המדד במשק אמנם שלילי - אך מחירי הדירות עלו גם ב-2014

מדד מחירי הדירות ממחיש את אפס המעשה של הממשלה בנושא

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

על רקע המדד השלילי - מינוס 0.9% בינואר, מעניין לבחון מה קרה למחירי הדירות. אך מדד המחירים לצרכן אינו כולל מחירי דירות - וזו אחת הביקורות המרכזיות נגדו. לכן, בנתונים שפירסמה היום הלמ"ס אין התייחסות למחירי הדירות בינואר.

עם זאת, ניתן לבחון את מדד מחירי הדירות ב-2014 - ומדד זה ממחיש את אפס המעשה של הממשלה בנושא, שבמקום לטפל בבעיות הדיור קידמה רעיונות לא יעילים - ששיאם היה חוק מע"מ 0%. התוצאה היתה שבעוד שמדד המחירים לצרכן ב-2014 ירד ב–0.2%, מדד מחירי הדירות המשיך בשלו ורשם עלייה של 4.5%.

אמנם העלייה במדד מחירי הדירות היתה מתונה לעומת 2013 ואחת הנמוכות בשבע השנים האחרונות, אך בהתייחס למדד המחירים לצרכן השלילי - מדובר בנתון שרק מבליט את חומרת הבעיה. רק ב–2012 נרשמה עליית מחירים קטנה יותר מאשר בשנה שעברה - ואז שוק הדירות היה נתון תחת הרושם של המחאה החברתית מ-2011.

על פי נתוני הלמ"ס שפורסמו היום, בנובמבר-דצמבר 2014 עלו מחירי הדירות בשיעור של 0.2% לעומת אוקטובר־נובמבר. מחיר דירה ממוצעת שנרכשה ברבעון האחרון של 2014 היה 1.353 מיליון שקל, עלייה של 2% לעומת מחירי הדירות שנרכשו ברבעון השלישי - ביטוי לחזרה של הציבור לרכוש דירות בעקבות התמסמסות חוק מע"מ 0%. יחסית לרבעון האחרון של שנה קודמת, מחיר עסקה ממוצעת קפץ  בכ-8.5%.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker