משרד הבינוי הקים ועדה לקביעת סדר הקדימות לקבלת דירות בדיור הציבורי

החלטת הוועדה צפויה להיות דרמטית עבור אלפי זכאים לדירה, הממתינים שנים לתורם ■ בוועדה יכהנו נציגי ממשלה ועמותות שונות - ללא אף נציג של הזכאים לדיור הציבורי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדה שהקים משרד הבינוי, לקביעת סדר הקדימויות לקבלת דירה בדיור הציבורי, קיימה לפני כמה ימים את ישיבתה הראשונה, והיא צפויה להגיש את המלצותיה בתוך ארבעה עד שישה חודשים. סוגיית הקדימות לקבלת דירה היא סוגיה קריטית עבור זכאי הדיור הציבורי, שחלקם 
נמקים במשך שנים ארוכות 
בהמתנה לדירה.

בתוך כך, ביקרו כמה גורמים חברתיים את משרד הבינוי על עצם הקמת הוועדה, וטענו כי מוטב שהמשרד יתמקד בהגדלת מספר דירות הדיור הציבורי - דבר שהיה מייתר את עבודת הוועדה.

מפגינים למען הדיור הציבורי צילום: טלי מאייר

בראשות הוועדה עומד רונן כהן, סמנכ"ל הדיור במשרד הבינוי, ובין חבריה נמנים עו"ד גיל גן מור מהאגודה לזכויות האזרח, יובל פרנקל מנכ"ל עמיגור, אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לבעלי מוגבלויות, מנכ"ל משרד הבינוי לשעבר חיים פיאלקוף, סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, וכן פקידי ממשלה ושלטון מקומי.

את הוועדה הקים שר הבינוי, אורי אריאל, זמן קצר לאחר תחילתו של מבצע רכישת דירות חדשות עבור הדיור הציבורי על ידי "עמידר". על פי החלטת משרד הבינוי, במהלך השנתיים הקרובות צפויות להירכש כ–1,000 דירות מתקבולי המדינה ממכירת דירות הדיור הציבורי לדיירים ותיקים, שהתבצעה בשנה וחצי האחרונות, מאז חזרתו לתוקף של חוק הדיור הציבורי (זכויות רכישה). על אף המהלך, מאגר הדירות שבידי המדינה מצטמצם במהירות, לאור העובדה שמכירת הדירות נעשית בהנחה מופלגת - הן לדיירים, והן לגופים ציבוריים, כך שעבור מימון רכישתה של דירה בודדת, נדרשת מכירתן של דירות רבות.

הוועדה צפויה להתכנס פעם בחודש, למשך ארבעה עד שישה חודשים, ולסיים עבודתה בחודשי הקיץ. במהלך הדיון הראשון עלו שתי סוגיות מרכזיות. הראשונה - דרישה של חלק מחברי הוועדה להרחיב את סמכויותיה, כך שלא רק סדר הקדימויות בין הזכאים לדירה ייקבע על ידה, אלה גם הקריטריונים לעצם קביעת הזכאות.

הפגנה בת"אצילום: מוטי מילרוד
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דרישה נוספת, שהעלה העלה מנכ"ל עמיגור, יובל פרנקל, היתה להציג בפני חברי הוועדה את היקפי הדיור הממשלתי לגיל הזהב, באופן שיאפשר בחינת פתרונות של העברת דיירים מבוגרים מהדיור הציבורי לבתי גיל הזהב, על מנת לפנות דירות השייכות לדיור הציבורי.

אך ישנם כאלה שאינם רואים את הקמת הוועדה בעין יפה, ולדעתם היא מייצגת השלמה עם המציאות המעוותת שלה אחראי משרד הבינוי — מציאות של חוסר מתמיד בדירות ביחס למספר הזכאים לדיור: יום לפני ישיבתה הראשונה של הוועדה שלח ח"כ דב חנין (חד"ש) פנייה לשר הבינוי אריאל, בדרישה להגדיל את היצע הדירות ולא לעסוק באופן חלוקתן: "במקום לבנות עוד כמות משמעותית של דירות ולהתאים בין מלאי הדירות למספר הזכאים, הממשלה בוחרת להביא את האוכלוסיות המוחלשות ביותר בישראל למאבק ביניהן על הפירורים", כתב חנין. "הגיע הזמן לשים קץ למחדל ולשקם את מלאי הדירות, במקום להקשיח שוב ושוב את הקריטריונים לזכאות".

גם בפורום דיור ציבורי, המאגד תחתיו כמה ארגוני פעילים בתחום, גינו את הקמת הוועדה: "ועדת אלאלוף קבעה קו אדום של 110,000 דירות ציבוריות (כיום יש בישראל פחות מ–60 אלף, נ"ב) ולכן במקום לחשוב איך לייצר תור פיקטיבי, יותר חשוב שבמשרד הבינוי יחשבו איך מתמודדים עם מצוקת הדיור ומגדילים בדחיפות את מאגר הדירות הציבוריות", אמר דני גיגי, יועץ המדיניות של הפורום.

לדבריו, "מן הראוי שפורום הדיור הציבורי ישתתף בוועדה כדי לשמור על אותם אינטרסים שמשרד הבינוי זנח. לא ייתכן שמשרד הבינוי ימשיך להשתמש במתווכים ופטרונים שונים במקום לעבוד עם מי שחיים את המצב מדי יום ושעה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ