תושבים עתרו לביטול תוכנית הדולפינריום בתל אביב: "לידתה נגועה במניעים זרים"

בעתירה שהוגשה נטען כי השיקולים העיקריים לבניית מגדלים בשטח גן הכובשים אינם תכנוניים, אלא כספיים - ונועדו לפצות יזם שמפר את החוק כבר כמה עשורים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

העמותה למען ישראל אקולוגית ותושבי שכונת הכובשים עתרו לפני כמה ימים לבית משפט המחוזי בתל אביב, בדרישה שיבטל את התוכניות שאושרו בדצמבר עבור מתחם הדולפינריום בתל אביב, יורה על הפקעת מקרקעי המתחם, או יאפשר לעותרים לערער על התוכנית למועצה הארצית לתכנון ובנייה.

העתירה הוגשה נגד שורה של גופים ואנשים: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, העומדת בראשה גילה אורון, עיריית תל אביב וועדת התכנון שלה, רשות מקרקעי ישראל וחברת השער לישראל, שבבעלות יוסף בוכמן.

"לידתה של התוכנית נגועה במניעים זרים של מימוש עסקת מקרקעין פסולה, תוך הטיית השיקולים התכנוניים הראויים", נכתב בעתירה שהגיש עו"ד עומר קריסטל. "התוכנית מהווה עסקה פסולה שנערכה שלא כדין ובהיעדר תשתית נורמטיבית, הקושרת באופן מלאכותי בין שני מתחמים ומעבירה נכסי ציבור בעלי ערך עליון וזכויות בניה בהיקף בלתי־סביר ובלתי־מידתי לידי יזם פרטי מבלי לשקול חלופות, בהיעדר בדיקת התשתית העובדתית הנדרשת לקבלת החלטה ותוך פגיעה קשה בציבור וגרימת נזק של מאות מיליוני שקלים לקופת המדינה".

מתחם הדולפינריום בתל אביבצילום: אבעד בר נס

בדצמבר אישרה הוועדה המחוזית את התוכנית לפינוי מתחם הדולפינריום, על שטח של כ-45 דונם. התוכנית כוללת את הריסת מבנה הדולפינריום, שכיום קוטע את קו הטיילת העירונית, והקמת מתחם מגורים, מלונאות ומסחר מעברו המזרחי של רחוב הרברט סמואל. בין היתר, מאפשרת התוכנית בנייה של שני מגדלים בני 28 קומות - אחד למגורים והשני למלונאות, ובניינים נוספים בני תשע קומות. ואולם הוועדה המחוזית דחתה את טבלת הזכויות שהגישו עיריית תל אביב ורשות מקרקעי ישראל, לפיה זכויות הבנייה המסיביות במקום יועברו לידי בוכמן כפיצוי על פינוי שטח הדולפינריום, והורתה על הכנת תוכנית איחוד וחלוקה חדשה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של תל אביב.

לטענת העותרים, מלכתחילה נעשה התכנון שלא מטעמים ענייניים, אלא מתוך רצון לשלם לבוכמן כדי שיפנה את השטח, ולכן, יש לבטל גם על התוכנית שאושרה, מכיוון שאינה סבירה. "מדובר בהיקף בינוי עתיר ממדים וחריג בהיקפו, הכולל תוספת של יותר מ-70 אלף מ"ר לבנייה על־קרקעית ובנוסף שטחים נרחבים נוספים לבנייה תת־קרקעית", נכתב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כיום משמש המקום, שבו נמצא גן הכובשים, כשטח הירוק האחרון שנותר לאורך קו החוף של תל אביב. לטענת העותרים, זה עשרות שנים פועל היזם בניגוד לייעודי הקרקע, כשמאז אמצע שנות ה-80 חדל המקום לשמש כדולפינריום, ומלבד עסקים הקשורים לחיי הלילה הפועלים בו, הוא "מפגע סביבתי חריג בהיקפו העומד בהזנחה מסוכנת, מבלי שהרשויות המוסמכות יצוו ויאכפו את הריסתו ופינויו. במקום לפעול להפקעת מקרקעי הדולפינריום, שכה נחוצים לצורכי ציבור, ולפעול לביטול חכירת היזם - באה לעולם התוכנית".

כדי לבסס את טענתם כי השיקולים בבסיס התוכנית שאושרה לא היו תכנוניים, אלא קנייניים, ונועדו לפצות בהון עתק יזם שבמשך עשרות שנים משתמש בקרקע שלא כדין, הציגו העותרים ציטוטים של אנשי הוועדה המחוזית מדיוניהם בתוכנית. כך למשל, בדיון שהתקיים ב-10 בנובמבר 2014, אמרה חברת הוועדה המחוזית הילה סירוטה כי "ההסכם הוא הבסיס לכל הסיפור הזה. אין הסכם - אין תוכנית". בנוסף, מהנדס העיר, עודד גבולי, הודה בדיון כי התוכנית אינה טובה, אך צפויה לספק לעירייה הכנסות רבות מהיטלי השבחה. "אני מוכן לבנות את פרויקט הדולפינריום כדי שאוכל לעשות כל מיני דברים בעיר שאני באמת רוצה", אמר.

לסיכום טענו העותרים כי "התוכנית קובעת כי הנגישות, הנוף לים והשטחים הפתוחים המובילים אליו שייכים לקומץ בעלי הון - ולא לציבור הרחב ולסביבה".

מעיריית תל אביב נמסר כי "כתב התביעה עדיין לא התקבל בעירייה. כשיתקבל, העירייה תלמד אותו ותגיב בבית המשפט".

עוד נמסר כי "התוכנית היא חלק מהמאמץ העירוני לפתוח את טיילת החוף, לכל אורכה, מהרצליה לבת ים. מדובר במאמץ נרחב, שכלל בינוי ופיתוח של חסמים רבים שהיו לאורך הטיילת. אנו מקווים שהתוכנית תסלול את הדרך להסרת מפגע הדולפינריום לשם פתיחת הטיילת לרווחת הציבור. ההסכם בין העירייה, מינהל מקרקעי ישראל והיזם עבר את כל האישורים וההליכים הראויים, כולל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וכמובן גורמי מנהל מקרקעי ישראל והעירייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker