המספרים המדהימים |

בכמה זינק מחיר הדירה שלכם מאז 2008?

יום לפני דו"ח מבקר המדינה בעניין מחירי הדיור, מפרסם השמאי הממשלתי את הנתונים - צפו בגרף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ערב פרסום של ממשלות אולמרט ונתניהו, פירסם היום השמאי הממשלתי את סקירתו הרבעונית. הנתונים אולי אינם מפתיעים, אך מוסיפים עוד מדד לחוסר המעש הממשלתי בתחום. כך, בעוד מדד המחירים לצרכן ב–2014 היה שלילי - מחירי הדירות המשיכו לעלות והוסיפו 5% בשנה שעברה, כאשר ברבעון הרביעי הם עלו ב–1.1%. מסיכום כלל הסקירות של השמאי הממשלתי בשש השנים האחרונות, עולה כי מאז הרבעון האחרון של 2008 ועד היום, בערים מרכזיות בישראל זינקו בשיעורים של 40% ויותר.

אמנם ברמה השנתית, ממצאי השמאי הממשלתי דומים לאלה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), שלפיהם עלה מדד מחירי הדירות ב–2014 ב–4.5%, אך השיטה שנוקט השמאי שונה לחלוטין מזו של הלמ"ס. בניגוד ללשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שבודקת את שוק הדירות בכלל המדינה ובכל גודלי הדירות, השמאי הממשלתי מתמקד בדירות בנות ארבעה חדרים בלבד וב–16 הערים שבהן בוצע מספר העסקות הגדול ביותר.

"נמצא כי דירות בנות ארבעה חדרים בבנייה רוויה הן המוצר השכיח בשוק הדירות העירוני הכללי, שלגביו קיימת שונות נמוכה יחסית, וסקירת מאות עסקות מאפשרת זיהוי מספק של ההשתנות במחיר. לפיכך, דירות אלה נבחרו לשמש אינדיקטור לרמת ההשתנות הכללית בשוק הדירות", מסביר השמאי הממשלתי.

עליית מחירים מסוף 2008 עד סוף 2014

תוצאות הסקירה מעידות כי ברבעון הרביעי של 2014 עלו מחירי הדירות בשיעור ממוצע של 1.1% לעומת הרבעון השלישי. אמנם זו לא עלייה דרמטית יחסית לעליות שאליהן הורגל שוק הנדל"ן בשנים האחרונות, ואולם היא בולטת על רקע הירידות במדד המחירים לצרכן. בנוסף, עלייה זאת החזירה את השוק לעליות של כ–1% בממוצע ברבעון — בדומה למגמה ברבעון הראשון והשני של 2014. ברבעון השלישי של אותה שנה, בשל הציפיה ליישום חוק מע"מ 0% על דירה ראשונה מקבלן שקידם שר האוצר דאז, יאיר לפיד, מחירי הדירות כמעט לא עלו.

ברבעון הרביעי של 2014 שבו המחירים לעלות, ובכמה מקומות הם מיצו את עיקר העליות השנתיות. כך, למשל, בבאר שבע, המחירים עלו ב–6% בכל 2014 וב–5% רק ברבעון הרביעי, למחיר ממוצע של 897 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים. בתל אביב לא נרשמה עלייה שנתית במחיר, ובשלושת הרבעונים הראשונים של השנה נרשמה אף ירידה קלה, אולם ברבעון האחרון של 2014 עלו המחירים ב–1% למחיר ממוצע של 2.734 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים — בדומה למחיר בסוף 2013.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בחיפה ירדו מחירי הדירות ברבעון האחרון של 2014 ב–3%, ובכל אותה שנה הם עלו ב–4%, ל–1.316 מיליון שקל. בירושלים, לעומת זאת, נרשמה עליית מחירים שנתית של 7%, לרמת מחיר של 1.876 מיליון שקל, ואולם ברמה הרבעונית ירדו מחירי דירות ארבעה חדרים בעיר ב–3%.

הטיפול בתחום הדיור נעצר

השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, כותב בסקירה כי "בשמונת החודשים הראשונים של 2014 ניכרה ציפייה של הציבור ליישום צעדי הממשלה לטיפול במחירי הדיור (תוכניות מחיר מטרה, מע"מ 0% ונוספות). אך במהלך הרבעון הנסקר חלו תמורות בעלות השפעה עמוקה על שוק הדיור: הממשלה התפטרה, הכנסת התפזרה, בוטל חוק מע"מ 0% ובעקבות כך הוקפא קידום שלל התוכניות והצעדים ונעצר הטיפול בתחום".

מחירי הדיור לפי ישוב

לדברי אלדרוטי, "רוכשי הדירות שהמתינו להטבות שהיו אמורות להתקבל מיישום חוק מע"מ 0% ויתר התוכניות, החלו לאבד אמון בצעדי הממשלה להפחתת מחירי הדיור. מגמה זו החלה כבר במהלך הרבעון הקודם, והתעצמה ברבעון זה שבו הגדיל הציבור באופן משמעותי את כמות הדירות שרכש".  

ואולם, עליית המחירים היא תופעה מתמשכת, ועל כן יש לבחון אותה שנים לאחור — בדיוק כפי שעשה מבקר המדינה. יש לבדוק את התנהלות הממשלות מסוף 2008 עד סוף 2014. לקראת סוף 2008, החליטה הממשלה בראשות אהוד אולמרט על הקפאת התכנון במרכז, לנוכח נתונים שהתקבלו אז, שלפיהם כבר באותה תקופה המרכז מיצה את מכסת התושבים שייעדה לו תוכנית המתאר הארצית תמ"א 35. צעד זה ייכלל, ככל הנראה, בדו"ח המבקר.

באותו זמן, מחירי דירות ארבעה חדרים בבאר שבע הגיעו ל–494 אלף שקל. שוק הדירות בעיר עמד אז בצל של משבר כבד, שהחל בסוף העשור הקודם, ושהביא לירידת מחירי הדירות ב–30%–40%. אך מאז 2008 המחירים בעיר המריאו בכ–82%, ל–897 אלף שקל.

בחיפה, דירת ארבעה חדרים עלתה ברבעון האחרון של 2008 כ–743 אלף שקל בלבד, אך כיום מחירה מגיע ל–1.316 מיליון שקל. בסוף 2008 שוק הדירות באשקלון היה רדום, ומחירי דירות ארבעה חדרים שם הגיעו ל–558 אלף שקל. כיום הם התייצבו על 947 אלף שקל — עלייה של 70%.

מחירי הדירות בערי המרכז עלו בשיעורים נמוכים בהרבה, שהגיעו ל–40%–50%, ואולם מסיבה פשוטה: תהליך העלייה החל עוד ב–2005, בעוד שבפריפריה העלייה החלה רק ב–2007–2008.

"פקידים חסרי ניסיון"

יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס, מסר בתגובה לדו"ח השמאי הממשלתי כי "הפוליטיקאים ממשיכים להבטיח והציבור ימשיך לשלם. מי שהקשיב להבטחות הממשלה בשנה החולפת, הפסיד בממוצע עוד 65 אלף שקל. מרבית המחכים הפסידו הרבה יותר כי רוכשים כיום דירות יקרות יותר. רק בשביל לסבר את האוזן, הנזק הממוצע שנגרם לכ–30 אלף משפחות ש'ישבו על הגדר' נאמד בזהירות ב–2 מיליארד שקל. כיום הן כבר ישלמו מחירים גבוהים בהרבה וב–2015 ישלמו עוד יותר.

"אני ממליץ למי שייבחר לראש הממשלה הבא למנות סוף סוף איש מקצוע, בדומה לנהוג בארה"ב, ולא עוד פוליטיקאי, שמוצלח ומלא כוונות טובות ככל שיהיה, יידרשו לו שנתיים לפחות להבין היטב את תחלואי שוק הנדל"ן הישראלי. אישיות כזו גם תדע היטב שלא כדאי לפזר הבטחות ללא כיסוי. אולי היא תצליח להפוך את שוק הנדל"ן מ'בית קברות' לפוליטיקאים שאפתנים, למשהו שגם עם ישראל יוכל להתחיל להנות ממנו".

צילום: דניאל בר און

ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, אמר כי "הדירות החדשות נהפכו בשנים האחרונות לכספומט של ממשלות ישראל, על חשבון מעמד הביניים. למרות ההצהרות החוזרות ונשנות בדבר הרצון להפחית את מחירי הדירות, הרי שדירה חדשה מגלמת בתוכה הכנסות גבוהות מאוד למדינה, כך שהורדת המחירים מנוגדת לאינטרסים שלה.

"במחירה של דירה חדשה מגולמים מחיר הקרקע שמקבלת רשות מקרקעי ישראל, שרק עלה בשנים האחרונות; היטלי פיתוח מופרזים שעוברים לרשויות המקומיות ומממנים לא רק את בניית הכבישים והמדרכות אלא גם את הקמת מוסדות הציבור בשכונה; אגרות והיטלים לרשויות; מסים על חברות הביצוע והחברות היזמיות כמו מיסוי על עובדים זרים ומיסוי ומכסים על חומרי הבניין ועוד ועוד. זו מערכת רב־שכבתית של מסים שמגיעה עד לכ–60% ממחיר הדירה הסופי.

"לצד האינטרס הכספי של המדינה, הרי שממשלות ישראל נכשלו בהתמודדות עם הביורוקרטיה בענף הבנייה. למרות ההבנה שבאמצעות הגדלת מלאי הדירות ניתן להוריד את המחירים, אין שיפור בזמן הנדרש לאשר פרויקט חדש, בין אם מדובר בקידום תוכנית ובין אם מדובר בקבלת היתר בנייה לתוכנית שכבר אושרה".

אריה בר, שהיה מנכ"ל משרד הבינוי בזמן שאריאל שרון היה השר במשרד (1990–1992), וכיום יזם נדל"ן: "הכישלון המרכזי של הממשלה הזו וקודמתה בתחום הדיור נבע מזה שחברי הממשלה לא הבינו שהנושא זקוק לטיפול כולל כדי להביא לפתרון. הממשלות הללו חשבו כי הפתרון היחיד הוא שיווק של קרקעות כדי להגדיל את ההיצע. זה נכון אבל לא די בכך. לצערי הרב, בשנים האחרונות התחלפה הפקידות, והפקידים החדשים הם חסרי ניסיון, כמו גם השרים המכהנים בתחומים הללו. ולא רק שהם חסרי ניסיון, אלא שהם גם לא רוצים או מוכנים לשמוע למומחים בתחום. הניסיונות שלי לדבר עם אותם גורמים רלוונטים עלו בתוהו".

כחלון: לפיד אשם

יו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, אמר כי לפיד הוא האחראי העיקרי לעליית מחירי הדיור בשנתיים האחרונות: "לפיד קיבל הכל. גם 19 מנדטים, גם את האוצר וגם את ראשות קבינט הדיור. זה היה בידיים שלו. נתניהו טעה כשנתן לפוליטיקאי חסר ניסיון את הטיפול במשבר לאומי. זה היה הימור מסוכן שכולנו משלמים עליו. לפיד קיבל את ההובלה ולא סיפק את הסחורה. מחירי הדיור עלו בתקופתו ב–17%, שהם קנס של 160 אלף שקל לכל זוג צעיר. לפיד סיפק אפס פתרונות ורק כותרות בעיתון. מדובר בפספוס בקנה מידה היסטורי".

משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

כחלון התייחס גם לדו"ח מחדלי הדיור של מבקר המדינה שיפורסם השבוע, ואמר: "אני קורא לקבל את המלצות דוח המבקר וליישמן. ההישג הנדרש הוא הצפת השוק והגברת ההיצע. אנחנו היחידים שמטפלים בכשל המבני ודורשים לרכז את כל הסמכויות במקום אחד תחת אחריותי במשרד האוצר כדי לייצר פעם אחת ולתמיד פתרון דרמטי בהיקף ההיצע של מאות אלפי דירות חדשות בשוק".

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי "בימים אלה יוצא דו"ח מבקר מדינה ביחס למחדלי הדיור בשנים האחרונות. אני קורא לו לבדוק את המחדל הגדול ביותר: בשנתיים האחרונות מדינת ישראל היא בת ערובה לגחמה של שר האוצר לפיד, של מע"מ 0% שהקפיא את את כל שוק הדיור, בעוד ששר הבינוי, אורי אריאל, הולך ובונה בתים בכל רחבי במדינה".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) אמרה בתגובה לעליית מחירי הדיור ב–2014 כי "אזרחי ישראל לא זקוקים לדוחות רשמיים כדי לדעת שנתניהו מתעלם מהבעיה הקריטית ביותר לחייהם — הם רק צריכים להציץ בארנק. 2 מיליון שוכרי דירות בישראל שנאלצים לעבור שלוש דירות בשלוש שנים כי מעלים להם את מחירי השכירות בלי הפסקה, מאות אלפי משפחות צעירות שאין להן כסף לשלוח את הילד לחוג כי הן שמות את כל המשכורת בצד בשביל לחסוך לדירה המיוחלת".

שפיר הוסיפה כי" שנתיים עברו מאז הבטיחו לנו שבאו לשנות ושהמירוץ לדירה נגמר ממש תיכף. ומה קרה מאז? כלום. ביבי־בנט־לפיד היו עסוקים כל כך במלחמות אגו וקרדיט על מי עושה מסיבת עיתונאים גדולה יותר סביב משבר הדיור, שהם פשוט שכחו לגמרי מהמשבר עצמו ואת התוצאות המצערות אנחנו מרגישים בכיס ורואים את המספרים״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker