גרסת כחלון לפתרון משבר הדיור: "נעביר קרקעות לרשויות וליזמים - אך לא לטייקונים"

ראש "מפלגת כולנו": נפרק את מינהל מקרקעי ישראל, לא נאפשר העברה של מעל איקס אחוזים לגורם אחד ■ "עם 19 מנדטים ומשרד האוצר שלנו, נשנה את המציאות הכלכלית בישראל"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ראש מפלגת "כולנו" משה כחלון הציג הבוקר את תוכניתו לפתרון משבר הדיור במסיבת עיתונאים בכפר המכביה. עיקרי התוכנית: ריכוז רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון תחת שר אחד, פירוק מינהל מקרקעי ישראל וביזור קרקעותיו בין נספר רב של ידיים – בהם רשויות מקומיות וחברות פרטיות שיהיו ממונות על המשך התכנון.

"נעביר קרקעות לרשויות וליזמים, אך לא לטייקונים. לא נאפשר העברה של מעל איקס אחוזים לגורם אחד, לא נהפוך מונופול ציבורי לפרטי. לא נאפשר לגורמים הללו לספסר בקרקע. מי שיקנה קרקע יהיה מחויב בפרק זמן לבנות ויהיו קנסות כבדים למי שישב על הקרקע. הוא יהיה מחוייב לבנות", ציין כחלון.

משה כחלון בכפר המכביהצילום: מוטי מילרוד

"אנחנו במצב חירום, זה לא מצב נורמאלי. אנחנו חוצים את ה-150 וה-160 משכורות. ישבנו עם מיטב המומחים מעל שנה, ושמענו את אנשי הכספים, השיווק והפיננסים. בנינו תוכנית מסודרת, ישימה. היא לא קלה".

"הבעיה לא נפתרת - אלא רק מתפתחת"

כחלון המשיך להציג את התוכנית תוך שהוא מותח ביקורת על התנהלות השלטון בנושא הדיור. "זה לא במקרה שהבעיה לא נפתרת אלא רק מתפתחת. אין מנהיגות אמיצה שמוכנה להתמודד עם הבעיה. זה מהמשברים הבודדים שלא תלוי באיומים חיצוניים. כן דאעש לא דאעש, וושינגטון – אין קשר. זה משבר שאפשר לפתור בהחלטה - לא בלילה אחד, אבל אפשר לפתור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"מונופול מינהל מקרקעי ישראל זו המכונה הכי משומנת שהצליחו להמציא כדי להעביר כסף מהציבור לממשלה, או לטייקונים כשהמחירים מטפסים". בהציגו את עיקרי התוכנית ציין כחלון כי "על מנת לפרק את המינהל הוא צריך להיות תחת משרד האוצר. עם 19 מנדטים ומשרד האוצר שלנו, נשנה את המציאות הכלכלית בישראל".

"ממשלת נתניהו לפיד ישבה בשנתיים האחרונות ולא טיפלה בבעיות האמיתיות. במקום שיירדו המחירים, הם עלו ב-16% בשנתיים, זה 150-160 אלף שקלים. זה כישלון חרוץ. אף אחד שלא יגלגל את זה על ראש הממשלה הקודם. זה אתם".

"אנחנו וילדינו משעבדים את עצמנו. משועבדים לדירה, וזה מעגל שקשה לצאת ממנו זה יכול להיות משהו הרבה יותר קל".

על פי עיקרי המצע שהוצג, ישונו מכרזי רמ"י, תוך קביעת זמן מקסימלי של חצי שנה שבו מחוייב הזוכה לעמוד על מנת להוציא היתר בנייה, וכן הגדרת זמן מקסימלי עד לגמר הבנייה. מלבד קנסות, יהיה הקבלן המתעכב חשוף לסנקציות נוספות, דוגמת הכנסת הקבלן ל"רשימה שחורה" שמשמעותה שלא יוכל להתמודד במכרזים נוספים. מנגד מוצע להעניק תמריצים ליזמים שיעמדו בזמנים או אף יבנו בפרק זמן קצר יותר. שינוי נוסף שייערך באופי המכרזים הוא קביעת שיעור דירות המיועד לרוכשי דירה ראשונה.

"שכירות לטווח ארוך"

"אחד הפתרונות זה גם שוק השכירות, אבל השכרה לטווח ארוך", ציין כחלון. "מדינת ישראל צריכה לתת רשת ביטחון ליזמים תחת חוק שכירות הוגנת".

"אנחנו נעודד את הרשויות המקומיות לבנות. אנחנו ניתן להן להיות חלק מהתהליך, כדי שיהיה להן אינטרס לפתח והם יחדלו להיות חסם. קיצור התהליך יוזיל את עלויות הבנייה. באמצעות הרשויות המקומיות נוכל לעשות את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker