מנהלי הגוש הגדול: לוביסטים וחברים בוועדת הכלכלה פועלים לביטול פינוי שדה דב

בשל "גורמים בעלי עוצמה כלכלית" הפועלים נגד פינוי השדה, הגישו מנהלי הגוש הגדול בקשה לביהמ"ש לשכור את חברת הלובינג פוליסי של בוריס קרסני כדי שתפעל לטובתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למרות החלטה מפורשת של הממשלה לפנות את שדה דב, ולהעתיק את פעילותו לשדה התעופה בן גוריון כדי לאפשר תכנון ובנייה של אזור הגוש הגדול בתל אביב, לוביסטים הפועלים מטעם חברות תעופה ותיירות וכמו כן מנכ"ל משרד התיירות ועיריית אילת, פועלים לטרפד את מימוש ההחלטה; לאור זאת, חברים בוועדת הכלכלה של הכנסת היוצאת פועלים לביטול ההחלטה באמצעות חקיקה - כך טוענים מנהלי הגוש הגדול בבקשה שהגישו לבית המשפט.

"מאחורי פעילותה של ועדת הכלכלה רוחשת פעילות אינטנסיבית של גורמים בעלי עוצמה כלכלית, שלהם עניין בהמשך פעילותו של שדה דב, ובראשם חברות התעופה ארקיע וישראייר וכן טייסי התעופה הכללית (המטוסים הפרטיים), שאליהם חברה גם עיריית אילת", כותבים מנהלי הגוש הגדול בבקשה שהגישו לבימ"ש השלום בתל אביב, לאפשר להם לשכור את שירותי חברת פוליסי של הלוביסט בוריס קרסני, כדי שזו תפעל לשכנע את חברי הכנסת שלא לעכב את פינוי שדה התעופה. שופטת השלום, ריבה ניב, אישרה באחרונה את הבקשה, וקרסני ינסה לשכנע את הממשלה ליישם את החלטתה לפנות את שדה דב בשנתיים הקרובות.

הגוש הגדול הוא כינוי לחלקה 204 בגוש 6896 בצפון תל אביב, והיא כוללת גם את שדה דב. אלפי בעלי הקרקע הגיעו בשנים האחורנות להסכמים עם הממשלה באשר לפינוי שדה דב, לצורך קידום תוכניות ובנייה במקום. בין השאר הסכימו הבעלים להעביר למדינה 50% מזכויות הבנייה שלהם, כדי לזרז את העברת השדה, ובספטמבר 2014 אישר בית המשפט את החלטת מנהלי הגוש להעביר למדינה סכום נוסף של 20 מיליון שקל, לאחר שמשרד האוצר קבע שעלות פינויו של השדה והעתקת התעופה האזרחית לנתב"ג תגיע ל–210 מיליון שקל. בינואר השנה החליטה הממשלה על הקמת חברה ממשלתית שתטפל בפינוי שדה דב.

שדה דבצילום: דודו בכר

ואולם בזמן שהממשלה מקדמת את פינוי שדה דב, טוענים מנהלי הגוש הגדול, פועלת הפקידות הבכירה במשרד התיירות וברשות שדות התעופה לטרפוד הפינוי. לטענתם, ועדת משנה בוועדת הכלכלה שהוקמה לצורך דיונים בפינוי, דנה בנובמבר־דצמבר בפינוי. בישיבה השנייה נכחו גם מנהלי הגוש.

"בישיבה זאת נדהמו מנהלי הגוש הגדול מעוצמת ההתנגדות לכל הפעולות שביצעה הרשות המבצעת עד כה, ומהעובדה שבניגוד לכללי ממשל ומשילות תקינים וראויים ראו פקידי מדינה בכירים (מנכ"ל משרד התיירות ומנכ"ל רשות שדות התעופה) להתנגד ולחלוק על החלטות הממשלה המחייבות אותם", נכתב בבקשה שהגישו לבית המשפט. "כך נוכחו המנהלים לדעת כי מתגבשת בוועדת המשנה הסכמה רחבה לדחיית פינוי השדה, ואולי אף לביטולו, בין השאר בדרך של יוזמות חקיקה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מכיוון שגופים אלה פועלים, לטענת המנהלים, באמצעות לוביסטים, הם ביקשו מבית המשפט לאשר גם להם להעסיק לוביסט. מבין חמשת מנהלי הגוש, עורכי הדין רחל זכאי, אלי מינקוביץ, גלית רוזובסקי ומיכאל שפטלר תמכו בשכירת שירותי פוליסי. המנהל החמישי, עו"ד משה ליפקה, התנגד לבחירה, בטענה שפוליסי נכשלה בניסיון להשפיע על שינויים בחוק הסביבה החופית. פוליסי הגישה את הצעת המחיר הנמוכה מבין הלוביסטים שעמם התנהלו מגעים בעניין - 17.5 אלף שקל לחודש.

המתנגדים לפינויו של שדה דב ממקדים בשלב זה את פעילותם בניסיון לדחות את מועד הפינוי. לטענתם, דחיית הפינוי אינה פוגעת בהמשך תכנונו של האזור, שהשלמתו ואישורו בוועדות יימשכו שנים רבות. עמדה זו קיבלה באחרונה רוח גבית מעיריית תל אביב.

בוריס קרסניצילום: מוטי קמחי

שדה דב משמש בסיס לפעילות חברות התעופה הפנים־ארציות ארקיע וישראייר בקו לאילת. בחברות חוששים שהעתקת הפעילות לנתב"ג תפגע בפעילותן ותגרום לירידה בהכנסותיהן. לטענת ארקיע וישראייר, מיקומו של שדה דב בתל אביב הוא יתרון משמעותי מבחינתן, והן גם חוששות מפגיעה בפעילותן בנתב"ג בשל היותו שדה תעופה בינלאומי - הן לא יוכלו לקבל זמני המראה ונחיתה נוחים, השמורים לחברות הסדירות.

העתקת הפעילות לנתב"ג אף תחייב את חברות התעופה לוותר על המטוסים הקטנים, הפועלים כמוניות אוויר משדה דב, משום שבנתב"ג עליהן להפעיל מטוסים גדולים. בנוסף, בשדה דב ממוקמים מרכזי תחזוקה ומכון בדק, שהעתקתם תימשך זמן רב. כל ההליך הזה יהיה כרוך בקבלת אישורים ורישיונות, וכן בהוצאה כספית גדולה.

בעלי מטוסים פרטיים מחנים אף הם את מטוסיהם בשדה דב. בנוסף, השדה משמש לאימוני טיס אזרחיים - פעילות שעלולה להיפגע במקרה של העתקת הפעילת לנתב"ג.

משרד התיירות ועיריית אילת מתנגדים אף הם לסגירת שדה דב. הם חוששים מפגיעה בתנועת התיירים לעיר, ולא פחות חשוב - מפגיעה בתושבי אילת, שטסים לשדה דב בתל אביב בין השאר לצורך הגעה מהירה לטיפולים רפואיים בבתי חולים, כמו איכילוב.

תגובת רשות שדות התעופה: "מנכ"ל הרשות, יעקב גנות, פועל למילוי החלטת הממשלה לסגירת שדה דב. לא ייתכן מצב שבו המנכ"ל נוהג אחרת - דווקא הוא מקפיד על קוצו של יוד במילוי החלטות הממשלה".

לדברי עו"ד מרים דונין, המייצגת חלק ניכר מבעלי הקרקעות בשטח: "התנהלות המדינה מקוממת. היא גם קיבלה מחצית מהזכויות בשטח, גם קיבלה 20 מיליון שקל מבעלי הקרקעות וגם לא בטוח שתקיים את חלקה בעסקה. צריך לבדוק מדוע בעלי אינטרסים מפעילים את משקלם כדי שהמדינה לא תעמוד בהחלטתה שלה. זה גורם למצב שצריך להפעיל לובינג על המדינה כדי שתקיים החלטה שכבר קיבלה".

מטעם ועדת הכלכלה של הכנסת נמסר בתגובה כי "בימים אלה אין שום הצעת חוק שנועדה לעצור את פינוי שדה דב על שולחן ועדת הכלכלה, ואין כל כוונה לקדם חקיקה שכזאת בטח בתקופת בחירות. עם זאת, בשל החשיבות הלאומית האדירה של סוגיית התעופה הפנים הקימה ועדת הכלכלה ועדת משנה לטיפול בנושא בראשות ח"כ יצחק וקנין. ועדת המשנה קיימה מספר דיונים בנושא בהם נחשפה למידע לפיו קיים ספק רב אם נתב"ג יוכל לקלוט את הפעילות האווירית במועד, וחשש גדול לפגיעה ממשית בתעופה הפנים ארצית בכלל וקו לאילת בפרט.

"ח"כ וקנין וועדת המשנה לא התנגדו לפינוי שדה דב, אלה דרשו שהפינוי ייעשה לאחר שתוצג חלופה ראויה לתנועה האווירית - שלא הוצגה עד היום. מה שמנחה את פעילות הוועדה הוא הדאגה לציבור ולאינטרס הלאומי, ולא לוביסטים שבעלי הגוש הגדול בעצמם מבקשים לשכור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker