחנה הציוני), מירי רגב (הליכוד) ובועז טופורובסקי (יש עתיד). מטרתו היתה ללחוץ על בעלי דירות ריקות לאייש אותן בדיירים - או למכור אותן.

כיום, בעלי מבנים נטושים או שאינם ראויים למגורים מקבלים פטור מתשלומי ארנונה לשלוש שנים, ולאחר מכן משלמים במשך חמש שנים ארנונה מופחתת. החוק הציע לקצר את הפטור האוטומטי שניתן לשלוש שנים, לשנה אחת בלבד - ולקבוע כי לאחר שנת פטור זו, בעליו של מבנה הרוס או נטוש יחויב בסכום הארנונה המרבי, ולשר הפנים תהיה הסמכות לקבוע את המקרים המיוחדים שבהם יינתן הפטור מעבר לשנה אחת בלבד. הביקורת על החוק היתה בעיקרה משפטית וקניינית.

סטטוס: ההצעה עברה טרומית, אך לא ניתן לקדמה 
בכנסת הבאה

חוק הדיור הציבורי: מכירת חיסול לדירות

התיקון השישי לחוק הדיור הציבורי קובע כי הממשלה תחדש מכירת דירות ששייכות למאגר הדיור הציבורי בהנחה לאלה שמתגוררים בדיור ציבורי. ואולם, החוק קובע כי במקרה של מכירת דירות בדיור הציבורי, המדינה מחויבת להשתמש בהכנסות לרכישת דירות חדשות עבור הדיור הציבורי בלבד.

התיקון קבע כי ניתן יהיה להשתמש בהכנסות גם לצורך שיפוץ דירות ציבוריות, ולסיוע בשכר דירה לזכאים. עיקר הביקורת לתיקון היתה שמדובר בחיסול הדרגתי של מלאי הדירות בדיור הציבורי - שממילא מדולדל ואינו מספק את הצורך הציבורי.

סטטוס: ההצעה נתקעה אחרי קריאה ראשונה

חוק הוד"לים: הרבה ביקורת, מעט תועלת

הוד"ל היא ועדת נתניהו להגדלת היצע הדיור, במה שהוא כינה אז "ועדות הסופרטנקר". וד"ל הן קיצור של ועדות לדיור לאומי שהוקמו ב–2011, שתפקידן לקדם במהירות תוכניות להקמת מתחמים של 200 יחידות דיור לפחות. הוועדות פועלות במסגרת הוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה, וקיומן הוארך עד לאמצע השנה.

לא מעט ביקורת הוטחה בוועדות האלה ואולם, דומה שהביקורת הקשה ביותר נמצאת בשורת התועלת הזניחה שלהן להמרצת התכנון - כפי שעולה מהדו"ח האחרון של מבקר המדינה. בשנה שעברה אישרו הוד"לים רק 7% מיחידות הדיור שאושרו, וכל זאת בשבע תוכניות, שמהוות פחות מ–1% מכלל התוכניות שטופלו בוועדות המחוזיות.

סטטוס: ההצעה אושרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker