הליכוד לחץ - ומבקר המדינה יפרסם כבר השבוע את הדו"ח על עליית מחירי הנדל"ן

בסוף השבוע תוכנן במשרד מבקר המדינה לפרסם את הדו"ח בשבוע הבא אבל הוחלט לשקול שוב את מועד הפרסום בגלל נאום נתניהו בארה"ב

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, יפרסם השבוע את דו"ח הביקורת על עליית מחירי הנדל"ן. במשרד המבקר נערכים לפרסומו כבר באמצע השבוע.

בסוף השבוע תוכנן במשרד מבקר המדינה לפרסם את הדו"ח בשבוע הבא, תחילת מארס 2015, אבל הוחלט לשקול שוב את מועד הפרסום בגלל נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי - מהלך שהיה עשוי להסיט את תשומת הלב הציבורית לדו"ח.

גורמים פוליטיים מעריכים שהקדמת פרסום הדו"ח נועדה בין היתר להדוף את תביעות הליכוד לדחות את פרסום הדו"ח עד לאחר הבחירות. פרסומו של הדו"ח השבוע יהיה כ-3 שבועות לפני הבחירות.

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד בירך על החלטת מבקר המדינה לפרסם דו"ח מיוחד על נושא הדיור. לדבריו, "הדו"ח צריך להתפרסם, ונתניהו יודע היטב למה הוא מנסה למנוע את פרסומו. הציבור צריך לדעת עם מה היינו צריכים להתמודד בשנה ושמונה חודשים האחרונים, ומי אשם בעליית המחירים המטורפת הזו. במשך שנה ושמונה חודשים נאבקנו במשבר הדיור, מול ראש ממשלה שניסה כל הזמן לתקוע לנו מקלות בגלגלים. ההזנחה של נתניהו גרמה לעליית מחירים של יותר מ-80% במחירי הדירות והמבקר צריך לבדוק לא רק את עליית המחירים הזו, אלא גם למה נתניהו עשה הכל כדי להפריע לנו להוריד את המחירים".

משה כחלון, יו"ר מפלגת כולנו, אמר היום בסיור בבית החולים זיו בצפת כי "דו"ח המבקר בעניין הדיור הוא מהדוחות החשובים שהתפרסמו בשנים האחרונות. זהו מחדל עצום של שנים, השנתיים האחרונות הן הבולטות שבהן. הדו"ח הזה יכול לשנות את חייהם של הרבה מאוד זוגות צעירים והרבה משפחות. הבעיות ידועות לצערי אבל המבקר צריך לחשוף אותן לציבור. לזוגות הצעירים אין זמן לחכות לאחרי הבחירות, בינתיים הם צריכים לגור בבית ולהתחיל את החיים. לכן הדוח הזה חיוני וחשוב ואם נדע ליישם אותו נכון נשנה כאן את חייהם של הרבה מאוד אנשים במדינת ישראל".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כחלון הוסיף כי "אני לא איש של ועדות חקירה, אני חושב שצריך לעבוד ולא להקים ועדות אבל במקרה הזה צריך גוף שיבדוק את זה לעומק, זה הרבה מעבר לרשלנות של הממשלה האחרונה. זה מעבר לגלגול אחריות: לפיד אומר שזה ביבי וביבי אומר שזה אולמרט והם מכדררים את האחריות כמו במגרש כדורגל. יש כאן משהו יותר עמוק שצריך לבדוק. במקרה הזה צריכה להיות בדיקה מעמיקה של מה קרה עם זה".

ח"כ יצחק הרצוג, יו"ר המחנה הציוני, אמר היום כי "כל אחד שרוצה בית בישראל יודע את מה שיהיה כתוב בדוח שנתניהו רוצה לקבור כדי להסתיר את כישלונו מהציבור. משבר הדיור ועליית המחירים מסכנים את המשק הישראלי כולו. אנחנו כבר יודעים שביבי לא עשה כלום. כלום בתכנון. כלום בשיווק. כלום בדיור. ביבי כלום - כישלון אחד גדול. ואני רוצה לדעת: את מי נתניהו יאשים הפעם?! ביבי, נכשלת! הביתה. הוא בורח מאחריות ואני לוקח אותה והבית שלכם הוא האחריות שלנו!"

במסיבת עיתונאים שנערכה היום בתל אביב לכבוד השקת הקמפיין ברוסית של המחנה הציוני", הוסיף הרצוג: "אנחנו ניתן פתרונות בדיור הציבורי, ביצירת דיור בר השגה, בדאגה לשכירות הוגנת וניצור לכל אזרח ומשפחה בישראל אפשרות אמתית לבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker