עיריית ת"א אישרה לקבוצת עזריאלי להגביה את מגדל ידיעות אחרונות ל-80 קומות

קבוצת עזריאלי חויבה לממן קירוי 15 דונם של נתיבי איילון ולהקצות 29 דירות לדיור בר־השגה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של עיריית תל אביב אישרה בשבוע שעבר תוכנית חדשה עבור מגדל ידיעות אחרונות. קבוצת עזריאלי יוזמת את הקמת המגדל לאחר שרכשה ממשפחות מוזס ופישמן ב-2013 את הזכויות במגרש שעליו ממוקם כיום בית ידיעות אחרונות, צפונית למגדלי עזריאלי וסמוך למחלף השלום בתל אביב. התוכנית החדשה אושרה בכפוף לכמה תנאים, שהבולט בהם הוא חיוב קבוצת עזריאלי במימון עד 15 דונם של קירוי נתיבי איילון.

בעיקרון, התוכנית החדשה מגדילה את סך השטח המותר לבנייה במתחם (שטחים עיקריים ושטחי שירות) ב-70%, מ-85.7 אלף מ"ר על פי התוכנית הקיימת ל-145.2 אלף מ"ר. כמו כן, התוכנית החדשה מגדילה את מספר הקומות האפשרי במגדל, ל-80 קומות בגובה 350 מטרים מעל פני הים - לעומת 53 קומות לכל היותר בגובה 207 מטר, על פי המצב התכנוני הקיים. 10% מהדירות המתוכננות, 29, יוקצו לדיור בר־השגה. המתכננים הם אדר' דוד עזריאלי ואדר' משה צור.

במאי 2013 סיכמה קבוצת עזריאלי עם קבוצת ידיעות אחרונות, שבשליטת משפחת מוזס, אליעזר פישמן ומשפחת בראון, על רכישת המגרש בשטח של 8 דונמים שעליו ממוקם בית ידיעות אחרונות תמורת 374 מיליון שקל. את המגרש תוחמים דרך נמיר ממערב, רחוב יהודה ונח מוזס מצפון, נתיבי איילון ממזרח, ומתחם מגדלי עזריאלי מדרום. כבר בעת הרכישה חלה בשטח תוכנית להקמתו של מגדל אליפטי, שצפוי היה להיתוסף למגדלי עזריאלי - אלא שמהחלטת הוועדה המקומית עולה כי זכויות הבנייה בשטח צפויות לגדול באופן משמעותי.

הדמיהצילום: הדמיה: אדר' דוד עזריאלי ואדר' משה צור

בחלוקה לפי שימושים, התוכנית המוצעת מאפשרת בנייה של עד 19 אלף מ"ר בייעוד למגורים לבניית כ-290 דירות בשטח ממוצע של 65 מ"ר לדירה, ולשטח זה ייתוספו 14 אלף מ"ר בייעוד של דיור מוגן. כמו כן, עד 48 אלף מ"ר בנוי ייועדו לתעסוקה (לעומת כ-21 אלף מ"ר במצב הקיים) ועד 15 אלף מ"ר ייועדו למסחר (1,000 מ"ר במצב קיים). עוד מאפשרת התוכנית להמיר חלק משטחי התעסוקה למלונאות. זכויות הבנייה התת־קרקעית יוגדלו מ-35 אלף מ"ר ל-51 אלף מ"ר. במספר מקומות החניה כמעט שלא חל שינוי - 1,100 לפי התוכנית החדשה.

יש להדגיש כי התוכנית המוצעת רחוקה עדיין מלקבל תוקף, שכן אישור בוועדה המקומית הוא שלב התחלתי יחסית בהליך האישור. לשם כניסת התוכנית לתוקף, נדרשת הפקדת התוכנית להתנגדויות בוועדה המחוזית לתכנון, ולאחר מכן - אישור של הוועדה המחוזית עצמה. כמו כן, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב הציבה כמה תנאים לשם העברת התוכנית לוועדה המחוזית לדיון להפקדה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בין השאר, קבוצת עזריאלי נדרשת לתאם את תוכניותיה עם צוות התכנון של פרויקט קירוי נתיבי איילון, ואף לחתום עם עיריית תל אביב על הסכם משימות עם אגף ההכנסות מבנייה ופיתוח העירוני, שמטרתו מימון של פרויקט קירוי האיילון בשטח של עד 15 דונם. ההוצאה הכספית הכרוכה בכך, על פי הערכות, היא יותר מ-100 מיליון שקל. קירוי נתיבי איילון יבוצע בקטע הצמוד למחלף השלום, שם גם ממוקם בית ידיעות אחרונות.

הדמיה: View Point / נתיבי איילון

מדובר בסעיף תקדימי, שכן זוהי הפעם הראשונה שבה חיוב במימון של חלק מפרויקט הקירוי השאפתני שמקדמת העירייה, שלפיו 150 עד 200 דונם מנתיבי איילון יקורו וישמשו פארק, שיחבר את שכונות מזרח העיר למרכזה. החלק המיועד לקירוי תחום על ידי הרחובות יצחק שדה בדרום וארלוזורוב (על פרשת דרכים) בצפון - בסך הכל, מתוכננת עלותו של הפרויקט הזה להגיע ליותר ממיליארד שקל. ל-TheMarker נודע כי בתקופה הקרובה צפוי פרויקט נוסף, הסמוך לנתיבי איילון, לחתום על הסכם שיחייב אותו בסדר גודל דומה של השתתפות בעלות הקירוי.

"הקירוי הופך מחזון לפרויקט קיים"

חבר מועצת העיר תל אביב העומד בראש ועדת ההיגוי לפרויקט, איתי פנקס, אמר כי "זוהי הפעם הראשונה שהקירוי מקבל ביטוי ממשי בתוכניות הבינוי שהעירייה מאשרת, כשהעירייה בהסכמיה דואגת למקורות מימון עבורו. זאת סנונית ראשונה שמעידה על חלק משמעותי מהמקורות שאמורים לממן את הפרויקט. הקירוי הופך מחזון לפרויקט קיים. העירייה דורשת את זה כמשימה ציבורית מהיזם, ואגב כך גם מתחייבת לממש את הפרויקט הזה. יש לכך משמעויות מרחיקות לכת מבחינת משתמשי התחבורה הציבורות, שיזכו לנגישות מוגברת לתחנת רכבת השלום, לקישוריות בין מזרח למערב העיר, ולשכונות כמו יד אליהו, ביצרון ונחלת יצחק שישנו את מעמדן".

עוד, על פי דרישות העירייה, כ-2,000 מ"ר בנוי מסך שטחי התעסוקה יוקצו לשטחי ציבור לטובת העירייה - ו-29 דירות, 10% מכלל הדירות המתוכננות להיבנות, הן לדיור בר־השגה.

איתי פנקס
איתי פנקסצילום: ראובן קופיצ'ינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker