מי אשם במשבר הדיור? הליכוד: הרצוג ולבני - הם היו שרי שיכון

בליכוד אומרים על משבר הדיור: "נתניהו היה הראשון לזהות" ■ המצע הכלכלי של הליכוד צפוי לכלול סייעת נוספת והקטנת הצפיפות בכיתות

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

מי אשם במשבר הדיור? מדברים שאמר אתמול בדיון פנימי בליכוד חבר הכנסת אופיר אקוניס, ושחושף הבוקר יהונתן ליס ב"הארץ", עולה כי בליכוד מתכוונים להאשים בין היתר את ראשי המחנה הציוני, ציפי לבני ויצחק הרצוג.

אקוניס ציין כי בשנים האחרונות ציפי לבני ויצחק הרצוג, ראשי המחנה הציוני, היו שרי הבינוי והשיכון וכמוהם גם אורי אריאל (הבית היהודי) ואריאל אטיאס (ש"ס) — כך שהאחריות לכשלון בהתמודדות עם עליית מחירי הדיור איננה רובצת לפתחה של מפלגתו. הרצוג אגב כיהן כשר השיכון 10 חודשים ב-2005, ולבני כמה חודשים ב-2004.

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, יפרסם הערב ב–18:00 דו"ח ביקורת שעוסק בהתנהלותן של שלוש הממשלות האחרונות בנושא הדיור. הדו"ח כולל, בין היתר, התייחסות למשרד ראש הממשלה, משרד הבינוי, מינהל התכנון במשרד הפנים ומינהל מקרקעי ישראל. לפי הערכות, הדו"ח ימתח ביקורת חריפה על ממשלות
אולמרט ונתניהו.

לבני והרצוגצילום: מוטי מילרוד

הדו"ח יתייחס לממשלת אולמרט (2006–2009) ולממשלות נתניהו השנייה (2009–2013) והשלישית (2013 ואילך). הדו"ח סוקר, בין היתר, את ההתפתחויות בשוק הדיור ואת פעולות הממשלה לנוכח עליית המחירים, ובוחן את ההתייחסות לדיור בר השגה ושכירות ארוכת טווח. במערכת הפוליטית ממתינים לפרסום הדו"ח, שצפוי לעורר תגובות סוערות.

משרד המבקר תיכנן לפרסם את הדו"ח במארס 2015, עוד לפני שהוחלט על הקדמת הבחירות. במשרד דחו את התביעות בליכוד לדחיית פרסום הדו"ח עד לאחר הבחירות — אך הקדימו להיום בערב את מועד הפרסום, שהיה אמור להיות בשבוע הבא.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

קו הגנה נוסף של הליכוד צפוי להיות "נתניהו היה הראשון לזהות". בראיון לגלי צה"ל אמר היום פרופ' אבי שמחון, יועץ לליכוד כיום ובעבר יועצו של יובל שטייניץ, כי נתניהו "היה הראשון לזהות" את המשבר. "ברור שהיה כשל מתמשך ארוך שנים בנושא הדיור. האם ראש הממשלה זיהה אותו? כן, הוא זיהה אותו מוקדם מאוד. האם נעשה מספיק על מנת לפתור את הבעיה? כנראה שלא".

על פי הפרסום ב"הארץ", במוקד הפגישה אתמול, בה נכחו מרבית השרים וחברי הכנסת של המפלגה, התקיים דיון על טיוטת התוכנית הכלכלית־חברתית שיזם הליכוד, בניסיון להוכיח שיש בידי ראש הממשלה יכולת להוריד את מחירי הדיור ולהיאבק בתוכניות שמציעים יריביו. כך, למשל, מתכוון הליכוד לעקר מתוכן את סיסמת הבחירות של המחנה הציוני — ״סייעת שלישית בגני הילדים או הוא״ — ולהבטיח שגם נתניהו יפעל להצבת סייעת נוספת בגני הילדים אחרי הבחירות. בנוסף, נתניהו צפוי להבטיח כי יקטין את הצפיפות בכיתות הלימוד לעד 32 תלמידים.

עיקרי התוכנית הכלכלית עוסקים, מטבע הדברים, בהוזלת מחירי הדיור. בין היתר, הליכוד יבטיח, לפי התוכנית, להחזיר מענקים של מאה אלף שקלים לרכישת דירה חדשה בפריפריה. כמו כן, המפלגה תפעל להגדלת היצע הדירות בשנה הקרובה ולהגדלת קצב התכנון וקצב הבניה. על פי התוכנית, היקף הבניה יעמוד על 60 אלף יחידות דיור ב-2015, וב-2016 התכנון הוא לבנות 80 אלף יחידות חדשות. במקביל תימשך העתקת בסיסי צה"ל מהמרכז לאזור הנגב, ותבוצע בניה מואצת של מאה אלף יחידות דיור חדשות בשטחם של הבסיסים הנטושים.

גם תוכנית "מחיר מטרה", למכירת דירות במחיר מוזל, שמקדם בימים אלה השר אורי אריאל, תשולב בתוכנית הליכוד. לעומת זאת, תוכנית מע"מ אפס השנויה במחלוקת, שקידם השר יאיר לפיד, הועלמה מהתוכנית כאילו לא עמדה בבסיס פעילותה של הממשלה בקדנציה הנוכחית. לבקשת כץ יוכנסו לתוכנית הליכוד גם שורה ארוכה של פרויקטים הנוגעים לתחבורה, בהם חיבור הפריפריה למרכז באמצעות רכבות והקמת הרכבת הקלה בגוש דן.

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker