מתנפלים על ירוחם: ביקוש שיא לשכונת צמודי קרקע

הזכות לרכישת המגרשים בני חצי הדונם בעלות של 200 אלף שקל תיקבע בהגרלה שתיערך בקרוב ■ שיעור ניכר מהמציעים הם תושבי חוץ שמעוניינים ברכישה למטרת השקעה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מתנפלים על ירוחם: 575 הצעות לרכישת מגרשים לבנייה עצמית בשכונת אופק, שכונה חדשה שעתידה להיבנות במועצה המקומית ירוחם, הוגשו לחברה הכלכלית המקומית עד לתום מועד הגשת ההצעות שחל ביום חמישי האחרון. מדובר במספר הגדול פי ארבעה ממספר המגרשים המשווקים במקום, העומד על 146 בלבד. מדובר בביקושי שיא למגרשים בעיר, שעד לאחרונה לא נודעה כיישוב מושך אוכלוסיה. ואולם, גם עתה לא בטוח ש"מגלי ירוחם החדשים", באמת מעוניינים לעבור לגור ביישוב, משום שחלק נכבד מהם הם ככל הנראה משקיעים, שבונים על הקמת עיר הבה"דים ועל המגרשים הגדולים והזולים.

מחירו של כל אחד מהמגרשים שמשתתפים במכרז, ששטחם כחצי דונם, נקבע על 200 אלף שקלים, והזוכים בקרקע ייקבעו שלא באמצעות מכרז, כי אם באמצעות הגרלה שצפויה להתקיים בשבועות הקרובים. כמו כן, מחצית מכלל המגרשים מיועדים לרוכשים תושבי ירוחם, ומחציתם לכלל האוכלוסייה. מפילוח של נתוני ההצעות שערכה החברה הכלכלית, עולה כי למעלה מ-70% מהמציעים, 414 במספר, אינם תושבי היישוב, וכי קרוב ל-30% מתגוררים ביישובי גוש דן או צפונה להם.

שכונת אופק, השכונה החדשה המקודמת בירוחם בימים אלה, צפוייה לכלול בסך הכל 1,074 יחידות דיור - 348 מתוכן ייבנו כיחידות צמודות קרקע בשיטת "בנה ביתך" (בהן גם היחידות שייבנו במגרשים המשווקים כעת), והיתר בבנייה רוויה נמוכה. השכונה החדשה תוקם מדרום לירוחם, כאשר בינה וביןם היישוב הוותיק צפוי להפריד ואדי, ובו פארק מדברי.

המכרז הראשון למגרשים בשכונה, עבור 176 מגרשים לבנייה, נערך במאי האחרון, ולפי נתוני החברה הכלכלית גם אז היה הביקוש לקרקע גבוה, כאשר מספר המציעים עמד על 470. כמו כן שווקו עד כה מגרשים עבור 110 דירות בבנייה רוויה בשכונה, ומכרז לרכישת קרקע לבניית 110 דירות נוספות בבנייה רוויה מתקיים בימים אלו.

לדברי מנכ"ל החברה הכלכלית של היישוב, איתי אסולין, לא הופתע מהביקוש הגבוה למגרשים שבא לידי ביטוי במכרז. "אנחנו מרגישים את השטח, ואחרי המכרז הראשון שגם בו כמות ההצעות עלתה משמעותית על ההיצע, הנחנו שהביקוש אף יגבר". לדבריו, ייתכן כי הביקוש הגבוה למגרשים מצד מציעים מחוץ ליישוב מעיד על אחוז משקיעים גבוה, ובכל מקרה לא הוגבלו משקיעים מלהציע הצעות בהגרלה. "צריך לזכור שעד לפני כמה שנים לא היה בירוחם שוק בכלל - לא למגורים ולא להשקעה, אז אם עכשיו גם משקיעים מתעניינים ביישוב, מבחינתנו זה אומר דברים טובים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יש לציין כי כחלק מתנאי המכרז חלה הגבלה על הרוכשים שלא למכור את הקרקע לידיים נוספות בטווח של 5 שנים מיום הרכישה, וכמו כן מגדירים תנאי הרכישה לוח זמנים לקידום הבנייה במגרש - אם כי תנאים אלו על פי רוב אינם נאכפים. לדברי אסולין, צפויה ההגרלה לקביעת הרוכשים להתקיים בעוד מספר שבועות, ובעוד כחודשיים צפויות עבודות הפיתוח בשכונה להתחיל. "המטרה היא שבתוך חצי שנה ניתן יהיה להתחיל לבנות בשטח", אמר.

ד"ר אופיר פרנקל, מנהלת מרכז המידע הארצי לנגב ולגליל וסמנכ"ל שיווק והסברה בתנועת אור, אמרה כי "פרויקט ירוחם והצלחתו הכבירה הוא רק הוכחה אחת לפוטנציאל האדיר שיש בערי הנגב והגליל. לא סתם המשרד לפיתוח הנגב והגליל משקיע משאבים רבים לבניית תוכניות אסטרטגיות ושיווק הערים, אנו מאמינים שלכל עיר בנגב ובגליל יש את הייחודיות שלה וכי ניתן למצב את הקיים והמתכונן בה כחבילה אחת שתחזיר הביתה בנים שעזבו ותביא אוכלוסייה מבחוץ ששואפת לאיכות חיים במחיר שפוי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker